نگاه تخصصی یك كارشناس به رعایت چند اصل در ساخت واحدهای فولادی باهدف تحقق اقتصاد مقاومتی

تهران- ایرنا- یك متخصص صنعت فولاد كشور با برشمردن چند اصل پیش از ساخت واحدهای فولادی جدید، گفت: راه اندازی یك واحد فولادسازی با بهره گیری از فناوری روز جلو واردات آهن آلات و چدن را می گیرد و می تواند پاسخگوی نیاز كشور باشد.

به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری تولیدكنندگان فولادی، محمدنبی رضایی افزود: ایجاد فرصت شغلی، تولید ثروت ملی و جلوگیری از مواردی مانند خام فروشی، خروج ارز و واردات فولاد از اهدافی است كه باید در ساخت واحدهای فولادی جدید مورد توجه قرار بگیرد.
رضایی گفت: امروز تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی بر پایه اتكا به صنایع داخلی با مشخصه صادرات محور بودن ظهور و بروز پیدا می كند و سیاست حمایتی دولت نیز باید بر این اصل تمركز كند.
به گزارش ایرنا،‌ آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد سال 1392 میزان واردات آهن آلات به كشور هفت میلیون تا 9 میلیون تن بود اما اینك بر پایه برخی آمارهای غیررسمی تولید به یك میلیون و 500 هزار تا سه میلیون تن كاهش یافته است.
رضایی اضافه كرد: راه اندازی مجتمع فولاد دامغان كه بر پایه سیاست اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از خام فروشی شكل گرفته است و این هفته از سوی یك مقام بلندپایه به بهره برداری رسمی می رسد، یك گام در مسیر اجرای اقتصاد مقاومتی است.
وی یادآور شد: نبود ظرفیت جذب مواد اولیه معادن در گذشته زمینه صادرات خام آنها را فراهم می كرد اما امروز واحدهای فولاد سازی مواد خام معادن را در اختیار می گیرند و در رونق بخشیدن به اشتغال كشور نیز سهم دارند.
پارسال میزان تولید شمش فولاد خام به رقم 16 میلیون و 700 هزار تن رسید و انتظار می رود تا پایان امسال نزدیك 19 میلیون تن فولاد خام تولید شود.
وی اعلام كرد: برنامه كارخانه فولادسازی دامغان تبدیل مواد خام به آهن برای مصارف داخل و خارج از كشور است.
مجتمع فولاد دامغان با ظرفیت 300 هزار تنی در دو مرحله طراحی شده است و تولید خود را با فناوری SLRN انجام می دهد.
به گزارش ایرنا، مدیرعامل مجتمع فولاد كویر دامغان سی ام مردادماه اعلام كرد بهره گیری از روش یاد شده موجب می شود سنگ آهن به طور مستقیم در كوره های احیا شارژ شود و به سرمایه گذاری در بخش گندله سازی نیاز نباشد.
وی افزود: استفاده از هر روشی به غیر از روش كنونی مورد استفاده در این مجتمع، هزینه سرمایه گذاری را سه تا چهار برابر افزایش می دهد و این امر باعث می شود سرمایه گذاران بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این بخش رغبتی نداشته باشند.
این متخصص صنعت فولاد گفت: در این مجتمع صنعتی پنج هزار و 900 میلیارد ریال (590 میلیارد تومان) سرمایه گذاری شده است تا امكان تولید شمش فراهم شود و سپس واحد نورد نیز به آن افزوده می شود.
به گفته وی، تاكنون از سوی بخش خصوصی 10هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در این واحد فولادی صورت گرفته است و مرحله نخست این پروژه در هفته دولت افتتاح می شود.
وی پیش بینی كرد: انتظار می رود تا دو سال آینده نزدیك سه هزار فرصت شغلی در این واحد صنعتی فراهم شود.
به گزارش ایرنا، براساس برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت در افق 1404 ظرفیت تولید فولاد به 55 میلیون تن می رسد كه برای این منظور ظرفیت كنسانتره سنگ آهن باید به 72 میلیون تن، گندله به 85 میلیون تن، آهن اسفنجی نیز به 54 میلیون تن برسد.
پارسال ایران برای نخستین بار به ركورد صادرات چهار میلیون و یكصد هزار تن فولاد خام دست یافت و انتظار می رود امسال این رقم با وجود ركود فعالیت طرح های عمرانی به بیش از 6 میلیون تن برسد.
ایران چهاردهمین فولادساز جهان است و انتظار می رود با دستیابی به تولید 19 میلیون تن در سال 1395، جایگاه ایران بین تولیدكنندگان شاخص دنیا بهبود یابد.
قرار است این هفته با حضور مقام های كشور مجتمع فولاد كویر دامغان به شكل رسمی گشایش یابد.
اقتصام** 1559**1961