روزت مبارك، دستانت شفابخش/ فعالیت 2هزار پزشك در یزد

یزد - ایرنا- امروز یكم شهریور و روز پزشك است، سفید جامگانی كه هم بیماران را علاج می كنند، هم آنان را تسكین و آرامش می دهند.

به گزارش ایرنا پزشكان، ضامن سلامت جامعه، امنیـت روحی بیماران و فرشتگان نجاتی هستند كه درد جسم را با روح بلندشان در سایه لطف الهی التیام می بخشند.
حرفه پزشكی به واسطه سر و كار داشتن با جان انسان در جامعه از اهمیت زیادی برخوردار است
هیچ قداستی بالاتر از این نیست كه فرد تمام تلاش خود را برای نجات جان انسانی معطوف دارد.
اول شهریور همزمان با سالروز تولد ابوعلی سینا حكیم بزرگ ایران به منظور تجلیل و قدردانی از پزشكان متعهد این مرزوبوم به نام 'روز پزشك'نام گذاری شده است.
*** فعالیت افزون بر 2 هزار پزشك در یزد
رئیس سازمان نظام پزشكی استان یزد گفت : هم اكنون 2 هزار و 42 گروه پزشكی كه شامل پزشك عمومی ، متخصص ، فوق تخصص ، ماما و غیره می شود از این سازمان پروانه مطب دریافت كرده اند. ˈسید علی محمد سادات اخوی افزود: از این تعداد یكهزار و 70 پزشك عمومی ، 332 دندانپزشك و یكهزار و 252نفر متخصص و فوق تخصص هستند.
وی اظهار كرد : همچنین262 نفر شامل كارشناس گفتار درمان ، متخصص تغذیه، بینایی سنج، شنوایی سنج و كار درمان، پروانه دفتر كار از این سازمان گرفتند.
سادات اخوی با اشاره به اینكه سازمان نظام پزشكی استان یزد در سال 1350 تاسیس شده است تصریح كرد:ارتقای سطح دانش پزشكان ، حمایت از حقوق بیماران و حمایت از حقوق صنفی شاغلان حرف پزشكی از جمله وظایف سازمان نظام پزشكی است.
سادات اخوی امین بودن، دلسوزی و توجه به بیمار را از ویژگیهای خوب پزشك برشمرد و افزود: پزشكان استان یزد زبانزد خاص و عام هستند و در زمینه پزشكی و درمان حرف اول را می زنند بطوریكه افرادی از سراسر میهن و حتی خارج كشور برای درمان به این خطه مراجعه می كنند
*** یزد از لحاظ تعداد پزشكان جزو استانهای برتر است
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی شهید صدوقی یزد گفت: استان یزد از لحاظ تعداد پزشك نسبت به جمعیت جزو استانهای برتر كشور است.
علی دهقان با اشاره به اینكه 40 درصد مراجعه كنندگان به مراكز درمانی استان غیر بومی هستند افزود: ارزان بودن هزینه های درمان و اخلاق پزشكی، عوامل استقبال بیماران غیر بومی از مراكز درمانی این خطه است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی شهید صدوقی یزد گفت: استاندارد تعداد تخت های بیمارستانی به جمعیت، یك تخت به ازای هر 650 نفر است كه این عدد در استان 420 نفر به ازای هر تخت است كه بیشتر از استاندارد است.
دهقان به طرح حمایت از پزشكان ماندگار در مناطق محروم اشاره و افزود: با اجرای طرح تحول سلامت، 12 رشته تخصصی و فوق تخصصی در مناطق محروم افزایش یافته است و اكنون 129 پزشك مشغول به فعالیت در مناطق محروم هستند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی شهید صدوقی یزد اظهار كرد: همچنین در راستای حضور پزشكان متخصص مقیم ، 40 پزشك متخصص، جراحی، داخلی، اطفال و زنان در هفت بیمارستان به انجام خدمت می پردازند.
***پزشكان، خط مقدم سلامت جامعه هستند
رئیس انجمن پزشكان عمومی استان یزد نیز با بیان اینكه پزشكان عمومی خط مقدم سلامت جامعه می باشند گفت: پزشكان عمومی اركان اصلی تامین كننده سلامت انسانها در حوزه نظام سلامت هستند.
محمد دریجانی اظهار كرد: بیش از یكهزار پزشك عمومی در عرصه های مختلف سلامت در مراكز درمانی استان مشغول فعالیت هستند و تمام اورژانسهای استان توسط این پزشكان هدایت می شوند.
***
یك پزشك عمومی هم در گفت و گو با ایرنا گفت: حرفه پزشكی حرفه ای سخت است و بیشتر چیزهایی كه یك پزشك درك می كند بقیه درك نمی كنند و پزشك مجبور است بیمار خود را دلداری دهد.
محمد رضا اقایی افزود: بهترین زمان لذت بخش برای یك پزشك، بهبودی بیمار است.
وی احترام به پزشكان را بزرگترین هدیه بیماران به آنها دانست و گفت: همه افراد در هر شغلی دچار اشتباه می شوند و پزشكان هم از این امر مستثنی نیستند اما رسانه ها و مردم باید به حقوق پزشكان احترام بگذارند.
وی اضافه كرد: این طور نیست كه همه پزشكان به فكر پول باشند بلكه آنچه برای یك پزشك در اولویت است سلامتی بیمارانش است و از این روز همیشه دغدغه اصلی اش بهبودی بیمار است.
هم اكنون 14 بیمارستان دولتی در استان زیر نظر دانشگاه علوم پزشكی شهید صدوقی یزد است، همچنین هفت بیمارستان خصوصی در استان یزد فعالیت دارند.
2088/ 6197