خروج محصولات پتروشیمی از بورس كالا در تضاد با اقتصاد مقاومتی است

تهران- ایرنا- عضو ناظر شورای رقابت می گوید، خارج كردن معاملات محصولات استراتژیك پتروشیمی از بورس كالا، شفافیت معاملات را كاهش داده و با اقتصاد مقاومتی در تضاد است.

نادر قاضی پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره اعمال فشار برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس، افزود: براساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب، تمام دستگاه ها باید برای اجرای درست اقتصاد مقاومتی و رسیدن به اهداف آن بسیج شوند، نه این كه برای ضربه زدن به پایه های اساسی اقتصاد اصرار كنند.
به گزارش ایرنا، امروز (دوشنبه) قرار است موضوع خروج محصولات پتروشیمی از بورس كالا با حضور فعالان صنعت پتروشیمی در شورای رقابت بررسی و نسبت به آن تصمیم گیری شود.
عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینكه بحث خروج محصولات پتروشیمی از بورس كالا، غیرمنطقی است، تاكید كرد، قیمت ها و روند معاملات در بورس كالا شفاف است.
قاضی پور ادامه داد: بازار محصولات پتروشیمی پس از عرضه این محصولات در بورس كالا به تعادل رسیده است و بنابراین خروج حتی بخشی از معاملات پتروشیمی از بورس، بازار را آشفته و شرایط را پیچیده می كند.
عضو ناظر شورای رقابت با بیان اینكه با خروج محصولات از بورس كالا پای دلالان و رانت به بازار پتروشیمی باز می شود، گفت: اگر تلاش هایی برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس صورت می گیرد، تحت فشار دست اندركارانی است كه از شفافیت معاملات بورس كالا متضرر می شوند.
قاضی پور تاكید كرد: اگر در بورس كالا كم و كاستی هایی دیده می شود، باید از سوی فعالان و مسوولان مربوطه مرتفع شود، این كاستی ها، عامل بر بهم ریختن نظم بازار نیست و باید با حمایت از سازوكار بورس، زمینه تامین نیاز آسان تولیدكنندگان به مواد اولیه را فراهم كنند.
وی با بیان این كه اگر توزیع مواد اولیه به صورت منطقی بین خریدان انجام شود دیگر جای هیچ شكایتی باقی نمی ماند، گفت: شفاف سازی اقتصاد به ویژه در بازارهای مالی یكی از بندهای مورد تاكید برای تحقق اقتصاد مقاومتی است كه به طور حتم رویكرد كلی دولت نیز همین سیاست است.
پیش از این، محمدرضا پورابراهیمی رییس كمیسیون اقتصادی مجلس نیز در گفت و گو با ایرنا به مخالفت قاطع دولت و مجلس با خروج پتروشیمی ها از بورس كالا اشاره كرد و گفته بود: همچنان خبرهایی درباره ادامه تلاش برخی افراد برای خروج معاملات محصولات پتروشیمی از بورس كالا به گوش می رسد كه این تلاش ها جای تعجب دارد.
به گفته وی چارچوب معاملات در بورس كالای ایران مشخص است و این بازار كالایی منسجم، بر مبنای شفافیت بنا شده و این كه عده ای با بهانه های مختلف به دنبال خروج بخشی از محصولات از بورس كالا هستند به هیچ عنوان قابل قبول نیست.
وی افزوده بود: همچنین بورس كالا مدام با فعالان صنایع در ارتباط و تعامل نزدیك است و توانسته خواسته ها و نیازهای آنها را برای وظایف خود برآورده كند؛ برای مثال امروز در كنار معاملات نقدی، معاملات «سلف» و حتی قراردادهای بلندت مدت نیز در بورس كالا انجام می شود به این ترتیب مشخص می شود افرادی كه همچنان به دنبال خروج معاملات پتروشیمی از بورس كالا هستند، خواسته هایی دارند كه فقط در بازار غیر شفاف خارج از بورس برآورده می شود.
پورابراهیمی با بیان این كه خروج معاملات پتروشیمی از بورس زمینه بازگشت رانت های كلان و ضربه زدن به پایه های اقتصادی كشور در شرایط حساس كنونی را مهیا می كند، گفته بود: با همه این تفاسیر، باید عنوان كرد تجربه سال های گذشته معاملات بورس و بررسی بهانه های مطرح شده درباره این بازار به اینجا ختم می شود كه بورس كالای ایران به دلیل ایجاد شفافیت در معاملات محصولات پتروشیمی، منافع عده ای كه موافق شفافیت نیستند را به خطر انداخته است و آنها هراز گاهی سعی دارند با نفوذ و برخی ارتباطات، برگ بازار پتروشیمی را به سود منافع شخصی خودشان ورق بزنند كه بدون شك موفق نخواهند شد.
به گزارش ایرنا، عرضه محصولات پایه مانند محصولات پتروشیمی در بورس كالا، سبب شفافیت معاملات شده و جلوی انحصار و رانت را می گیرد.
در ماه های اخیر، بخشی از فعالان بخش بالادستی صنعت پتروشیمی، خواستار خروج محصولات پتروشیمی از بورس كالا شده اند و فعالان بخش پایین دستی نسبت به این فشارها انتقاداتی مطرح كرده اند.
اقتصام**2022**1561