مطالبات دامداران تا 20 شهریورماه پرداخت می شود/ توزیع شیرمدارس ازاول مهرماه

تهران- ایرنا- رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان مركزی تعاون روستایی ایران با تاكید براین كه خرید حمایتی شیرخام همچنان ادامه دارد، گفت: مابقی مطالبات دامداران بین 15 تا 20 شهریور ماه تسویه خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، حسین صفایی امروز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت درباره وضعیت خرید شیرخام در كشور افزود: در دو ماه گذشته خرید حمایتی شیرخام با قیمت پایه هر كیلو 12 هزار و 500 ریال(1250 تومان) پس از وقفه 6 ماهه با مجوز دولت در 10 استان كشور آغاز شد‌.
وی اظهار داشت: در صورتی كه طرح حمایتی خرید شیرخام اجرایی نمی شد شاهد تداوم كاهش قیمت شیر خام در بازار و بروز مشكلاتی بیشتر در صنعت دامداری كشور بودیم.
صفایی گفت: هم اكنون روزانه بین 600 تا 700 تن شیر خام خریداری می شود و این سازمان آمادگی افزایش سطح خرید را در دیگر استان های كشور دارد اما امسال دامداران تمایل كمتری برای فروش داشتند.
مدیرعامل سازمان مركزی تعاون روستایی با اشاره به این كه بخشی از مطالبات از محل فروش خامه و شیر خشك استحصالی از شیر خام خریداری شده و بخشی دیگر از محل تسهیلات بانكی تامین می شود، اظهار داشت: تاكنون حدود 35 درصد مطالبات دامداران پرداخت شده و مابقی مطالبات تا 20 شهریورماه تسویه می شود.
صفایی یادآور شد: از نیمه دوم سال 1393 تا آذرماه سال 1394 سازمان مركزی تعاون روستایی خرید شیرخام مازاد را در سطح هفت استان كشور اجرایی كرد كه این شیر پس از فرآوری به شیرخشك تبدیل و صادر شد.
مدیرعامل سازمان مركزی تعاون روستایی از آغاز توزیع شیر مدارس از ابتدای مهرماه امسال خبرداد و گفت: دولت در كنار خرید توافقی شیرخام، بسته حمایتی دامداران (تولیدكنندگان شیرخام) را در بسته متنوعی در دستور كار قرار داده است. براین اساس برای ارتقای فرهنگ مصرف فرآورده های لبنی در كشور قرار است یك كیلوگرم پنیر در سبد رفاهی اقشار آسیب پذیر قرار گیرد.
وی درباره وضعیت صادرات شیرخشك افزود: سال گذشته 12 تا 15 هزارتن شیر خشك به كشورهای روسیه، عراق، افغانستان و پاكستان صادر شد و امسال به دلیل وجود مشوق های صادراتی احتمال می رود برای كشورهای اوراسیا این رقم بالاتر رود.
صفایی پیش بینی كرد امسال میزان صادرات شیرخشك و لبنیات از وضعیت خوبی برخوردار باشد.

** افتتاح 58 پروژه با هزینه بالغ بر 310 میلیارد ریال در هفته دولت
مدیرعامل سازمان مركزی تعاون روستایی گفت: در هفته دولت 58 پروژه با هزینه ای بالغ بر 310 میلیارد ریال و اشتغال زایی 295 نفر توسط سازمان مركزی تعاون روستایی افتتاح می شود.

** خرید 4 میلیون و 200 هزارتن گندم توسط سازمان تعاون روستایی
صفایی در ادامه گفت: این سازمان تاكنون چهار میلیون و 200 هزار تن گندم از كشاورزان به صورت تضمینی خریداری و به شركت بازرگانی دولتی ایران تحویل داده است.

** تشكیل 3 كنسرسیوم مشترك بازرگانی با اتحادیه های تعاون روستایی
مدیرعامل سازمان مركزی تعاونی روستایی درباره بازرگانی خارجی گفت: ما برای این كه شبكه های تعاونی های روستایی كشور بتوانند با بازارهای خارجی ارتباط داشته باشند هم گام هایی برداشته ایم و یكی از این اقدام ها ایجاد 3 كنسرسیوم مشترك است.
صفایی افزود: تاكنون دو كنسرسیوم مشترك بازرگانی را بین اتحادیه های تعاون روستایی و برخی شركت های روسی به مرحله تاسیس و فعال سازی رسانده ایم.
وی اضافه كرد: یك كنسرسیوم تخصصی مشترك نیز بین شركت پژوهشكده بذری صربستان و اتحادیه تعاونی تولید كشاورزی كشور برای تولید و فرآوری بذر غلات و سبزی و صیفی در دست تشكیل است و عمده مقدمات و توافق های اولیه آن صورت گرفته است و در انتظار افتتاح رسمی هستیم
پژوهشكده بذری كارنامه خوبی در سطح دنیا دارد حضورش و مشاركتش با اتحادیه تعاونی های تولید می تواند زیرساخت مهمی را در تولید و فراوری بذر در داخل كشور فراهم كند.

** وضعیت مبادله برنج داخلی مناسب است
مدیرعامل سازمان مركزی تعاون روستایی در پایان وضعیت خرید و فروش برنج داخلی را از نگاه تولیدكنندگان در سطح مناسبی عنوان و تاكید كرد ما مداخله ای در خرید توافقی برنج نخواهیم داشت.
اقتصام**9186 **1561