تجلیل از 28 برگزیده نهایی اولین المپیاد سلول های بنیادی دانش آموزی كشور

تهران-ایرنا- آیین اختتامیه اولین المپیاد سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی دانش آموزی كشور امروز (شنبه) با حضور دبیر ستاد سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی برگزار و در جریان آن، از28 برگزیده نهایی این المپیاد تجلیل شد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، 'پیمان كیهان ور' دبیر علمی اولین المپیاد سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی گفت: در این دوره از المپیاد كه برای نخستین بار در كشور برگزار شد، 3798 شركت كننده در 15 روز ثبت نام كردند.
وی بیان كرد: در مرحله نخست المپیاد، 398 نفر و در مرحله دوم 41 دانش آموز پذیرفته شدند؛ از تعداد قبول شدگان 10 نفر با المپیاد زیست شناسی مشترك بودند و سه تن نیز انصراف دادند و در مجموع این رویداد با 28 نفر پایان یافت.
به گفته كیهان ور، در این المپیاد معدل و نمره ملاك شركت نبود بلكه دانش، ثروت آفرینی و تربیت ذهن پژوهش مند شاخص بوده است.
وی یادآور شد: بیش از 60 درصد قبولی المپیاد از شهرستان هایی همچون اصفهان، تهران، شهركرد، ایلام، مشهد، تبریز، كرج، كاشان، میبد، آمل، قائم شهر بود.

** اهمیت محافظت از سرمایه های علمی كشور
رئیس دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در این مراسم گفت: دانش آموزان و دانشجویان سرمایه های كشور هستند و مسئولان باید از تك تك آن ها محافظت كنند.
حمیدرضا عظمتی با اشاره به این كه استخراج استعداد و تبدیل آن به ارزش افزوده از فعالیت های اصلی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی است، افزود: كشور در حوزه تبدیل استعدادهای كشف شده به ارزش افزوده موفق نبوده است.
وی همچنین با بیان این كه در حوزه منابع انسانی، المپیادها می توانند به كشف رگه هایی از استعدادها كمك كنند، بیان كرد: در حال حاضر این دانشگاه در كشور المپیادهای بسیاری را برگزار می كند، بیش از 20 سال متوالی جشنواره خوارزمی را برگزار كرده و در دو سال اخیر نیز افتخار برگزاری هفت گروه المپیاد را با همكاری مركز استعدادهای درخشان وزارت آموزش و پرورش به عهده داشته است.
عظیمی گفت: المپیادها عرصه ای برای خودنمایی و عرض اندام پتانسیل علمی كشور در حوزه های مختلف است و این جوانان كشور در عرصه های مختلف اثبات كرده اند هر گاه در یك حوزه متمركز شوند در آن حوزه سرآمد خواهند بود.
وی یادآورد شد: المپیاد سلول های بنیادی برای نخستین بار در كشور برگزار می شود و عرصه ای است كه امیدواریم در آینده در سطح بین الملل برگزار شود.
وی با اشاره به این كه در جشنواره خوارزمی در حوزه دانشجویی 20 هزار طرح ارائه می شود، بیان كرد: ارائه این تعداد طرح نشان دهنده ثروت عظیم كشور است، در حال حاضر تحقیقات نشان داده ثروت جوامع انسانی پول نیست بلكه نیروی انسانی ثروت آن جامعه محسوب می شود.
در این مراسم با اعطای تندیس طلا از سارینا انصاری، محمدجواد انتظاری میبدی، آیدا مردانی، الهام رمضان نژاد، سیدعلی میرمحمدی و پارسا میرزایی جدیدی تجلیل شد.
همچنین زهرا رهباردار خراسانی، پارسا بازدار، امیرحسین زارع، ثمین عباسپور، علی رحتمی، اشكان آصفی، سمر رحیمی، محمدامین بردبیشه، حسین اكبرنتاچ بیشه تندیس نقره دریافت كردند.
تندیس برنز نیز به امیررضا پاشاپور یگانه، احسان حبیب پور كاشی، پرهام لطیفی، احمد وطنی، علیا قضاوی خراسگانی، فروزان سالاری، لیلا محمدی بیدهندی، امیرمسعود رعیتی دماوند، رویا محمدی، یلدا یاقوتی، نیلوفر علیزاده، علی نیكخواه و سارا بایبوردی تعلق گرفت.
علمی**9340**1311**2017