اهانت به مقدسات اهل تشيع حرام است

زاهدان - ايرنا - امام جمعه مسجد مكي و مدير حوزه علميه دارالعلوم اهل سنت زاهدان ضمن محكوم كردن اهانت به مقدسات اهل سنت گفت: به عنوان پيش نماز اهل سنت فتوا مي دهم كه اهانت به مقدسات اهل تشيع حرام است.

به گزارش دريافتي ايرنا از دفتر امام جمعه مسجد مكي، مولوي عبدالحميد اسماعيل زهي در خطبه هاي نمازجمعه اين هفته اهل سنت زاهدان
تصريح كرد: فتواي بنده به‌عنوان يك پيش‌ نماز اهل ‌سنت اين است كه اهانت مذهبي به مقدسات شيعه از ديدگاه ما حرام است؛ اين يك فتواي سياسي نيست، بلكه اعتقاد ما اين است.
وي افزود: ما حتي حق نداريم به مقدسات يهود و نصاري هم اهانت كنيم، اگرچه يهود و نصاري به اعتقادات و مقدسات ما اهانت مي‌كنند، عليه پيامبر اسلام(ص) كاريكاتور مي‌كشند و يا قرآن را به آتش مي‌كشند، اما هيچ مسلماني به خود اجازه نمي‌دهد- العياذبالله- به حضرت موسي و عيسي اهانت كند يا تورات و انجيل را بسوزاند.
وي خاطرنشان كرد: اهانت و توهين در هيچ دين و مذهبي جايز نيست. اميدواريم مسلمانان از اين مسايل دوري كنند و اگر يكي از مسلمانان دست به چنين كارهايي مي‌زند ساير مسلمانان او را تفهيم و توجيه كنند و از اين كارها بازدارند.
امام جمعه مسجد مكي اهل سنت زاهدان اظهار داشت: متاسفانه اخيرا در شبكه «نسيم» صدا و سيما توسط يكي از مجريان شبكه به بزرگان صحابه توهيني صورت گرفت كه در سطح كشور و منطقه انعكاس پيدا كرد و بسياري از علماء و شخصيت‌ها از اين اقدام گلايه و نمايندگان مردم در مجلس نيز اعتراض خود را اعلام كردند.
امام جمعه زاهدان با اشاره به شناعت توهين در تمام اديان و مذاهب، خاطرنشان كرد: اين يك امر مسلّمي‌ است كه در تمام اديان، مذاهب و فِرق توهين به اعتقادات ديني و مذهبي و همچنين اهانت به مقدسات، بزرگان و شخصيت‌هاي مورد احترام اديان و مذاهب جايز نيست، زيرا توهين به نفع هيچ‌كسي نيست، بلكه سبب افزايش فاصله‌ها مي‌شود و به وحدت ضربه مي‌زند.
مولوي اسماعيل زهي افزود: مسلمانان در اين شرايط و در هر شرايطي نياز به وحدت و انسجام دارند. مسئولان نظام و تمام علما و انديشمندان در سطح دنيا به همين نتيجه رسيده‌اند كه مسلمانان نياز به وحدت دارند. امروز دشمنان وارد صحنه شده‌اند و از طريق اختلاف و تفرقه مي‌خواهند به منافع شوم خودشان دست پيدا كنند.
خطيب جمعه اهل‌سنت زاهدان ادامه داد: توهين اخير در صدا و سيما را نبايد به حساب نظام جمهوري اسلامي و مسئولان نظام بگذاريم، زيرا موضع مسئولان نظام و در رأس آنان رهبر معظم انقلاب در اين مورد مشخص است، رهبر معظم انقلاب با صراحت درباره اهانت به مقدسات اهل‌سنت فتوا دادند و در سخناني كه اخيرا مطرح نمودند توهين به ازواج مطهرات رسول اكرم صلي‌الله‌عليه ‌و سلم را اهانت به آن‌ حضرت دانستند و حق مطلب را ادا كردند. ايشان به‌عنوان يك مرجع و به‌عنوان رهبر جمهوري اسلامي ايران فتوايي دادند كه در تاريخ ماندگار خواهد بود.
مدير حوزه علميه دارالعلوم اهل سنت زاهدان صدا و سيما را مسئول اهانت به مقدسات اهل‌سنت در اين سازمان دانست و اظهار داشت: اعتراض به توهيني كه اخيرا به مقدسات اهل سنت صورت گرفته است، قبل از همه متوجه صدا و سيماست. زيرا با توجه به اينكه صدا و سيما مستقيما زير نظر رهبر معظم انقلاب اداره مي‌شود اهانت به مقدسات اهل‌سنت توسط مجري صدا و سيما قابل انتظار نبود، حداقل انتظاري كه مي‌رود آن است كه مديران، مجريان و گردانندگان صدا و سيما بايد فتوا و سخنان رهبري را مدنظر قرار دهند و آن را رعايت كنند.
وي افزود: بر اساس قانون اساسي در كشور جمهوري اسلامي ايران حرف اول و آخر را رهبر معظم انقلاب مي‌زند. اگر سخنان و بيانات رهبري از سوي عده‌اي افراد تندرو ناديده گرفته شود شايد چندان تعجب‌برانگيز نباشد، اما از كساني كه در بدنه‌ نظام و حكومت قرار دارند، به‌ويژه مجريان صدا و سيما چنين چيزي قابل انتظار نيست.
امام جمعه مسجد مكي اهل‌سنت زاهدان «عذرخواهي سازمان صدا و سيما از اهل‌سنت» را خواستار شد و گفت: اگرچه معاون حقوقي و امور مجلس سازمان صدا و سيما در واكنش به تذكرنامه‌ نمايندگان مجلس نامه‌اي نوشته و در آن نامه ضمن نكوهش اين توهين، اعلام كرده كه ناظر برنامه را بركنار كرده و به مجري برنامه نيز تذكر داده است، اما انتظار ما آن است كه در خودِ صدا و سيما اين جريان انعكاس پيدا كند و از مردم ايران به‌ويژه جامعه اهل‌سنت عذرخواهي صورت گيرد.
وي در ادامه ضمن اظهار تشكر از نمايندگان سني و شيعه‌اي كه به اهانت صدا و سيما واكنش نشان دادند، خواستار «تعيين مجازات قانوني براي اهانت‌كنندگان به مقدسات مذاهب» شد و گفت: ما خواستار آن هستيم كه با توجه به فتوا و بيانات رهبر معظم انقلاب، حرمت صحابه و مقدسات اديان و مذاهب، اعم از شيعه و سني حفظ شود و قانوني به تصويب برسد كه اهانت‌كنندگان به مقدسات مذاهب و اديان به مجازات قانوني برسند.
مولوي اسماعيل زهي برخي تحريكات در فضاي مجازي را نيز «نادرست» خواند و گفت: شايد در يك نهادي اشتباهي صورت گرفته باشد اما نبايد در فضاهاي مجازي تحريك صورت گيرد، بلكه ما بايد دنبال اصلاح باشيم تا در آينده چنين اشتباهاتي صورت نگيرد. تحريك كردن مردم و دميدن در آتش اختلاف و تفرقه كار درستي نيست، زيرا دشمنان كه مترصد فرصت هستند از اين تحريكات سوءاستفاده مي كنند.
وي در بخش نخست خطبه هاي نماز به بيان برخي از حقوق‌الناس در اسلام پرداخت و گفت: دين مبين اسلام علاوه بر عبادت‌هاي فردي مانند نماز و روزه و غيره به عنوان حقوق‌الله، به حقوق‌الناس نيز توجه ويژه‌اي داشته و نسبت به آن تاكيد فراوان كرده است.
وي ادامه داد: حقوق والدين، رعايت حقوق همسايه و حقوق زوجين مورد تاكيد فراواني قرار گرفته است كه هر فرد مسلماني بايد آن را رعايت كند.
8006/6081