۲۸ مرداد ۱۳۹۵،‏ ۹:۵۴
کد خبر: 82193214
۰ نفر
توفان «چانتهو» ژاپن را در نوردید

پكن - ایرنا - بر اثر وزش توفان سهمگین «چانتهو» در ژاپن كه با بارش باران و جاری شدن سیل همراه بود، خسارات مالی فراوانی به مناطق مختلف این كشور وارد شده است.

به گزارش ایرنا، این توفان كه با سرعت 144 كیلومتر در ساعت از روز گذشته (چهارشنبه) از منطقه ای در شمال شرق یكی از جزایر هوكایدو فعالیت خود را آغاز كرد باعث زخمی شدن تعدادی از مردمی شد كه در مسیر آن قرار داشتد.
مقام های محلی ژاپن می گویند كه به دلیل نگرانی از رانش زمین، مجبور به تخلیه 2 هزار 700 نفر از ساكنان منطقه «اوتسوچی» و 3 هزار و 800 نفر در منطقه «هوكایدو» و انتقال آنان به نواحی امن شده اند.
سازمان هواشناسی ژاپن نیز در بیانیه ای اعلام كرد كه بر اثر این توفان بیش از 65 میلیمتر باران در مناطق مختلف باریده است كه بالاترین ركورد بارش محسوب می شود.
این گزارش همچنین احتمال داده است كه مناطق یاد شده با بارش های سنگین تری مواجه شود و ریزش باران به 150 میلیمتر برسد.
توفان سهمگین «چانتهو» در عین حال باعث ایجاد اختلال در شبكه حمل و نقل ریلی در منطقه «كانتو» و «شین كانسن» شده و حركت بالغ بر 300 قطار سریع السیر در این منطقه و تعدادی از برنامه های پروازی را دچار اختلال كرده است.
هنوز از تلفات انسانی این توفان گزارشی منتشر نشده و سازمان هواشناسی ژاپن اعلام كرد، «چانتهو» كه فعالیت خود را از شمال شرق كشور آغاز كرده، به تدریج در حال خارج شدن از منطقه است.
وقوع توفان های سیل آسا در نواحی شرق و جنوب شرق آسیا به واسطه نزدیكی به سواحل آب های آزاد در فصل بهار و تابستان (اردیبهشت تا مرداد)، مسئله ای است كه همه ساله برای مدتی زندگی اهالی این مناطق را مختل كرده و با بحران جدی مواجه می كند.
ونگفانگ، اوساگی، تالاس، نانكا، هالونگ و... از جمله توفان هایی است كه در ایام مختلف سال بویژه در ماههای اردیبهشت تا مرداد مناطقی از ژاپن را تحت تاثیر خود قرار می دهد.
آساق**1597

سرخط اخبار جهان