بزرگ شاعر لكستان جمعه مهمان كامياراني ها مي شود

سنندج- ايرنا- مدير كافه كتاب ژور كامياران گفت: در ادامه فعاليت هاي فرهنگي كافه كتاب ژور، عصر شعري تحت عنوان «خه رمانه ي خيال» با شركت شاعر سرشناس شعر لكي «كيومرث اميري كله جويي» متخلص به « لك امير» در كامياران برگزار مي شود.

محمد موفقي روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اين عصر شعر كه همراه با نواي موسيقي است روز جمعه 29 مردادماه، راس ساعت 18 عصر با شركت شاعران كامياراني و علاقه مندان به فرهنگ و ادبيات كردي برپا مي گردد.
وي در ادامه به معرفي اين شاعر تواني لك پرداخت و بيان كرد: كيومرث اميري‌كله‌جوبي پژوهش‌گر توانايي است كه تحقيقات گسترده‌اي در خصوص قوم لك انجام داده‌ است.
موفقي با اشاره به اينكه تا به حال 4 كتاب از كيومرث اميري منتشر شده است تصريح كرد: اين كتاب ها شامل دو مجموعه داستان با نام هاي «مرثيه‌اي براي تو» و «گورستان يخ‌زده» و مجموعه اشعاري با گويش لكي با عنوان هاي «ديوان شيعر خريوه» و«افسانه‌هاي لكي» است.
او با اشاره به فعاليت هاي روزنامه نگاري لك اميرعنوان كرد: وي به مدت 12 سال به عنوان خبرنگار رسمي روزنامه كيهان در شهر كرمانشاه فعاليت داشت و علاوه بر اين در بسياري از نشريات محلي و سراسري نيز قلم زده ‌است.
مدير كافه كتاب ژور با اشاره به توانايي هاي اين شاعر كُرد، در فيلم‌نامه‌نويسي اضافه كرد: تحقيق و نويسندگي مجموعه سريال «سيمره رود بي‌بازگشت» از جمله آثار ماندگار وي مي باشد.
به گفته موفقي، عامل سرشناس شدن لك امير سرودن شعر «بيستوون مه‌ني نه‌ووين» و چندين قطعه شعر ديگر به گويش كُردي لكي است.
وي در پايان بيان كرد: اين كافه كتاب از ابتداي شروع فعاليت خود با برگزاري نشست هاي فرهنگي و اجتماعي با حضور استادان بزرگي در اين زمينه ها تلاش كرده است به اهداف خود كه ارتقاي فرهنگ عمومي و برقراري رابطه ميان باسوادان با تنه اصلي جامعه است برسد.
لك امير در سال 1338 در روستاي كله‌جوب بخش فيروزآباد از توابع كرمانشاه به دنيا آمد و پس از طي تحصيلات ابتدايي راهي شهر كرمانشاه شد و تحصيلاتش را تا سطح ديپلم در رشته ادبيات ادامه داد، سپس وارد دانشگاه شد اما بنا به دلايلي آن را نيمه‌ تمام رها كرد و از آن به طور جدي وارد كار ادبيات شد.
كامياران در65 كيلومتري جنوب سنندج واقع شده است.
7349/1904