۲۶ مرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۵:۵۹
کد خبر: 82190984
۰ نفر
رژیم غذایی طلایی برای جلوگیری ازعود نقرس

تهران - ایرنا - مطالعات جدید محققان نشان می دهد، رژیم غذایی DASH از عود نقرس جلوگیری می كند.

به گزارش روز سه شنبه اخبارعلمی ایرنا ازمدیكال اكسپرس، مطالعات محققان دانشكده پزشكی جان هاپكینز آمریكا نشان می دهد، رژیم غذایی DASH با كاهش اسید اوریك، در جلوگیری از عود نقرس نقش فوق العاده ای دارد.
رژیم غذایی DASH یك رویكرد مادام العمر برای مصرف غذای سالم است كه تمركز عمده آن روی پیشگیری و درمان فشار خون بالا است. این برنامه غذایی، افراد را به كاهش مصرف سدیم تشویق می كند و در آن مواد غذایی حاوی پتاسیم، كلسیم و منیزیم گنجانده شده است.
این مطالعه با بررسی 103 بزرگسال مبتلا به نقرس نشان می دهد رژیم غذایی DASH به مدت یك ماه، مقدار اسید اوریك خون را 0.35 میلی گرم بر دسی لیتر كاهش می دهد كه تضمین كاهش احتمال عود بیماری است. بیماری نقرس كه شایع ترین شكل آرتریت های التهابی است از تجمع اسید اوریك در بدن ناشی می شود و معمولا با درد شصت پا آغاز می شود. در این بیماری سطح اسید اوریك افزایش می یابد و باعث تشكیل كریستال هایی می شود كه در مفاصل تجمع پیدا می كنند. درد شصت پا یكی از مهمترین نشانه های نقرس است. تورم و درد مچ پا، زانوها، پاها، مچ دست و آرنج نیز از دیگر علایم این بیماری است. به گزارش موسسه ملی بهداشت (NIH)، عدم درمان این عارضه به تدریج باعث آسیب به مفاصل و كلیه ها می شود. بیماری شایع نقرس بیشتر در مردان و در سنین 40 تا 50 سال دیده می شود. به گزارش موسسه ملی بیماری های آرتریت، اسكلتی عضلانی و پوستی، بیش از 6 میلیون بزرگسال بالای 20 سال به نقرس مبتلا هستند.

***علل نقرس
اسید اوریك محصول زائدی است كه از تجزیه برخی از مواد غذایی به خصوص پروتئین ها در بدن تولید می شود.
تصفیه اسید اوریك در بدن توسط كلیه ها انجام می شود و این مایع مضر با ادرار دفع می شود؛ ولی زمانیكه مقدار آن زیاد باشد، فرآیند تصفیه و دفع با موفقیت انجام نمی شود و مقدار اضافی آن در بدن جمع می شود.
افزایش غلظت اسید اوریك خون در نهایت تبدیل به كریستال های (دانه های بلوری ) اورات می شود كه در اطراف مفاصل و بافت های نرم تجمع می یابد. این كریستال های سوزن شكل مسئول التهاب و علایم دردناك نقرس هستند.
برخی از فاكتورها احتمال بروز این بیماری را افزایش می دهند. این علایم عبارتند از :
• داشتن سابقه خانوادگی نقرس
• اضافه وزن
• داشتن مشكلات كلیوی
• قرار گرفتن در معرض سرب
• نوشیدن الكل
• مصرف برخی داروها به خصوص داروی های مدر یا نیاسین
بر اساس یافته محققان دانشكده پزشكی جان هاپكینز، رژیم غذایی DASH به دلیل كاهش فشار خون و اسید اوریك، مهمترین روش در كنترل نقرس است. رژیم غذایی DASH، احتمال بروز انواع سرطان، سكته مغزی، بیماری های قلبی، نارسایی قلبی، سنگ كلیه و دیابت را كاهش می دهد و یك راه موثر برای كاهش وزن است. این رژیم غذایی از سال 2011 میلادی تاكنون، عنوان برترین رژیم غذایی را در پایگاه خبری U.S. News به خود اختصاص داده است. توصیه محققان در رژیم غذایی DASH، مصرف مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات سبوس دار، محصولات لبنی كم چرب، روغن سبزیجات و حبوبات است و مصرف نوشیدنی های شیرین و چربی های اشباع شده را ممنوع می كند.
نتایج این تحقیقات در نشریه Arthritis & Rheumatology منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259**1440