۲۶ مرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۳:۱۹
کد خبر: 82190659
۰ نفر
جنتی: ادامه انتشار یالثارات غیر قانونی است

تهران - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ارایه مجوزهای موقت فعالیت به هفته نامه یالثارات گفت: از نظر ما و هیات نظارت بر مطبوعات این نشریه لغو مجوز شده و ادامه انتشار آن غیر قانونی است.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا،علی جنتی روز سه شنبه در حاشیه چهارمین جشن ایثاردر جمع خبرنگاران افزود: هیات نظارت بر مطبوعات مجوز این نشریه را صادركرده و بنا بر تخلفات پی درپی كه داشته با توجه به مفاد قانون مطبوعات با اكثریت آرای اعضا ، آن را لغو پروانه كرده است.

** واكنش به لغو كنسرت ها در مشهد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با قانونی خواندن برگزاری كنسرت ها در سراسر كشورها گفت ، با توجه به مزین بودن شهر مشهد به مرقد مطهر امام رضا (ع) ، اجرای كنسرت ها در این شهر مخالفانی از جمله نماینده محترم ولی فقیه در خراسان رضوی را داشت كه ما به نظر ایشان احترام گذاشته و با اینكه این كنسرت ها مشكل خاصی نداشت اما از ادامه اجرای آنها در این صرف نظر كردیم.
جنتی تصریح كرد با این حال كنسرت ها در دیگر شهرهای استان خراسان رضوی از جمله سبزوار ، نیشابور ، چناران و دیگر شهرها اجرا خواهد شد و به هیچ وجه قابل پذیرش نخواهد بود كه از اجرای آنها جلوگیری شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاكید كرد با تمام توان به خواسته مردم برای اجرای كنسرت ها در شهرهای سراسر كشور احترام گذاشته و برای تحقق آنها تلاش خواهیم كرد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاكید كرد كه البته باید توجه هم داشت كه كنسرت‌هایی كه ما برگزار می‌كنیم بدون مشكل است مانند همین كنسرتی كه در آن آقای قربانی اشعاری با مضامین عرفانی از مولانا و ابوسعید ابوالخیر خوانده است.

** بولتن سازی علیه فیلم فروشنده
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه درباره آخرین وضعیت پروانه نمایش و اكران فیلم‌های 'فروشنده' و 'مادر قلب اتمی' اظهار داشت: خودم فیلم فروشنده را دیدم فكر نمی‌كنم برای اكران نیاز به اصلاحیه و تغییرات داشته باشد مگر در جزئیاتی كه در موسیقی و تیتراژ این فیلم ممكن وجود داشته باشد.
جنتی در پاسخ به اینكه موضع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قبال بولتن‌سازی‌های منفی علیه فیلم فروشنده گفت: به نظرم این دوستان اول باید فیلم را ببینند و بعد اظهارنظر كنند چطور می‌توانند براساس شنیده‌ها و بدون دیدن محتوای فیلم علیه آن مطلب بنویسند.
جنتی همچنین درباره فیلم مادر قلب اتمی هم گفت:‌ هنوز این فیلم را ندیده ام و نمی‌توانم اظهارنظری در این باره داشته باشم.

** پیكرشهید ركن آبادی پس از شناسایی و تایید دفن شد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه درباره اظهارنظر دختر شهید ركن‌آبادی كه از تخلیه برخی اعضای بدن این شهید مثل قلب، مغز و .. قبل از دفن سخن گفته بود،گفت: براساس انگشت‌نگاری و تایید آزمایش های DNA پیكر ایشان به ایران منتقل شد.
وی اضافه كرد: همچنین قبل از انتقال پیكر شهید ركن‌آبادی خانواده‌شان نیز به عربستان اعزام شدند تا هویت ایشان را تایید كنند. به نظر می‌رسد مطلبی كه دختر این شهید عنوان كرده به دلیل نوع مراسم دفنی كه
عربستانی‌ها برگزار می‌كنند و قبل از به خاكسپاری هر فردی امعاء و احشاء او را از بدن خارج می‌كنند باشد و احتمالا سعودی‌ها اول قصد داشتند آقای ركن آبادی را در همان عربستان به خاك بسپارند كه این قضیه با فشار جمهوری اسلامی منتفی شد.

** توضیح درباره دو لایحه مرتبط با رسانه ها
عضو كابینه دولت یازدهم در ادامه درباره اصلاحات صورت گرفته در پیش‌نویس لایحه نظام صنفی رسانه‌ها كه مجدد به جریان افتاده است، گفت: در مورد رسانه‌ها و مطبوعات دو لایحه مجزا در دستور كار قرار دارد كه نباید باهم تداخل داشته باشند.
جنتی افزود: اولین مورد لایحه جامع رسانه‌هاست كه به نوعی جایگزین قانون فعلی مطبوعات خواهد شد و اكنون این لایحه در كمیسیون فرهنگی دولت در حال بررسی است تا برای نهایی شدن در اختیار مجلس و كمیسیون فرهنگی قرار بگیرد.
وی ادامه داد : موضوع دیگر لایحه نظام صنفی رسانه‌هاست كه رابطه خبرنگاران با رسانه‌ها، رسانه‌ها با یكدیگر و خبرنگاران با یكدیگر را سامان‌دهی می‌كند.
به گفته وی در واقع نهادی مردمی خواهد بود كه حتی تخلفات صورت گرفته در عرصه رسانه‌ها و مطبوعات نیز توسط این نهاد رسیدگی می‌شود.

** لایحه نظام صنفی بسیار مترقی است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه در واكنش به انتقاداتی كه از لایحه نظام صنفی می‌شود، گفت: این لایحه بسیار مترقی است و به هیچ وجه در پی وابسته كردن رسانه‌ها مطبوعات و روزنامه‌نگاران به دولت نیست. هنوز كسی اصل لایحه را نخوانده تا انتقادات درستی به آن مطرح كند.
به گفته جنتی علاوه بر این، پایه گذاری هر دوی این لوایح از همان ابتدا با حضور، مشورت و نظرسنجی كارشناسان و اهالی رسانه و مطبوعات انجام شده ، كاری كه هیچوقت سابقه نداشته است.

** بازسازی مجموعه لاله زار و تئاتر شهرمنوط به تخصیص اعتبار است
عضو كابینه دولت تدبیر و امید همچنین درباره سرانجام بازسازی برخی سالنهای نمایش هم اظهار داشت: ادامه بازسازی تئاتر در پارك فردوسی و مجموعه سالن‌های لاله‌زار و تئاتر شهر منوط به تخصیص اعتبار از طریق سازمان برنامه و بودجه است.
جنتی افزود: تمام تلاش خود را برای هر چه سریعتر به اتمام رسیدن این مجموعه ها در چارچوب امكانات و دارایی‌های دولت خواهیم كرد.

** گسترش فضای مجازی عامل پایین بودن تیراژ روزنامه ها
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه درباره نظر دبیر شورای فرهنگ عمومی نسبت به پایین بودن تیراژ رسانه‌ها در كشور گفت: همانطور كه آقای شاهمرادی گفته‌اند مجموع تیراژ روزنامه‌های كل كشور كمتر از یك میلیون است البته این قضیه بیشتر به دلیل گسترش فضای رسانه‌های جمعی و اینترنت است برای اینكه امروز بیشتر مردم اخبار و رویدادها را از طریق اینترنت دنبال می‌كنند و كمتر روزنامه كاغذی می‌خرند.

** ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باید دائمی و مستمر باشد
رئیس شورای فرهنگ عمومی كشور تاكید كرد: موضوع ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باید كارها به صورت مستمر و مداوم صورت بگیرد تا شرایط دفاع مقدس برای نسل جوان روشن باشد. جنتی افزود: اینكه بگوییم هزار كتاب یا صد فیلم در این باره آماده كرده‌ایم و كار ما تمام شد؛ درست نیست باید این رویه ادامه پیدا كند تا فرهنگ ایثار را زنده نگه داریم.
فراهنگ ** 1355 ** 1568