دانشگاه های تهران و امیركبیر در جمع 500 دانشگاه برتر دنیا

تهران-ایرنا- پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اعلام كرد: در رتبه بندی سال 2016 نظام رتبه بندی شانگهای، دانشگاه تهران با كسب رتبه در بازه 400-301 در جمع 400 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفت و دانشگاه صنعتی امیركبیر نیز توانست جایگاهی در بازه 500-401 كسب كند.

به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از روابط عمومی و همكاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، رتبه بندی شانگهای در سال 2016 میلادی برای چهاردهمین سال متوالی فهرست 500 دانشگاه برتر دنیا را منتشر كرد.
بر اساس این گزارش، دانشگاه هاروارد همچون سال های گذشته رتبه نخست فهرست، دانشگاه استنفورد رتبه دوم و دانشگاه كالیفرنیا - بركلی نیز با یك پله رشد، رتبه سوم جدول را به خود اختصاص دادند. دانشگاه كمبریج و موسسه فناوری ماساچوست نیز رتبه های 4 و 5 فهرست را به دست آوردند.
بر اساس اعلام گروه رتبه بندی ISC، رتبه بندی شانگهای یكی از معتبرترین رتبه بندی های جهانی است كه نتایج آن توسط دانشگاه شانگهای ژیائوتنگ منتشر می شود. این رتبه‌بندی در سال 2003 میلادی در قالب یك پروژه بزرگ در كشـور چیـن و برای اولین بار در دنیا توسط مركز دانشگاه های تراز اول جهان یعنی دانشگاه شانگهای منتشر شد و همچنین این رتبه بندی به صورت سالانه روزآمد می شود.
این گروه افزود: شانگهای یكی از سه نظام معتبر رتبه بندی در سطح بین المللی است. كیفیت آموزش، كیفیت اعضای هیات علمی، برونداد پژوهشی و عملكرد سرانه چهار معیار به كار برده شده در نظام رتبه بندی شانگهای است.
گروه رتبه بندی دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی ISC گفت: منابع گردآوری داده در این رتبه بندی شامل وب سایت های جوایز نوبل، مدال فیلدز، پایگاه های اطلاعاتی و اطلاعات آماری دولتی است. اطلاعات پژوهشی دانشگاه ها نیز از پایگاه استنادی ISI استخراج می شود.
این گروه افزود: در رتبه بندی سال 2016 شانگهای دو دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در این رتبه بندی حضور یافتند كه دانشگاه تهران توانست با كسب رتبه در بازه 400-301 در جمع 400 دانشگاه برتر دنیا قرار گیرد و دانشگاه صنعتی امیركبیر نیز در اولین حضور خود در رتبه بندی شانگهای، جایگاهی در بازه 500-401 در سال 2016 را كسب كرد.
از كشور تركیه نیز تنها دانشگاه استانبول توانست خود را در جمع 500 دانشگاه برتر دنیا قرار دهد. این دانشگاه توانست با قرار گرفتن بعد از دو دانشگاه تهران و صنعتی امیركبیر، رتبه ای در بازه 500-401 را كسب نماید.
گروه رتبه بندی دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در ادامه افزود: وضعیت علمی دانشگاه های آسیایی همواره در حال رشد و ترقی بوده است. در سال 2015 از آسیا تنها 10 دانشگاه در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا قرار داشت كه این تعداد در سال 2016 به 15 دانشگاه افزایش یافت كه در این بین دانشگاه توكیو برترین دانشگاه آسیا معرفی شد. این دانشگاه توانست در سال 2016 با كسب رتبه 20 در جمع 20 دانشگاه برتر دنیا قرار گیرد.
این اولین سالی است كه چین و سنگاپور در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا دارای دانشگاه برتر هستند.
علمی**2038**2017