95 درصد ماشین های كشاورزی در كشور تولید می شود

همدان - ایرنا - رئیس مركز مكانیزاسیون وزارت جهاد كشاورزی گفت: 95 درصد ماشین‌های كشاورزی از تولید داخلی تأمین و فقط پنج درصد از ماشین‌های جدید بویژه در حوزه شالی كاری وارد می شود.

كامبیز عباسی شامگاه دوشنبه در آیین گشایش سیزدهمین نمایشگاه بین المللی كشاورزی و یازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت مرغداری، دامپروری و شیلات در همدان افزود: در سال 92 در حوزه تولید‌ ماشین آلات مكانیزه و كشاورزی شاهد ركود بودیم اما در دولت یازدهم با تدبیر ویژه وزیر جهاد كشاورزی با تغییرهای بزرگی در این حوزه روبه رو شدیم.
وی اضافه كرد: دولت با تصویب برنامه جامع مكانیزاسیون بخش كشاورزی خطوط اعتباری راه‌اندازی و با همراه شدن اقتصاد مقاومتی در این حوزه، اصلاح و بهبود مشكلات بخش مكانیزاسیون را در اولویت قرار داد.
وی با بیان اینكه پس از تدوین این برنامه چهار خط اعتباری در حوزه مكانیزاسیون راه‌اندازی شد گفت: در مرحله اول و در سال 92، 75 هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای برنامه اختصاص یافت كه 95 درصد آن به صورت كامل جذب شد.
رئیس مركز مكانیزاسیون كشاورزی با بیان اینكه در نتیجه خط اعتباری اول خط تولیدی كارخانه های ماشین سازی كشاورزی رونق گرفت تصریح كرد: خط اعتباری دوم معادل هشت هزار میلیارد ریال و خط اعتباری سوم به ظرفیت 15 هزار میلیارد ریال در سال گذشته راه‌اندازی شد.
عباسی با بیان اینكه امسال نیز12 هزار میلیارد ریال خط اعتباری ویژه برای توسعه طرح راه‌اندازی شده است ادامه داد: یكی از نقاط مورد تأكید در طرح توسعه مكانیزاسیون محصول برنج است كه در سه سال گذشته تعداد كمباین برداشت برنج به سه هزار و 709 دستگاه افزایش یافته است در حالی كه تعداد كمباین‌های برداشت برنج در سه دهه گذشته فقط یك هزار و 108 دستگاه بود.
وی افزود: در مجموع 241 هزار هكتار به سطح مكانیزه كشور در حوزه برنج اضافه شد كه پیش از این 35 تا 50 هزار هكتار بود و این رقم نشان دهنده رشد 335 درصدی در حوزه مكانیزاسیون برداشت برنج است.
عباسی تصریح كرد: در استان گیلان در سال 92 تنها 35 هزار هكتار از شالیزارها، كشت نشاء مكانیزه انجام شده بود كه امسال به 92 هزار هكتار افزایش یافته است.
وی با بیان اینكه با انجام عملیات مكانیزه كشت نشاء هزینه‌های كشت برنج 55 تا 60 درصد كاهش یافته است گفت: میزان تولید نیز 10 تا 15 درصد افزایش یافته است.
به گزارش ایرنا وی با بیان اینكه سطح زیر كشت غلات در كشور هشت میلیون هكتار است بیان كرد: ممنوعیت واردات گندم، ركورد تولید مناسبی را در سال جاری رقم زد.
عباسی تصریح كرد: در حوزه مكانیزاسیون غلات شاهد اضافه شدن 2 میلیون و 100 هزار هكتار به سطح كشت مكانیزه بوده‌ایم و به این ترتیب در سه سال گذشته 10 هزار و 500 دستگاه انواع كارنده به عرصه مزارع وارد شده است.
سیزدهمین نمایشگاه بین المللی كشاورزی از 25 تا 28 مرداد و به مدت چهار روز برای بازدید علاقمندان حوزه كشاورزی، صنعت مرغداری، دامپروری و شیلات برپا شده است.
7523/2087