جهانگیری: در راس نظام برای مبارزه با مفاسد اقتصادی اراده جدی وجود دارد/ برای رسیدگی به پرونده بابك زنجانی همه اركان نظام مصمم هستند

تهران-ایرنا- معاون اول رئیس جمهوری گفت: در راس نظام اراده سیاسی جدی برای مبارزه با مفاسد اقتصادی و رسیدگی به پرونده های فساد از جمله پرونده بابك زنجانی وجود دارد و همه اركان نظام و سران قوای سه گانه نیز برای به نتیجه رساندن این پرونده اهتمام ویژه داشته و مصمم هستند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری عصر امروز (دوشنبه) درجلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی با بیان این مطلب كه بازگرداندن پول بیت المال در پرونده های فساد اقتصادی یك وظیفه ملی، دینی و انسانی است و افزود: مقابله با فساد سیستمی و فراگیر به یك مطالبه و دغدغه عمومی در كشور تبدیل شده است.
وی بازگرداندن پول بیت المال درپرونده بابك زنجانی را موضوعی پراهمیت دانست و گفت: علاوه بر اهمیت بازگشت این پول، موضوع مهم دیگر این است كه باید ابعاد پنهان و دست های پشت پرده این پرونده روشن شود.
جهانگیری همچنین با قدردانی از زحمات و تلاش های فراوان قوه قضاییه،‌ دادستانی تهران و وزارت نفت برای رسیدگی و پیگیری این پرونده خاطرنشان كرد: زحمات انجام شده در این مدت طولانی قابل تقدیراست و باید این پرونده را با جدیت به نتیجه رساند تا كارنامه موفقی در این دوره از همكاری قوای سه گانه در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی ثبت شود.
معاون اول رییس جمهوری در ادامه سخنان خود با اشاره به وقفه اندكی كه دربرگزاری جلسات ستاد ایجاد شد، خاطرنشان كرد: این وقفه به دلیل شروع به كار دوره جدید مجلس شورای اسلامی و معرفی نمایندگان مجلس شورای اسلامی عضو این ستاد بود.
وی همچنین از مسعود پزشكیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی به عنوان چهره ای موفق و شناخته شده یاد كرد و ضمن خیرمقدم به ایشان، شهباز حسن پور، عبدالرضا مصری و عزت الله یوسفیان ملا نمایندگان دوره جدید مجلس شورای اسلامی درستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی، از نمایندگان قبلی عضو این ستاد و همچنین آقای رحیمی رییس قبلی دیوان محاسبات كشور قدردانی كرد و حضور آقای عادل آذر رییس جدید دیوان محاسبات كشور را خیر مقدم گفت و ابراز امیدواری كرد كه عضویت ایشان در ستاد ثمربخش باشد.
معاون اول رئیس جمهوری گفت: ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تا كنون سعی كرده در جریان مبارزه با مفاسد اقتصادی هماهنگی های لازم را میان قوای سه گانه ایجاد كند و یكی از دغدغه های اصلی ستاد در چند سال اخیر مقابله جدی با فساد سیستمی و فراگیر بوده است كه البته امر مبارزه با فساد به یك مطالبه و دغدغه عمومی در كشور تبدیل شده است.
جهانگیری با بیان اینكه بار اصلی مبارزه با مفاسد اقتصادی بر دوش قوه قضاییه است، افزود: خوشبختانه دستگاه قضایی كشور از اراده جدی برای مبارزه با فساد اقتصادی برخوردار است و در زمینه پیشگیری از وقوع فساد نیز قوای سه گانه و به خصوص قوه مجریه مسئولیت سنگینی دارد و در همین راستا در دولت ستادی متشكل از تعدادی از وزرا تشكیل شده تا بر موضوع پیشگیری از وقوع فساد متمركز شود.
وی ادامه داد: تلاش دولت این بوده است كه به جای ایجاد تشكیلات جدید، مجموعه های حقوقی، بازرسی و نظارتی دستگاه های اجرایی را مامور كند تا گلوگاه های اصلی ایجاد فساد را شناسایی كنند و امیدوارم در این دوره با انرژی و جدیت هرچه بیشتر بتوانیم به دستاوردهای خوبی در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی دست پیدا كنیم.
جهانگیری همچنین با اشاره به همدلی و هماهنگی موجود میان قوای سه گانه در امر مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: انتظار داریم از این همدلی و هماهنگی استفاده حداكثری در جهت پیشگیری و مبارزه با مفاسد اقتصادی صورت گیرد.

**بابك زنجانی به دنبال اتلاف وقت است
حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضاییه نیز دراین نشست با قدردانی از ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، دادستانی تهران و وزارت نفت به خاطر تلاش های گسترده در جهت رسیدگی به پرونده بابك زنجانی گفت: وزارت نفت، دادستانی تهران و ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در این زمینه اقدامات و تلاش های خوبی داشته اند و بیش از وظایف اداری خود قبول مسئولیت كرده اند.
وی با اشاره به روند بررسی پرونده بابك زنجانی، اتلاف وقت متهم در دو سال و نیم گذشته را یادآور شد و گفت: بابك زنجانی با عدم صداقت و فضاسازی تلاش دارد تا زمان رسیدگی به پرونده را به تاخیر انداخته و در روند آن اخلال ایجاد كند.

**باید ابعاد پنهان پرونده بابك زنجانی مشخص شود
مسعود پزشكیان نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی هم در این نشست خواستار آشكار شدن ابعاد پنهان و دست های پشت پرده پرونده بابك زنجانی شد و گفت: باید كسانی كه پول بیت المال را در اختیار متهم این پرونده قرار دادند نیز مورد بازخواست قرار گیرند و در قبال عملكردشان به ملت پاسخگو باشند.
در این جلسه كه وزرای نفت و دادگستری،‌ رییس سازمان برنامه و بودجه كشور، رییس سازمان بازرسی كل كشور، رییس كل دیوان محاسبات كشور و دادستان تهران نیز حضور داشتند، كاظم پالیزدار رییس دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی گزارشی از اقدامات پیشگیرانه ستاد در امر مبارزه با مفاسد اقتصادی ارائه كرد و به تشریح آخرین وضعیت مصوبات پیشین ستاد در زمینه های مختلف پرداخت.
در این نشست كه به ریاست جهانگیری برگزارشد، همچنین گزارشی از آخرین وضعیت پرونده بابك زنجانی از سوی معاون اول قوه قضائیه، دادستان تهران و وزیر نفت ارائه شد و آخرین اقدامات انجام شده برای شناسایی اموال متهم در داخل و خارج از كشور و به نتیجه رساندن این پرونده تشریح و تصمیمات لازم اتخاذ شد.
در این جلسه پس از بحث و تبادل نظر در خصوص آخرین وضعیت پرونده بابك زنجانی و اقدامات صورت گرفته، مقرر شد همه دستگاههای ذیربط برای پیگیری ادعاهای متهم مبنی بر وجود دارایی و اموال در خارج از كشور فعال شوند و اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند.
سیام**3070**1724