۲۵ مرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۹:۳۲
کد خبر: 82189809
۰ نفر
گسترش عمليات ارتش كنگو عليه شورشيان

تهران- ايرنا- به دنبال قتل عام بيش از پنجاه غير نظامي در جمهوري دموكراتيك كنگو توسط شورشيان اوگاندا، ارتش كنگو عمليات خود عليه شورشيان را شدت داده است.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از گوما، ارتش جمهوري دموكراتيك كنگو حملات خود را عليه شورشيان اين كشور افزايش داده است. اقدام شورشيان موسوم به 'نيروهاي دموكراتيك متحد' مبني بر قتل عام غير نظاميان كه به كشته شدن بيش پنجاه تن انجاميد، موجي از اعتراض ها را عليه عملكرد نيروهاي نظامي كنگو افزايش داده است.
عمليات گسترده ارتش عليه اين شورشيان بويژه در كيووي شمالي، كيووي جنوبي و شمال كاتانگا صورت مي گيرد.
به گفته «ماك هاكوزي» سخنگوي ارتش كنگو، يگان هاي ارتش در منطقه به لباس هاي جديد ملبس مي شوند، زيرا شورشيان عضو نيروهاي دمكراتيك متحد به منطقه اي تحت كنترل نيروهاي مسلح كنگويي نفوذ كرده اند.
به گزارش ايرنا، اين حمله كه شامگاه شنبه در شهر بني روي داد، تازه ترين سري از حملاتي بوده كه از سال 2014 بيش از 650 كشته در اين شهر و اطراف آن برجا گذاشته است.
گرچه هنوز هيچ گروهي مسئوليت اين حمله را بر عهده نگرفته است اما ارتش كنگو يك گروه مسلح از شورشيان با اصليت اوگاندايي موسوم به نيروهاي دمكراتيك متحد را مسئول اين قتل عام دانست.
اين گروه بيش از دو دهه در كنگو حضور داشته و به موارد گسترده نقض حقوق بشر متهم شده است.
كشتار شهر بني، خشم ساكنان محلي كه دولت را به ناكامي در حمايت از مردم متهم مي كنند، برانگيخته است.
برخي از خانواده هاي كشته شدگان از انتقال اجساد اقوام خود به سردخانه خودداري كردند و تصميم گرفتند با برگزاري مراسم خاكسپاري خصوصي، دولت را از اين مراسم دور نگه دارند.
قتل عام مردم در شهر بني دقيقا سه روز پس از بازديد «جوزف كابيلا» رئيس جمهوري كنگو از منطقه روي داد. كابيلا امروز براي ملاقات با مقام هاي امنيتي در شهر گوما حضور يافت.
گفته مي شود نيروهاي دمكراتيك متحد كه مخالف «يووري موسويني» رئيس جمهوري اوگاندا هستند، به شبكه هاي جنايتكاري كه از محل آدم ربايي و قتل تامين مالي مي شوند، ورود كرده اند.
به رغم تلاش هاي جامعه جهاني و مقام هاي كنگو، اين منطقه از زمان پايان جنگ دوم كنگو (1998 تا 2003) دستخوش خشونت و ناآرامي بوده است.
گزارشي كه چند ماه پيش از سوي گروه تحقيقات كنگو در دانشگاه نيويورك در مورد قتل عام هاي بني منتشر شد، اين ادعا را مطرح كرد كه سربازان ارتش نيز در كشتارهاي مردم دست داشته اند.
جمهوري دمكراتيك كنگو كشوري واقع در آفريقاي مركزي است كه از سال 1971 تا 1997 به نام زئير خوانده مي شد و از سال 1908 تا 1960 به كنگوي بلژيك شهرت داشت.
جمهوري دمكراتيك كنگو با جمهوري كنگو، جمهوري آفريقاي مركزي و سودان جنوبي در شمال، اوگاندا، رواندا، بروندي و تانزانيا در شرق، زامبيا و آنگولا در جنوب و اقيانوس اطلس در غرب و جنوب غربي مرز مشترك دارد.
جمهوري دمكراتيك كنگو دومين كشور بزرگ در آفريقا به لحاظ وسعت منطقه اي و يازدهمين كشور بزرگ در جهان به شمار مي رود.
خاورم**9041**1144

سرخط اخبار جهان