۲۵ مرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۹:۰۸
کد خبر: 82189777
۰ نفر
شماركشته های قتل عام كنگو به 51 تن رسید

تهران - ایرنا - گروه های عضو انجمن مدنی جمهوری دمكراتیك كنگو روز دوشنبه اعلام كردند كه شمار افرادی كه به تازگی در شرق ناآرام این كشور با قمه كشته شدند، به 51 نفر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از شهر گوما در كنگو، «تدی كاتالیكو» عضو ائتلاف محلی سازمان های مردم نهاد و اتحادیه های فعال در شهر آشوب زده بنی گفت: تیم ما اجساد 51 نفر را كه با قمه كشته شدند، شناسایی كرده است.
«ادموند ماسومبوكو» مقام محلی كنگو روز گذشته (یكشنبه) اعلام كرد كه 42 نفر در حمله شهر بنی كشته شدند و این در حالی است كه دولت مركزی كینشازا پیشتر آمار كشته ها را 36 نفر اعلام كرده بود.
این حمله كه شامگاه شنبه در شهر بنی روی داد، تازه ترین سری از حملاتی بوده كه از سال 2014 بیش از 650 كشته در این شهر و اطراف آن برجا گذاشته است.
ارتش كنگو یك گروه مسلح از شورشیان با اصلیت اوگاندایی موسوم به نیروهای دمكراتیك متحد را مسئول این قتل عام دانست.
این گروه بیش از دو دهه در كنگو حضور داشته و به موارد گسترده نقض حقوق بشر متهم شده است.
كشتار شهر بنی، خشم ساكنان محلی كه دولت را به ناكامی در حمایت از مردم متهم می كنند، برانگیخته است.
برخی از خانواده های كشته شدگان از انتقال اجساد اقوام خود به سردخانه خودداری كردند و تصمیم گرفتند با برگزاری مراسم خاكسپاری خصوصی، دولت را از این مراسم دور نگه دارند.
قتل عام مردم در شهر بنی دقیقا سه روز پس از بازدید «جوزف كابیلا» رئیس جمهوری كنگو از منطقه روی داد. كابیلا امروز برای ملاقات با مقام های امنیتی در شهر گوما حضور یافت.
به گفته «ماك هاكوزی» سخنگوی ارتش كنگو، یگان های ارتش در منطقه به لباس های جدید ملبس می شوند، زیرا شورشیان عضو نیروهای دمكراتیك متحد به منطقه ای تحت كنترل نیروهای مسلح كنگویی نفوذ كرده اند.
گفته می شود نیروهای دمكراتیك متحد كه مخالف «یووری موسوینی» رئیس جمهوری اوگاندا هستند، به شبكه های جنایتكاری كه از محل آدم ربایی و قتل تامین مالی می شوند، ورود كرده اند.
به رغم تلاش های جامعه جهانی و مقام های كنگو، این منطقه از زمان پایان جنگ دوم كنگو (1998 تا 2003) دستخوش خشونت و ناآرامی بوده است.
گزارشی كه چند ماه پیش از سوی گروه تحقیقات كنگو در دانشگاه نیویورك در مورد قتل عام های بنی منتشر شد، این ادعا را مطرح كرد كه سربازان ارتش نیز در كشتارهای مردم دست داشته اند.
جمهوری دمكراتیك كنگو كشوری واقع در آفریقای مركزی است كه از سال 1971 تا 1997 به نام زئیر خوانده می شد و از سال 1908 تا 1960 به كنگوی بلژیك شهرت داشت.
جمهوری دمكراتیك كنگو با جمهوری كنگو، جمهوری آفریقای مركزی و سودان جنوبی در شمال، اوگاندا، رواندا، بروندی و تانزانیا در شرق، زامبیا و آنگولا در جنوب و اقیانوس اطلس در غرب و جنوب غربی مرز مشترك دارد.
جمهوری دمكراتیك كنگو دومین كشور بزرگ در آفریقا به لحاظ وسعت منطقه ای و یازدهمین كشور بزرگ در جهان به شمار می رود.
خاورم**9109**1144

سرخط اخبار جهان