۲۵ مرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۴:۳۱
کد خبر: 82189365
۰ نفر
معرفي اساتيد طراز اول نظريه پرداز علوم انساني

تهران-ايرنا- معاون فرهنگي و دانشجويي دانشگاه شهيد بهشتي گفت: اساتيد طراز اول در خصوص نظريه‌‏پردازي، نقد و مناظره در حوزه علوم انساني شناسايي مي شوند.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا، حجت الاسلام منصور ميراحمدي با اشاره به اهميت و ضرورت برگزاري كرسي‌‏هاي نظريه‏‌پردازي، نقد و مناظره در دانشگاه‌‏ها و مجامع علمي كشور افزود: يكي از رسالت‏‌هاي اصلي دانشگاه‌ها، توليد علم است و اين مهم نيازمند فراهم شدن زمينه‏ هاي لازم به لحاظ سخت‏ افزاري و نرم ‏افزاري است كه كرسي‏‌هاي نظريه‌پردازي، نقد و مناظره يكي از مهمترين زمينه‏‌ها به شمار مي آيند.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه شهيد بهشتي، وي ادامه داد: كرسي‏‌هاي مذكور در كنار فراهم ساختن زمينه ‏هاي تبادل‏ نظر علمي، شرايط بالندگي علمي را در دانشگاه‏‌ها بوجود مي‏آورد.
معاون فرهنگي اجتماعي و دانشجويي دانشگاه شهيد بهشتي افزود: نقش اصلي اين كرسي ‏‌ها، تسهيل در فرآيند توليد علم است، چون با شناسايي استعدادهاي علمي در دانشگاه و فراهم ساختن زمينه‌‏هاي لازم براي رشد و شكوفايي استعدادها، فرآيند توليد علم را تسهيل كرده، زمينه بهره‏‌مندي بيشتر جامعه از دستاوردهاي علمي را فراهم مي‌‏سازند. دانشگاه شهيد بهشتي با توجه به اين مهم از اواخر سال 1393 به تاسيس كميته دستگاهي پرداخته است.
وي با اشاره به اهداف دانشگاه شهيد بهشتي در زمينه كرسي‏‌هاي نظريه‏ پردازي، نقد و مناظره افزود: دانشگاه بنا به جايگاه مهمي كه در عرصه توليد علم در كشور دارد همواره به دنبال بسترسازي، ساماندهي و فرهنگ‏سازي براي عملياتي كردن كرسي‏‌هاي علمي و ترويجي از طريق ايجاد انگيزش در دانشجويان، استادان، فرهيختگان و نخبگان بوده است.
معاون فرهنگي اجتماعي دانشگاه شهيد بهشتي افزود: همچنين تقويت، تسهيل و نظام ‏مند كردن فرآيند برگزاري كرسي‏‌ها در دستگاه‏‌هاي پژوهشي، تحقيقاتي و آموزشي تحت نظر دانشگاه نيز از ساير اهداف دانشگاه شهيد بهشتي است.
وي ادامه داد: علاوه بر اين، شناسايي استعدادهاي بالقوه و بالفعل فعاليت‏‌هاي علمي پژوهشي، گروه‌‏هاي تخصصي و نخبگان در برگزاري كرسي‏‌هاي علمي، داوري و نقد و همچنين پايبندي به استانداردهاي كرسي‏‌هاي علمي و ترويجي از ساير مواردي است كه كميته دستگاهي دانشگاه بدان توجه دارد.
وي افزود: مجموعه مديريت دانشگاه باتوجه به هماهنگي‏‌هاي بيروني با دبيرخانه هيات حمايت و همچنين نشست‏هاي داخلي اقدامات مختلفي را دراين زمينه انجام داده است كه مي توان به تشكيل كميته دستگاهي نظريه‏پردازي، نقد و مناظره در دانشگاه، تدوين و تصويب شيوه‏ نامه داخلي كميته دستگاهي نظريه ‏پردازي، نقد و مناظره و حضور چند تن از اعضاي كميته دستگاهي در جلسه شوراي پژوهشي و هيات رئيسه دانشگاه به منظور معرفي كرسي‏هاي علمي و ترويجي به اعضاي هيات علمي دانشكده‏‏‌ها و پژوهشكده‌‏هاي دانشگاه اشاره كرد.
وي از ديگر اقدامات انجام شده به مكاتبه با روساي دانشكده‏‌ها و پژوهشكده‌‏هاي دانشگاه در خصوص معرفي اساتيد طراز اول دانشكده/ پژوهشكده به منظور شناسايي استعدادهاي مطرح در خصوص نظريه‌‏پردازي، نقد و مناظره در حوزه علوم انساني اشاره كرد.
وي يادآورشد: كميته دستگاهي كرسي‏هاي نظريه ‏پردازي، نقد و مناظره از ابتداي تشكيل، 9 بار تشكيل جلسه داد؛ مسائل مختلفي تا‏كنون در اين جلسات طرح و به تصويب رسيد. يكي از آنها انتقال دبيرخانه كميته دستگاهي كرسي‏هاي نظريه‏پردازي، نقد و مناظره به گروه مطالعات و ارزيابي فرهنگي و اجتماعي از مرداد ماه سال 94 بوده است.
ميراحمدي يادآورشد:نقطه‏ نظرات و راهكارهايي توسط اعضا به منظور ايجاد فضا و جو مناسب نظريه‏ پردازي در درون دانشگاه در جلسات ارائه شد كه نتيجه آن را در برگزاري چند كرسي ترويجي و ارائه چندين طرحنامه نظريه‏ پردازي به دبيرخانه مي‏توان شاهد بود. پيگيري جهت انعقاد قرارداد و تفاهم ‏نامه همكاري مابين دبيرخانه هيات حمايت و معاونت فرهنگي و اجتماعي دانشگاه شهيد بهشتي به عنوان دبيرخانه كميته دستگاهي نيز از ديگر تصميمات و اقدامات اجرايي بوده است.
فراهنگ**9187**1027