رییس جمهوری:تقویت اعتماد مردم و امید به آینده، یك وظیفه ملی است

یاسوج- ایرنا- رییس جمهوری دستاوردهای دولت را نتیجه حضور مردم و رهنمودهای رهبری برشمرد و تاكید كرد كه تقویت اعتماد مردم و امید به آینده، یك وظیفه ملی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه شورای اداری استان كهگیلویه و بویراحمد كه روز دوشنبه در یاسوج برگزار شد، با مقایسه شرایط امروز كشور با 25 مرداد سال 92 و اقداماتی كه طی 3 سال گذشته توسط دولت یازدهم انجام شده، گفت: این دولت با رهنمودهای رهبری و حضور، صبر و ایثار مردم توانسته كار عظیمی را در كشور به انجام برساند.
رییس‌ جمهوری تأمین ذخیره مواد غذایی استراتژیك را از جمله مشكلات دولت یازدهم در ابتدای فعالیتش برشمرد و خاطرنشان كرد: بر خلاف گذشته؛ امروز و طبق گزارش وزیر جهاد كشاورزی، ذخایر گندم كشور متجاوز از 30 میلیون تن در سیلوها است و برای ۷۰۰ روز مصرف كشور ذخیره گندم داریم.
دكتر روحانی با تأكید بر اینكه برجام تنها به معنای رفع تحریم‌ها نیست، افزود: تأكیدم از ابتدای مذاكرات به تیم مذاكره‌كننده هسته‌ای این بود كه باید مبانی تحریم مانند پی.ام.دی در این مذاكرات از بین برود كه این موضوع با گزارشی از سوی آژانس مبنی بر اینكه هیچ سوالی در خصوص فعالیت هسته‌ای ایران وجود ندارد، برطرف شد.
رییس جمهوری فرو ریختن یكباره شش قطعنامه فصل هفتمی علیه كشور در شورای امنیت را اقدامی بی سابقه خواند و با بیان اینكه به واسطه توافق برجام 12 قطعنامه شورای حكام و 5 تصمیم اجرایی درباره پرونده هسته‌ای به یكباره لغو شد كه این افتخاری برای مردم ایران است، گفت: قطعنامه‌های شورای امنیت از دیگر مبانی تحریم‌های ظالمانه بود كه معتقد بودیم باید لغو شوند، اما عده‌ای بر این باور بودند كه این كار امكان‌پذیر نخواهد بود.
دكتر روحانی با اشاره به اینكه اگر كشوری تحت قطعنامه‌های فصل 7 منشور سازمان ملل متحد قرار بگیرد تاكنون سابقه نداشته كه نجات پیدا كند و آن كشور به طرق مختلف از هم پاشیده می‌شد، افزود: برجام مبانی تحریم را از بین برد اما این به معنای حل همه مشكلات نیست و باید مراقب توطئه دشمنان باشیم.
رییس جمهوری با بیان اینكه امروز به واسطه توافق نه تنها روابط بانكی فعال و ال سی های تجاری و بانكی گشوده شده ‌بلكه سلامت مردم نیز بیشتر تضمین شده است، گفت: حتی سم غیر استاندارد كشاورزی و داروی بی كیفیت وارد و مصرف می شد؛ برجام خدمات بزرگی به سلامت مردم كرد.
دكتر روحانی با تأكید بر اینكه باید ثمرات برجام در بخش‌های مختلف برای مردم بازگو شود، گفت: ملت ما باید بداند كه دولت چه اقدام عظیمی را در این عرصه انجام داده است.
رییس جمهوری با اشاره به نقش برجام در ارتقاء جایگاه سیاسی و دیپلماسی ایران در جامعه بین‌المللی، افزود: پیش از برجام و به واسطه تحریم، قادر به استفاده از سیستم بانكی جهانی نبودیم و روابط ما با كشورهای خارجی، آنطور كه شایسته ملت ایران بود، صورت نمی‌گرفت و حتی به بهانه تحریم های غلط و ظالمانه، از عضویت ایران در سازمانهای منطقه ای و بین المللی خودداری می كردند.
رییس‌ شورای عالی امنیت ملی، افزایش قدرت و توان دفاعی ایران را یكی دیگر از مسایل مهم برجام برشمرد و ادامه داد: حركتی كه دولت طی سه سال با همت و كمك مردم و دیگر قوا و اركان نظام اسلامی انجام داد به گونه‌ای بود كه همه در این موفقیت نقش دارند و امروز توانسته‌ایم از شرایط سخت به شرایط آسان‌تر برسیم.
دكتر روحانی با بیان اینكه هدف نهایی طراحان تحریم هسته ای برچیده شدن غنی سازی در ایران بود كه در این هدف ناكام ماندند، اظهارداشت: امروز به واسطه برجام نه تنها فعالیت هسته‌ای خود را در مراكز مختلف غنی‌سازی انجام می‌دهیم، بلكه دنیا فعالیت هسته‌ای ایران را جدی گرفته و به رسمیت می‌شناسد.
رییس‌ جمهوری با اشاره به اینكه در قطعنامه های قبل ایران را تهدید می دانستند و در قطعنامه ۲۲۳۱ گفتند باید با ایران همكاری كرد، ادامه داد: امروز می‌توانیم كیك زرد را به راحتی خریداری و آب سنگین خود را به فروش برسانیم و برای بازسازی و نوسازی سایت‌های هسته‌ای از جمله سایت اراك در حال رایزنی هستیم.
دكتر روحانی با اشاره به اینكه امروز ایران با قدرت‌های بزرگ در حال تعامل در موضوع هسته‌ای است، گفت: باید همه از فضای پسابرجام بهره‌برداری كنیم.
رییس‌ جمهوری با بیان اینكه امروز این سوال مطرح است كه پس از برجام چه سرمایه‌گذاری در كشور صورت گرفته، گفت: برداشتن تحریم یك موضوع و اعتمادسازی موضوعی دیگر است و امروز كه موانع برداشته شده نمی توانیم كسی را مجبور به سرمایه‌گذاری در كشور كنیم، بلكه هر چه شرایط و فضای داخلی امن‌تر و آرام‌تر باشد، اعتماد بیشتر می‌شود و هر چه درباره مسایل بی‌دلیل با هم دشمنی و جدال كنیم، باعث می‌شود كه سرمایه‌گذاران اعتماد لازم برای سرمایه‌گذاری را از دست بدهند.
دكتر روحانی با بیان اینكه دستمان را به سوی بیگانه دراز نكرده و نخواهیم كرد؛ دست ما به سوی خداست، افزود: امید من هر روز نسبت به آینده افزایش می‌یابد و این در حالی است كه امید حقیقی ما به خداوند و عنایات ولی عصر(عج)، امام هشتم، رهنمودهای رهبری، تلاش و كمك مردم و علم دلسوزان و نخبگان است.
رییس‌ جمهوری گفت: ۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری بعد از برجام شده كه این روند فزاینده است و امروز ما شرایط بهتری برای كار و جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی داریم كه باید به خوبی از آنها استفاده كنیم.
دكتر روحانی با اشاره به شرایط نابسامان اقتصادی در كشورهای صادر كننده نفت و تورم بالا در این كشورها طی سال‌های گذشته، گفت: كسانی كه می‌خواهند فعالیت دولت را قضاوت كنند باید بگویند كه ما در چه شرایطی توانستیم كشور را اداره كنیم.
رییس‌ جمهوری تصریح كرد: اگر می‌خواهیم به پیشرفت برسیم باید كارآفرینان و سرمایه‌های بخش خصوصی داخلی را جذب كنیم و این در حالی است كه امروز یك نوع مسابقه برای حضور در ایران بین سرمایه گذاران در جریان است.
دكتر روحانی ادامه داد: باید همه تلاش كنند تا فضا آرام شده و بتوانیم در مسیر توسعه و پیشرفت حركت كنیم.
رییس‌ جمهوری، استان كهگیلویه و بویر احمد را سرزمینی با استعداد و دارای ظرفیت‌های فراوان و مردمی بانشاط، سختكوش و با دلهایی پر از امید و ایمان به خدا دانست و گفت: ما باید سرمایه ها را برای توسعه استان جذب كرده و بانك‌ها را فعال كرده و در مسیر رشد و ارتقاء سطح استان تلاش كنیم.
دكتر روحانی با اشاره به ضرورت تعامل و همدلی میان همه دستگاه‌ها، بویژه دولت و مجلس گفت: امروز امید ما به مجلس زیاد است و امیدوارم همه دست به دست هم بدهیم و در این استان كه زمینه و فرصت برای رشد و پیشرفت در بخش‌های مختلف وجود دارد، موفق بوده و خادمان خوبی برای مردم و فرهنگ اسلام باشیم.
رییس‌ جمهوری ضمن تقدیر از استقبال گرم، پرشور و صمیمانه مردم استان كهگیلویه و بویر احمد از كاروان تدبیر و امید و تشكر از نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی و صدا و سیما و رسانه‌ها در جریان این سفر،‌ از استاندار و نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی خواست تا به اجرایی شدن قول‌هایی كه در این سفر به مردم داده شده، نظارت داشته باشند، تا بتوانیم تا پایان دولت یازدهم این وعده‌ها را عملیاتی كنیم.
دكتر روحانی در ابتدای سخنان خود نیز با ابراز خرسندی از سفر به این استان در ایام میلاد پربركت ثامن‌الحجج(ع) گفت: ایران در پناه امام رضا (ع) است و ایرانیان در روزهای سختی و شادی با توسل به ائمه و عنایات حق با فداكاری و ایستادگی در برابر انواع توطئه‌ها مقاومت كرده و به پیروزی دست یافتند.
رییس‌ جمهوری در ادامه با بیان خاطراتی از دوران مبارزات انقلاب و سخنان امام پیرامون چگونگی مبارزه در آن دوران ، گفت: نگاه عمیق امام (ره) به پیروزی انقلاب و آینده كشور نظیر دیگری نداشت.
دكتر روحانی با اشاره به اینكه پس از انقلاب، شرایطی بوجود آمد كه هر لحظه امكان فروپاشی انقلاب وجود داشت، خاطر نشان كرد: ملت ایران تمامی این توطئه‌ها را با مقاومت خود و كمترین هزینه با هدایت‌های امام(ره) پشت سر گذاشت و اگر مجاهدت مردم و مؤمنین در ارتش برای ساماندهی امور نبود، ما هرگز به پیروزی نمی‌رسیدیم.
رییس‌ جمهوری با بیان اینكه عمده مسئولیت‌های وی پس از انقلاب در بخش‌های مختلف با دستور و یا پیشنهاد مقام معظم رهبری بوده است، اظهار داشت: از ابتدای انقلاب تا به امروز همه مسئولان در كنار ایشان برای توسعه و پیشرفت كشور تلاش كرده‌اند.
كاروان تدبیر و امید از 24 دی سال 92 تاكنون به استانهای خوزستان، هرمزگان، سیستان وبلوچستان، ایلام ، لرستان، چهارمحال وبختیاری، اردبیل، خراسان رضوی، زنجان، گلستان، خراسان جنوبی ، بوشهر، اصفهان، قم، گیلان ، فارس، آذربایجان شرقی، شهرستانهای استان تهران (شهریار، ملارد و قدس، اسلامشهر، ری، رباط كریم و بهارستان)، خراسان شمالی، كردستان، همدان، مازندران، یزد، سمنان، كرمان، آذربایجان غربی و كرمانشاه سفر كرده است.
رئیس جمهوری و هیات همراه در سی امین سفر استانی صبح یكشنبه 24مرداد 95 وارد یاسوج مركز كهگیلویه وبویراحمد شد و امروز دوشنبه به سفر خود پایان داد.
6122/1662/6110