وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران در راس هیاتی وارد پكن شد

پكن - ایرنا - «علی طیب نیا» وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران به منظور شركت در كمیسیون مشترك اقتصادی ایران و چین روز دوشنبه در راس هیاتی وارد پكن شد.

به گزارش ایرنا، برگزاری این كمیسیون كه شانزدهمین دوره آن محسوب می شود فردا سه شنبه به مدت دو روز فعالیت خود را آغاز می كند و وزیر امور اقتصادی و دارایی كشورمان به عنوان رئیس طرف ایرانی در این نشست حضور دارد.
پانزدهمین نشست كمیسیون مشترك اقتصادی دو كشور اسفند ماه سال 92 به میزبانی تهران برگزار شده بود.
«طیب‌نیا» در بدو ورود به فرودگاه پكن مورد استقبال مقامات وزارت بازرگانی و اقتصادی كشور میزبان و همچنین «علی اصغر خاجی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین قرار گرفت.
نماینده عالی اقتصادی كشورمان را در این سفر هیاتی مركب از نمایندگان وزارت نفت، دستگاه های اقتصادی، صنعتی، بازرگانی، بانكی و فرهنگی كشور و همچنین نمایندگان بخش خصوصی همراهی می كنند.
وی قرار است در این سفر علاوه بر امضای تفاهم نامه با طرف چینی با وزیر بازرگانی و معاون نخست وزیر این كشور هم دیدار كند.
چین به عنوان دومین اقتصاد برتر دنیا همواره علاقمندی خود را به توسعه همكاریها با ایران در زمینه های مختلف نشان داده و مایل به گسترش و تداوم آن است.
از سوی دیگر، پیشینه مناسبات اقتصادی دو كشور نشان می دهد كه رشد شتابان همكاری های تجاری ایران و چین سبب شده مبادلات دو كشور از 400 میلیون دلار سال 1994 به حدود 40 میلیارد دلار در سال 2013 و 51 میلیارد و 850 میلیون دلار در سال 2014 برسد كه این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل - 2013 میلادی - با رشد همراه بوده است.
اداره كل گمرك چین نیز گزارش كرده است كه روابط تجاری ایران و چین به شدت در حال گسترش است و تنها در سال 2015 میلادی ایران روزانه بین 500 تا 600 هزار بشكه نفت به چین صادر كرده است.
آساق**1597

سرخط اخبار جهان