چنبره گرمای 50 درجه بر سر خوزستان/ دوشنبه هشت نقطه استان با دمای 50 و 51درجه

اهواز - ایرنا - بر اساس اعلام اداره كل هواشناسی خوزستان، گرمای شدید هوا تا 51 درجه سانتیگراد چند روزی است كه بر بیشتر شهرهای این استان حاكم شده است.

به گزارش ایرنا به نقل از پورتال این اداره كل، دمای هوا در روز یكشنبه در هشت نقطه خوزستان به 49 درجه سانتیگراد و بالاتر رسیده است به صورتی كه در بستان و شادگان 51، آبادان 50، اهواز، امیدیه، بهبهان، رادار اهواز و شوش 49 درجه سانتیگراد گزارش شده است.
همچنین حداكثر دمای هوای روز دوشنبه در 13 نقطه خوزستان 49 تا 51 درجه سانتیگراد پیش بینی شده به گونه ای كه در بستان و شادگان به 51، آبادان، اهواز، امیدیه، بهبهان، رادار اهواز و شوش به 50 و در رامهرمز، شوشتر، ماهشهر، آغاجاری و گتوند به 49 درجه سانتیگراد می رسد.
بر اساس این گزارش در تراز میانی جو تا دوشنبه تقویت سامانه پرارتفاع جنب حاره ای مشاهده می شود و از فردا زبانه كم فشار نیز تقویت می شود.
در نتیجه برای روز یكشنبه و دوشنبه انتظار دمای 50 درجه سانتیگراد در برخی شهرها وجود دارد و وضعیت شرجی نیز از عصر امروز تضعیف می شود.
گرمای شدید هوا به گونه ای است كه مردم بیشتر اوقات روز را در خانه می مانند و برای انجام كارهای روزمره خود با مشكل روبه رو هستند و حتی انجام برخی كارهای ضروری خود را به تعویق می اندازند.
بیشتر افراد به ویژه جوانان به دلیل گرمای هوا، برای گذراندن اوقات فراغت خود در بیرون از منزل انگیزه و رغبتی ندارند و در خانه ماندن و بی تحركی را ترجیح می دهند.
اما در این میان، شغل برخی افراد از جمله كارگران ساختمانی به گونه ای است كه ناچارند در ساعات گرم روز را كار كنند كه می تواند پیامدهای بدی را به دنبال داشته باشد.
دمای بالای 49 درجه سانتیگراد و بالاتر از اوایل مرداد شهرهای خوزستان را فرا گرفته است.
بر اساس اطلاعیه مدیریت بحران استانداری خوزستان، اداره ها در شهرهای با دمای 49 درجه سانتیگراد به بالا، تا ساعت 13 دایر هستند.
بنا به اعلام خانه كارگر خوزستان، كاهش ساعت كاری در دمای بالای 49 درجه سانتیگراد تنها شامل كارمندان شده، و كارگران كه بیشتر در فضای باز مشغول به كار هستند را شامل نشده است.
3004/ 6037