۲۴ مرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۲:۰۰
کد خبر: 82187612
۰ نفر
ثبات قیمت برنج در شالیكوبی های مازندران

ساری-ایرنا- برداشت شالی و عرضه برنج نو به بازار باعث شده تا قیمت طارم محلی در هر كیلوگرم از82هزار ریال تا90 هزار ریال به نسبت مرغوبیت و درصد شكستگی در بازار عمده فروشی استان مازندران ثابت شود.

برداشت بیش از 65درصد اراضی شالیزاری استان مازندران به صورت مكانیزه انجام شد و قیمت این محصول استراتژیك در شالیكوبی ها در یك ماهه اخیر ثابت مانده است.
مازندران یك هزارو 200واحد شالیكوبی دارد كه بازار عمده فروشی انواع برنج در این واحدها صورت می گیرد و درصد شكستگی یكی از مهمترین عامل تفاوت قیمت برنج محسوب می شود.
هر چند قیمت برنج نوبرانه در استان مازندران هر كیلو گرم تا 110هزار ریال در شالیكوبی ها در اواخر تیرماه عرضه شد اما این قیمت نوبرانه بوده و به ندرت خرید و فروش شده بود.
**رضایت شالیكاران از قیمت فعلی برنج
یعقوب حسینی یكی از سهامداران واحد شالیكوبی بابل و از آگاهان بازار برنج مازندران به ایرنا گفت كه شالیكاران از وضعیت قیمت كنونی راضی هستند.
وی با بیان اینكه امسال حدود 15هزار ریال در هر كیلو گرم قیمت برنج سفید در شالیكوبی ها به نسبت سال قبل بیشتر خرید و فروش می شود، اضافه كرد: محصول امسال به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی به ویژه تابش معمولی آفتاب در زمان سفت شدن مغز برنج، عالی است.
وی اضافه كرد :در حال حاضر برنج طارم محلی صدری و هاشمی در شالیكوبی های استان از 82تا 90هزار ریال به نسبت درصد شكستگی در هر كیلو گرم خرید و فروش می شود.
عزیزالله شهیدی فر معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد كشاورزی مازندران گفت كه عرضه برنج زیر 83هزار ریال در هر كیلو گرم برای شالیكاران مقرون به صرفه نیست.
وی اضافه كرد: بررسی ها نشان می دهد كه كشاورزان از وضعیت قیمت فعلی برنج راضی هستند و با علاقه محصول خودشان را عرضه می كنند.
معاون جهاد كشاورزی مازندران خاطر نشان كرد: با توجه به وضعیت مناسب آب و هوایی كشت برنج در شرایط خوبی در مازندران صورت گرفت و كیفیت شالی نیز مرغوبتر از سال قبل است.
وی با بیان اینكه بیش از 65درصد از 220هزار هكتار شالیزارهای استان مازندران برداشت شده است، ادامه داد: اكنون شالیكاران شرق استان مشغول درو هستند.
شهیدی فر گفت: شماری از كشاورزان دشت هراز در شهرستان های محمودآباد، آمل ، بابل ، بابلسر و فریدونكنار مشغول كشت دوباره و پرورش ساقه شالی ( رتون ) هستند.
وی پیش بینی كرد كه امسال حدود 35هزار هكتار از زمین های كشاورزی دوباره نشا شود.
سالانه 950هزار تن برنج سفید در مازندران تولید می شود كه 42درصد برنج برداشتی در كشور است.
6990/1899