روحانی: رشد اقتصادی كشور به 4/4 درصد رسیده است

یاسوج- ایرنا- رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: براساس آخرین گزارش مركز آمار، رشد اقتصادی كشور در سه ماهه نخست امسال به بیش از 4/4 درصد رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دكتر حسن روحانی روز یكشنبه در ادامه سفر استانی خود به استان كهگیلویه و بویراحمد در اجتماع باشكوه مردم در ورزشگاه تختی یاسوج افزود: دولت یازدهم در شرایطی فعالیت خود را آغاز كرد كه رشد اقتصادی كشور منفی6.8 درصد بود كه امروز و در سه ماهه نخست سال جاری به بیش از 4/4 درصد رسیده است.
وی اظهار كرد: اگر ما امروز توانستیم در روزهای سخت این منطقه در شرایطی كه دشمنان انقلاب قیمت نفت را به یك سوم و یك چهارم رسانده اند به رشد نزدیك پنج درصد برسیم این به معنای اعتماد مردم به دولت و اتحاد دولت و ملت است.
رئیس جمهوری با اشاره به اینكه امروز كشور در یك نقطه شكوهمند قرار گرفته است ،ادامه داد: شما ملت بزرگ ایران نه با شعار بلكه با اراده، ایستادگی، مقاومت و حمایت و اطلاعات از رهبر معظم انقلاب به دنیا نشان دادید كه كسی نمی تواند چیزی را بر ما تحمیل كند.
دكتر روحانی افزود: شما ملت بزرگ ایران توانستید با شجاعت، زنجیر تحریم را از دست و پای آن دلیر تاریخ كه نامش ایران عزیز است باز كنید و با ایستادگی و مقاومتتان كاری كردید كه زنجیرهای تحریم شكسته شود.
وی اضافه كرد: امروز بر خلاف اراده دشمنان ایران، هر مقدار كه می خواهیم نفت به جهان صادر می كنیم و به رغم اراده دشمنان امروز كشتی های ایران در سراسر جهان در كنار بندرگاه های بزرگ جهان پهلو می گیرند.
رئیس جمهوری گفت: در شرایطی كه در روزها و سال های قبل بیمه تحریم بود امروز كشتی ها و نفت كش های ما می توانند با بیمه در سراسر جهان حركت كنند.
دكتر روحانی افزود: امروز روزی است كه با غیرت مردان كشورمان توانستیم زنجیرهایی كه برای عدم ارتباط بین بانك های ایرانی و خارجی ایجاد كرده بودند را در هم شكنیم.
وی با اشاره به سفر 350 هیات اقتصادی و 160 هیات سیاسی از سراسر دنیا به كشورمان گفت: ممكن است عده كمی از اینكه تحریم ها برداشته شده ناراحت باشند چرا كه این برای منافع آنها خوشایند نیست اما ملت بزرگ ایران از لغو تحریم ها شاد و مسرور است.
رئیس جمهوری افزود: همانطور كه این دولت توانست تورم را تك رقمی كند با حمایت شما مردم رونق را نیز به اقتصاد كشور باز خواهد گرداند.
دكتر روحانی ادامه داد: امروز یكی از اهداف بلند همه ما در سراسر كشور این است كه نسل جوان را در مسیر كار و كوشش و شغل مناسب و متناسب با علم و دانشش قرار دهیم.
وی افزود: نباید بگذاریم كه در خانه ای جوانی بیكار بماند و قطعا این كار شدنی است.
رئیس جمهوری با اشاره به اینكه باید بتوانیم اقتصاد كشور را به حركت درآوریم ادامه داد: تا پایان امسال هفت هزار و 500 بنگاه اقتصادی را در كشور راه اندازی خواهیم كرد.
روحانی با اشاره به برجام و ناراحتی صهیونیست ها و برخی كشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس نیز گفت: دیپلماتهای شجاع برای ایران غرور آفریدند.
وی اظهار كرد: صهیونیست ها و برخی كشورهای جنوبی خلیج فارس از برجام ناراحت هستند اما مردم با وحدت و حمایت های رهبری توانست پیروزی تاریخی كسب كند.
روحانی گفت: برجام شرایط را برای پیشرفت اقتصادی فراهم كرده است و توانست شرایط را برای برداشتن دیوار ها فراهم كند تا رونق اقتصادی ایجاد شود.
وی تصریح كرد: خوشبینی به برجام به معنای خوشبینی به آمریكا نیست.
روحانی بیان كرد: برجام شرایط را برای پیشرفت اقتصادی و جذب سرمایه های داخلی و خارجی فراهم كرده است.
وی اظهار كرد: با اجرای برجام تاكنون 82 تفاهم و قرارداد با كشورهای خارجی منعقد شده كه تاكنون 29 قرارداد آن اجرایی شده است.
دكتر روحانی گفت: در این سرزمین كه دنیای زیبایی ها، سرچسمه رودخانه ها و دارای انواع آب وهواست نباید بگذاریم جوانی بیكار بماند.
روحانی افزود: ما باید كشاورزی گلخانه ای را احیا و گردشگران داخلی و خارجی را به استان جذب كنیم.
وی بیان كرد: سرمایه گذاری كافی در زمینه گردشگری و ایجاد زیربنای ها آن لازم است.
روحانی بیان كرد: باید شرایط به گونه ای بشود تا علاوه بر جذب گردشگر برای این استان برای سایر استان ها نیز جذب گردشگر كنیم.
وی عنوان كرد: سایر استان ها می توانند از آب و هوای این استان استفاده كنند.
روحانی گفت: استان كهگیلویه و بویراحمد می تواند در زمینه داروهای گیاهی یك تحول ایجاد كند.
رئیس جمهوری افزود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مامور شده كه شرایط را برای اشتغالزایی در زمینه گیاهان دارویی و فناوری های نوین فراهم كند.
وی با بیان اینكه 44 هزار شغل مستقیم در زمینه فناوریهای نوین در سطح كشور ایجاد شده است گفت: علما ودانشگاهیان دست به دست هم دهند تا اشتغال پایدار در این استان بوجود آید.
روحانی بیان كرد: در این سفر دو هزار و 230 میلیارد ریال از بودجه عمومی برای سال های 95 و 96 برای 9 طرح و پروژه آبرسانی به روستاها و شهرهای استان اختصاص می یابد.
وی عنوان كرد: چهار طرح با 600 میلیارد ریال برای آبرسانی به چهار شهرستان كهگیلویه ، بهمئی ،چرام و لنده مصوب شده است.
روحانی اظهار كرد: یك هزار و 330 میلیارد ریال برای شش طرح مهم كشاورزی اختصاص یافته است كه همه آنها در سال های 95 و 96 اجرایی خواهد شد.
وی عنوان كرد: سه صندوق سرمایه گذاری برای حمایت از توسعه بخش كشاورزی در شهرستان های كهگیلویه، باشت و گچساران ورود خواهند كرد.
رئیس جمهوری گفت: در زمینه حمل و نقل سه هزار و 60 میلیارد ریال برای چهار طرح مهم اختصاص می یابد.
وی افزود: راه اصلی پاتاوه به دهدشت با اختصاص یكهزار و 500 میلیارد ریال در سال 96 به اتمام می رسد.
روحانی بیان كرد: در حوزه عمران شهری، علمی و فناوری و بهداشت نیز 900 میلیارد ریال اختصاص یافته است.
وی عنوان كرد: نصف سود تسهیلات اعطایی برای سرمایه گذاری در این استان از سوی دولت به صورت یارانه پرداخت خواهد شد.
روحانی اضافه كرد: برای این برنامه نیز یكهزار و 400 میلیارد ریال اختصاص یافته است.
وی عنوان كرد: برای گازرسانی به 160 روستا در سال 95 حدود 740 میلیارد ریال و در سال 96 برای گاز رسانی به 245 روستا 700 میلیارد ریال اختصاص می یابد.
روحانی گفت: با اجرای این طرح ها این استان 81 درصد جمعیت شهری و روستایی زیر پوشش گازرسانی قرار خواهد گرفت.
وی با بیان اینكه در مجموع دولت یازدهم 900 طرح در استان انجام داده است افزود: 231 پروژه در این سفر دو روزه افتتاح و 36 طرح مهم كلنگ زنی می شود.
روحانی هزینه های انجام شده برای این طرح ها را هفت هزار و 560 میلیارد ریال اعلام كرد.
وی عنوان كرد: در مجموع در این سفر 9 هزار و 660 میلیارد ریال برای 44 طرح این استان اختصاص یافته است.
كاروان تدبیر و امید از 24 دی سال 92 تاكنون به استانهای خوزستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، ایلام ، لرستان، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، خراسان رضوی، زنجان، گلستان، خراسان جنوبی ، بوشهر، اصفهان، قم، گیلان ، فارس، آذربایجان شرقی، شهرستانهای استان تهران (شهریار ، ملارد و قدس)، خراسان شمالی، كردستان، شهرستانهای استان تهران( اسلامشهر ، رباط كریم و بهارستان)، همدان، مازندران، شهرستان ری (جنوب تهران)، یزد، سمنان، كرمان، آذربایجان غربی و كرمانشاه سفر كرده است.
رئیس جمهوری و هیات دولت در سی امین سفر استانی صبح یكشنبه 24 مرداد 95 وارد یاسوج مركز كهگیلویه وبویراحمد شدند.
6122/1662/6110