دستاورد علمي كه بيماران قطع نخاعي را قادر به تكان دادن پاهاي خود كرد

تهران- ايرنا- بيماراني كه بر اثر جراحت هاي شديد نخاعي فلج شده بودند، به واسطه يك موفقيت پزشكي شگفت آور، توانستند پاهاي خود را حركت دهند.

به گزارش روز شنبه گروه علمي ايرنا از اينديپندنت، تكان خوردن پاهاي اين بيماران پس از تمرين با يك اسكلت خارجي كه به مغز آنها متصل بود، صورت گرفت و يكي از اين بيماران حتي موفق شد با استفاده از دو عصا راه برود.
محققان برزيلي كه طرح 'راه رفتن دوباره' را ابداع كرده اند، تصور مي كنند كه مي توانند افراد پاراپلژي (فلج اندام هاي تحتاني) را با استفاده از اين اسكلت خارجي كه با فكر بيمار كنترل مي شود، قادر به حركت سازند.
اما اين محققان در كمال تعجب مشاهده كردند كه در طول تمرين، تمامي هشت بيمار دوباره حس لامسه و حركت خود را بدست آوردند، اين در حالي است كه تصور مي شد اعصاب نخاع هفت نفر از اين بيماران به طور كامل قطع شده است.
محققان متوجه شدند كه تعدادي از عصب هاي باقي مانده به واسطه تمرين كه احتمالا موجب اتصال و فعاليت مجدد مدارهاي مغزي شد، دوباره فعال شدند.
محققان در مجله journal Scientific Reports نوشتند: در ابتداي اين مطالعه، بيمار شماره يك حتي با استفاده از 'بريس' قادر به ايستادن نبود، اما بعد از 10 ماه تمرين توانست با استفاده از واكر، بريس و كمك يك درمانگر راه برود و در مرحله فعلي، مي تواند به طور اختياري پاها را حركت دهد.
براساس گزارش محققان، نمونه ديگر، بيمار شماره هفت است كه توانست با استفاده از دو عصا و اورتوز (وسيله اي كه به فعاليت پاها كمك مي كند) و بدون نياز به كمك درمانگر، راه برود.
دكتر ميگوئل نيكولليس، مدير مركز مهندسي عصبي دانشگاه دوك در آمريكا، گفت: هفت بيمار ياد شده قبلا در زمره بيماران 'فلج كامل' قرار گرفته بودند، اما اكنون در گروه بيماران 'فلج ناقص' قرار دارند.
وي با اشاره به اين كه هنوز روند بهبودي اين بيماران متوقف نشده است، گفت: محققان چنين تاثيري را تصور نمي كردند و اكنون از مشاهده چيزي كه معتقدند نقطه عطفي در كمك به بيماران پاراپلژي است، بسيار هيجان زده شده اند.
در اين تمرين ها، بيماران با استفاده از واقعيت مجازي، يك آواتار رايانه اي را با يك ' رابط مغز- ماشين' كنترل مي كنند، بنابراين زماني كه به راه رفتن به جلو فكر مي كنند، اين آواتار حركت مي كند چنانچه گويي بدن آنها است.
محققان سپس از اين سيستم براي كنترل يك ربات و نهايتا يك اسكلت خارجي كه بيماران بر تن مي كنند، استفاده كردند.
پس از آن بود كه مشخص شد تمرين ها نيز تاثير فيزيكي روي بدن بيماران دارد.
علمي**2038**2017