۲۳ مرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۰:۰۸
کد خبر: 82185944
۰ نفر
علائم نارسايي قلبي در نوزادان و كودكان

تهران- ايرنا- عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با اشاره به اينكه علائم نارسايي قلبي در هر گروه سني متفاوت است، گفت: تنفس سريع، تعرق زياد و مشكل در تغذيه از علائم نارسايي قلبي در نوزادان و شيرخواران و تنگي نفس، اسهال و دل درد از علائم اين بيماري در كودكان است.

دكتر سيدمحسن ميرحسيني روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا با بيان اينكه خستگي زودرس و نبود وزن ‌گيري نيز مي تواند از علائم نارسايي قلبي در نوزادان باشد، افزود: نوزاد مبتلا به نارسايي قلبي به دليل خستگي نمي تواند خوب شير بخورد و دچار كاهش وزن مي شود و ممكن است اين وضعيت با بيماري هاي ديگر از جمله دل درد شيرخواري اشتباه گرفته شود.
فوق تخصص جراحي قلب و عروق و پيوند قلب در مورد علائم نارسايي قلبي در كودكان نيز اظهار كرد: نارسايي قلبي در كودكان نيز به صورت مشكلات گوارشي مانند اسهال يا دل درد و حتي بيماري آسم و تنگي نفس خود را نشان مي دهد.
ميرحسيني ادامه داد: در اين حالت به نظر مي رسد كه كودك به آسم يا بيماري گوارشي مبتلا شده اما ممكن است خون رساني قلب او مشكل داشته باشد و به همين دليل خون به طور مناسب به همه اعضاي بدن نرسد.

** نحوه تشخيص بيماران مبتلا به نارسايي قلبي
وي در مورد روش تشخيص بيماران نارسايي قلبي توضيح داد: پزشكان معمولا با گرفتن شرح حال بيماري را تشخيص مي دهند اما در نوزدان و شيرخواران اين كار امكان پذير نيست و آنان از مادران سوالاتي در خصوص تغذيه نوزاد، خوب وزن گرفتن، تنگي نفس و تعريق زياد مي پرسند و از اين طريق بيماري را تشخيص مي دهند.
فوق تخصص جراحي قلب و عروق و پيوند قلب، سرد بودن برخي اندام ها را از نشانه هاي بيماري نارسايي قلبي عنوان كرد، گفت: در صورت ابتلا به نارسايي قلبي، خون رساني به برخي اندام ها با اختلال مواجه مي شود و اين اندام ها دچار سردي بيش از حد معمول مي شوند، بنابراين در صورت مشاهده اين حالت، احتمال داده مي شود كه فرد به نارسايي قلبي مبتلا شده باشد.
وي ضربان قلب را يكي ديگر از راه هاي تشخيص نارسايي قلبي اعلام كرد و گفت: در صورتي كه ضربان قلب كودك با سن كمتر از 2 سال بالاي 160 باشد، غيرطبيعي است و بايد به دنبال مداواي آن بود.
ميرحسيني ادامه داد: ضربان قلب بالاي 140 در كودكان بين 2 تا 6 سال، بالاي 120 در كودكان بين 6 تا 12 سال و در نوجوانان و بزرگسالان ضربان قلب بالاي 100، غيرطبيعي است.

** كارديوميوپاتي شايعترين نارسايي قلبي در كودكان بعد از اختلالات مادرزادي
وي با اشاره به اينكه نارسايي قلبي در سنين مختلف علائم و حالات متفاوتي دارد، گفت: شايعترين نارسايي قلبي در كودكان بعد از اختلالات مادرزادي قلب، كارديوميوپاتي است.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي بيان كرد: در اين حالت عضله قلب خوب رشد نمي كند و اين حالت مي تواند به نارسايي قلبي منجر شود.
وي ادامه داد: در بين كودكان معمولا تنگي عروق كرونر كمتر مطرح است اما گاهي عروق رگ هاي قلب به دليل ناهنجاري مادرزادي، ممكن است خون را به طور مناسب به عضله قلب نرساند و اين مساله مي تواند به نارسايي قلبي و حتي به سكته قلبي در كودكان منتهي شود.
ميرحسيني شايعترين نارسايي قلبي در بزرگسالان را سكته هاي قلبي اعلام كرد و گفت: تنگي رگ هاي كرونر مي تواند سبب نارسايي قلب در بزرگسالان شود.

** برخي ويروس ها، عامل نارسايي قلبي
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با اشاره به اينكه التهاب عضله قلب در اثر ويروس ها به وجود مي آيد و اين موضوع مي تواند به عارضه نارسايي اين عضو منجر شود، گفت: برخي ويروس ها روي عضله قلب اثر مي گذارند و ممكن است عضله قلب را دچار نارسايي كنند.
ميرحسيني ادامه داد: در نارسايي قلبي با عامل ويروسي، ساختمان قلب نوزاد در زمان تولد سالم است اما بعد از ورود ويروس به بدن، ممكن است دچار التهاب عضله قلب شود.
وي با اشاره به اينكه برخي داروها نيز مي توانند موجب نارسايي قلبي شوند، افزود: آنتراسيكلين دارويي است كه براي شيمي درماني استفاده مي شود. كودكان براي رهايي از سرطان خون بايد اين دارو را مصرف كنند اما مصرف اين دارو ممكن به نارسايي قلبي آنها منجر شود.
ميرحسيني اظهار كرد: گاهي نيز سيستم الكتريكي قلب كه سبب ضربان اين عضو مي شود، خوب عمل نمي كند و اين مساله به نامنظم شدن ضربات قلب منجر مي شود كه ادامه اين روند مي تواند به بزرگ شدن و نارسايي قلب منتهي شود.
علمي ** 1201 **1834