۲۳ مرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۰:۰۷
کد خبر: 82185942
۰ نفر
قیمت مناسب برنج در بازار و شادی شالیكاران گیلانی

رشت - ایرنا - محصول برنج امسال در حالی وارد بازارهای استان گیلان شده كه شالیكاران از كیفیت و قیمت مناسب آن در بازار، ابراز شادمانی و خرسندی می كنند.

برنج یكی از محصولات مهم و راهبردی استان های گیلان و مازندران است و این دو استان، سهم زیادی از تولید برنج را در كشور به خود اختصاص داده اند؛ بر اساس آمارها ، 42 درصد برنج كشور در استان مازندران و 38 درصد در گیلان تولید می شود؛ برنجی كه از دیرباز، مرغوبیت و كیفیت آن زبانزد همگان بوده است.
هر ساله كار آماده سازی زمین های شالیزاری از اواخر آذرماه با شخم زمین در سه مرحله انجام و در ادامه، كار خزانه گیری برنج در نیمه دوم فروردین ماه صورت می گیرد و در اوایل اردیبهشت نیز با نشاء و در مرحله پایانی با برداشت برنج كه اوایل مردادماه است، به پایان می رسد.
از سوی دیگر، بازار برنج همواره با تحولات درونی و بیرونی همراه بوده و طی سال های اخیر، واردات بی رویه برنج، شرایط را برای كشاورزان و تولیدكنندگان داخلی سخت كرده بطوری كه باید اذعان كرد؛ در شرایط جاری، واردات برنج دشواری هایی را برای شالیكاران بوجود آورده است. نكته مهم دیگر آن است كه كشاورزان، نقشی در فرایند بازار و تعیین نرخ برنج ندارند و این واسطه ها هستند كه از چنین فضایی، سوء استفاده می كنند.
امسال بر اساس گزارش های محلی از شهرستان های مختلف استان گیلان، غالب كشاورزان، سخن از كیفیت مناسب برنج به میان آورده و یكی از دلایل آن را بارش های بموقع باران در ماه های تیر و مرداد ذكر می كنند.
عبدالحسین مشتاق یكی از كشاورزان برنجكار رودسر است كه روز شنبه در گفت وگو با ایرنا بیان كرد: هرچند افزایش قیمت در شرایط فعلی در بازار وجود ندارد اما كیفیت برنج امسال، بسیار عالی است چرا كه بازده محصول به شكل مطلوبی بوده است.
وی با اشاره به افزایش قیمت برنج كهنه در بازار افزود: در عین حال زمین هایی كه در منطقه بصورت بایر بود، به زیر كشت رفت و امسال شاهد حجم پرمحصول برنج در شهرستان هستیم.
یكی دیگر از كشاورزان برنجكار شهرستان رودسر كه محصول تازه خود را امروز برای فروش به بازار برنج آورده، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان داشت: برنج را با قیمت مناسبی فروختم و از این حیث، خوشحالم چراكه با این پول، مخارج زندگی را می توانم به خوبی تامین كنم.
علی نیك منش افزود: از دولت انتظار داریم تا زمانی كه ما محصول خود را نفروخته ایم، مجوز واردات برنج خارجی به بازار را صادر نكند.
رئیس اتحادیه صنف برنج فروشان شهرستان رودسر نیز روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: معتقدم قیمت برنج در بازار كاهش نمی یابد، چراكه امسال شاهد مرغوبیت خوبی در این محصول هستیم.
تیمور حبیبی ادامه داد: نه تنها قیمت برنج تازه به بازار آمده كاهش نخواهد داشت، بلكه افزایش نیز می یابد زیرا امسال به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی و بارندگی های بموقع، خسارتی به این محصول وارد نشده و فرصت خوبی است تا كشاورزان، ماحصل دسترنج خود را به دست آورند.
بر پایه گزارش خبرنگاران ایرنا برنج تازه از نیمه مردادماه جاری وارد بازار شده و این شرایط همچنان ادامه دارد.
بر اساس مشاهدات خبرنگار ایرنا از بازار برنج رشت، تنها رقم جدیدی كه هم اكنون وارد بازار شده و نوبرانه محسوب می شود، برنج هاشمی است كه با قیمت هر كیلوگرم 90 تا 91 هزار ریال از كشاورز خریداری و در بازار بین 108 تا 110 هزار ریال فروخته می شود. قیمت برنج هاشمی پارسال (كهنه) هم اكنون هر كیلوگرم بین 120 تا 126 هزار ریال است.
برنج علی كاظمی كه قیمت آن اندكی از نوع هاشمی كمتر است، در بازار به ندرت وجود دارد و در عین حال، قیمت آن نیز مشخص نیست. رقم دم سیاه (صدری) از دیگر ارقام محلی برنج است كه هم اكنون قیمت آن، هر كیلوگرم 135 هزار ریال و دودی آن 140 هزار ریال به فروش می رسد.
استان گیلان بزرگترین تولیدكننده ارقام بومی و باكیفیت برنج در كشور است كه با 238 هزار هكتار اراضی شالیزاری، رتبه اول كشور را از لحاظ سطح زیركشت و همچنین رتبه دوم تولیدكننده برنج را به خود اختصاص داده است.
ارقام هاشمی، علی كاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم های كیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم های پرمحصول است كه در شالیزارهای گیلان كشت می شود. بیشترین رقم های كشت شده برنج در این استان، رقم های كیفی هاشمی و علی كاظمی است كه افزون بر 85 درصد محصول برنج گیلان را شامل می شود.
سالانه یك میلیون و یكصد تن شلتوك از اراضی شالیزاری گیلان برداشت و 700 تن برنج سفید از آن استحصال می شود.
3019 / 7294/2007/1042