۲۲ مرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۴:۴۲
کد خبر: 82185301
۰ نفر
700 نفر از گدایان تهران جمع آوری شدند

تهران-ایرنا- معاون حمایت های اجتماعی سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اجرای طرح جمع آوری متكدیان از سطح پایتخت با همكاری نهادهایی همچون شهرداری، بهزیستی، نیروی انتظامی، قوه قضائیه، فرمانداری گفت: تاكنون 700 گدا از نقاط مختلف این شهر جمع آوری شده اند.

به گزارش روز جمعه خبرنگار ایرنا به نقل از مركز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، محمد باصری با تاكید بر اقدام های شهرداری تهران در راستای ساماندهی وضعیت متكدیان در تهران افزود: مدیریت شهری درسال های گذشته با احداث دو سامانسرای لویزان و اسلامشهر تلاش كرد تا از تعداد متكدیان در تهران بكاهد اما گستردگی حضور این افراد موجب شد تا امروز سازمان های ذی ربط با همكاری بین بخشی به دنبال مقابله با این پدیده باشند.
وی با بیان اینكه پشت پرده تكدی گری واقعیت های تلخ و آزاردهنده ای وجود دارد گفت: برخی مشاهدات حاكی از این است كه گروه های مافیایی تكدی گری با به كارگیری و استثمار كودكان، زنان و مردان نیازمند سعی در درآمدزایی دارند.
باصری افزود: براساس شنیده ها، سرشاخه های تكدی گری ماهیانه بین 30 تا 50 میلیون ریال از این طریق درآمد دارند و روزانه بین 200 هزار تا300 هزار ریال به افراد خود حقوق تكدی گری پرداخت می كنند.
معاون حمایت های اجتماعی سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران از شناسایی تعداد زیادی از این سرشاخه ها توسط مسئولان نیروی انتظامی خبر داد و گفت: قرار است تا با تمامی این متخلفان برخورد قضایی صورت گیرد و به وضعیت افرادی كه زیر نظر آنان فعالیت می كردند توسط مراجع ذیربط رسیدگی شود.

*جمع آوری 700 متكدی در 10 روز
باصری با اشاره به تعداد متكدیان جمع آوری شده در 10 روز نخست اجرای طرح جمع آوری متكدیان گفت: از نهم تا 19 مردادماه 251 واحد گشت شهرداری در خیابان های تهران فعال بوده و با همكاری نیروی انتظامی تاكنون حدود 700 متكدی جمع آوری شده اند كه این تعداد شامل 323 متكدی مرد حرفه ای و 233 متكدی مرد بی خانمان است.
معاون حمایت اجتماعی سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران افزود: 45 متكدی حرفه ای خانم كه بارها سابقه جمع آوری داشته اند و 87 متكدی بی خانمان خانم نیز در میان افراد جمع آوری شده حضور داشتند.
وی گفت: تاكنون حدود 20 تبعه خارجی كه اقدام به گدایی در تهران می كردند نیز جمع آوری و به وضعیت آنان رسیدگی شده است.
باصری با اشاره به نحوه ساماندهی متكدیان جمع آوری شده گفت: متكدیان حرفه ای كه در این مورد سابقه دار محسوب می شوند به سامانسراهای لویزان و اسلامشهر منتقل شده اند.
وی افزود: به دلیل اینكه تاكنون تمامی مسئولیت ساماندهی متكدیان بر دوش شهرداری تهران بوده و سازمان های ذیربط موارد مربوط به خود را تحویل نگرفته بودند، ناگزیر شدیم تا متكدیان بی خانمان را پس از احراز هویت به مددسراها معرفی كنیم.
معاون حمایت اجتماعی سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینكه از میان 20 متكدی خارجی 9 نفر به سامانسرای لویزان منتقل و 11 نفر با دریافت تعهد تحویل خانواده های خود شده اند گفت: اداره كل اتباع خارجی به تازگی آمادگی خود را برای تحویل این قشر از متكدیان و رد مرز آنان اعلام كرده است.
باصری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مسئولیت هر یك از سازمان ها در طرح جمع آوری متكدیان خاطرنشان كرد: مسئولیت جمع آوری كودكان و ساماندهی معلولان جسمی، ذهنی، سالمندان، خانم های باردار و موارد اعصاب و روان برعهده سازمان بهزیستی است كه روز چهارشنبه(20مردادماه) دو دستگاه ون برای استقرار مددكاران و رسیدگی به جامعه هدف در اختیار مسئولان مربوطه قرار داده شد.
وی با بیان اینكه پیش بینی شده تا از روز شنبه(23 مردادماه) مسئولان هر یك از سازمان ها در مقر مربوط به اجرای طرح مستقر شوند و جامعه هدف مربوط به خود را تحویل بگیرند، گفت: با اعلام آمادگی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر قرار است تا كمپی توسط این سازمان به شهرداری تهران معرفی شده و تمامی متكدیان معتاد برای پشت سر گذاشتن دوره درمان در كمپ ساماندهی شوند.
معاون حمایت اجتماعی سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران افزود:مسئولان شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر وعده داده اند تا در هر دوره ظرفیت یكصد نفری را برای این قشر از مددجویان در كمپ ها درنظر بگیرند.
باصری با اشاره به همكاری كمیته امداد امام خمینی(ره) برای ساماندهی متكدیان جمع آوری شده، گفت: قرار است متكدیانی كه حرفه ای محسوب نشده و نیازمند واقعی هستند به این سازمان معرفی و به وضعیت آنان رسیدگی شود و در مورد ساماندهی متكدیان شهرستانی نیز مذاكراتی برای اخذ نیابت قضایی و ارجاع این افراد به شهرهای خود شده است.
معاون حمایت های اجتماعی سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران درباره مبلغی كه متكدیان در زمان جمع آوری به همراه خود داشتند، گفت: متكدیان همواره خود را در خطر برخورد قانونی می بینند به همین دلیل افرادی به عنوان حامی در كنار این افراد هستند كه هر 10 دقیقه وجوه آنان را می گیرند تا در صورت جمع آوری مبلغ چندانی در اختیارشان نباشد و معمولاً در زمان جمع آوری تنها حدود 200 هزار تا 400 هزار ریال در جیب این افراد است.
باصری گفت: البته سال گذشته در یك مورد پیرمرد متكدی را جمع آوری كردیم كه برگه های سهام به ارزش یك میلیارد ریال در جیب خود داشت و در مصاحبه ها اعلام كرد كه خانواده او را رها كرده اند و او نیز روانه خیابان شده است.
وی با اشاره به مهم ترین كلونی های متكدیان در تهران افزود: فعالیت اغلب متكدیانی كه در این 10 روز جمع آوری شده اند در مناطق یك ، دو ، 12 و منطقه 19 بوده و منطقه سه و شش نیز در رده های بعدی قرار دارند.
باصری با بیان اینكه در پوشش تكدی گری هر گونه مفسده ای می تواند اتفاق بیفتد خاطرنشان كرد: یك روی سكه تكدی گری حمایت های مردم است، در واقع این مردمند كه با حمایت و دلسوزی خود به گسترش پدیده تكدی گری دامن می زنند و اجازه سوء استفاده را به گروه های مافیایی می دهند.
معاون حمایت های اجتماعی سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران افزود: این سازمان برای آشنایی و آگاهی شهروندان نسبت به وضعیت متكدیان و واقعیت تكدی گری ضمن توزیع بروشور و پخش تیزرهای تلویزیونی، 500 تئاتر خیابانی را با موضوع تكدی گری در اماكن پرتردد اجرا كرد.
باصری با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت كودكان متكدی گفت: برای جلوگیری از بدترشدن وضعیت این كودكان قرار است تا امكان حضور آنان را در مراكز نگهداری كودكان كار موسوم به پرتو واقع در مناطق سه و شش فراهم آوریم و امیدواریم با انجام اقدام های مددكاری كودكان متكدی به حضور در این مراكز ترغیب شده و مورد آموزش های لازم قرار گیرند.
تهرام/7245/1831