۲۱ مرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۱:۲۲
کد خبر: 82184205
۰ نفر
آپنه خواب باعث پيشرفت بيماري كبد چرب در كودكان مي شود

تهران – ايرنا - آپنه انسدادي خواب و يا توقف موقت تنفس هنگام خواب، باعث پيشرفت بيماري كبد چرب در كودكان مي شود.

به گزارش ايرنا از پايگاه اينترنتي مديكال نيوز تودي، آپنه انسدادي خواب (OSA) و هيپوكسي -كاهش اكسيژن رساني به بدن- در هنگام شب ممكن است باعث پيشرفت بيماري كبد چرب غير الكلي در كودكان (NAFLD) به استئاتوهپاتيت غير الكلي (NASH) شود.
بيماري كبد چرب غير الكلي در حال حاضر شايعترين علت بيماري مزمن كبدي است. بسياري از افراد دچار تجمع چربي در كبد هستند(كبد چرب غيرالكلي) و در عين حال هيچ عارضه و مشكلي هم ندارند؛ ولي در برخي از افراد چربي باعث التهاب و زخم كبد مي شود و استئاتوهپاتيت غير الكلي را ايجاد مي كند.
بيماري كبد چرب غير الكلي در بزرگسالان و كودكان يك بيماري فراگير و رو به افزايش است، هم اكنون تخمين زده مي شود 30 درصد از ساكنان كشورهاي غربي و بيش از 9.6 درصد از تمامي كودكان مبتلا هستند.
براساس اين گزارش، حدود 38 درصد از كودكان چاق مبتلا به طيف كبد چرب غير الكلي هستند كه شامل بيماري هاي استئاتوز جداي كبدي، استئاتوهپاتيت غير الكلي و سيروز كبدي هستند.
افزايش ابتلا به كبد چرب غير الكلي به موازات افزايش ابتلا به چاقي و ديابت نوع 2 است و گرچه انواع بيماري هاي كبد چرب غير الكلي همچون استئاتوز كبدي جدا شده كمتر تهاجمي هستند، اما مبتلايان به استئاتوهپاتيت غيرالكلي مي توانند به فيبروز و سيروز حاد هم دچار شوند و يا درگير سرطان كبد پيشرفته در بزرگسالي شوند.
دكتر شيخوا ساندرام محقق اصلي اين مطالعه از دانشگاه كلرادو دانشكده پزشكي گفت: شواهد نشان مي دهد كه چاقي مرتبط با اپنه انسدادي خواب و هيپوكسي متناوب شبانه با پيشرفت بيماري كبد چرب غير الكلي ارتباط دارد.
وي افزود: بر اساس گزارش هاي اخير كودكان مبتلا به كبد چرب غيرالكلي و آپنه انسدادي در خواب يا هيپوكسي، بيشتر به بيماري پيشرفته كبد و فيبروز مبتلا مي شوند كه اين موضوع بر نقش آپنه و استئاتوهپاتيت غيرالكلي در كودكان تاكيد مي كند.
با اين وجود، وي خاطرنشان كرد كه مكانيسم هاي دخيل در اين ارتباط هنوز مشخص نشده اند.
اين مطالعه در مجله Journal of Hepatology منتشر شد
علمي **1311**2017