جنگنده‌های «B-2» آمریكا وارد جزیره گوام شدند

پكن - ایرنا - منابع خبری كره جنوبی امروز پنجشنبه فاش كردند كه آمریكا به منظور مقابله با آنچه تهدیدهای فزاینده نظامی كره شمالی عنوان كرده، سه فروند از هواپیماهای پیشرفته و مافوق صوت مدل «B-2» را در پایگاه نظامی‌ خود در جزیره گوام مستقر كرده است.

به گزارش ایرنا، این خبر در حالی منتشر می شود كه كمتر از دو هفته قبل نیز منابع نظامی آمریكا از جایگزینی هواپیماهای مافوق صوت «B-1B» به جای بمب افكن های «ب - 52» در همین جزیره خبر داده بودند.
آژانس مركزی خبری دولت كره جنوبی امروز در گزارشی اعلام كرد كه از هواپیماهای «بی 2» آمریكا علاوه بر مقابله با حملات احتمالی كره شمالی، در رزمایش مشتركی كه قرار است 22 آگوست (اول شهریور ماه) میان دوكشور برگزار شود، استفاده خواهد شد.
از ویژگی های بارز هواپیمای استیلت (بی 2) رادار گریزی و برد پروازی بالای آن است كه به راحتی قادر است بدون سوخت گیری بر فراز اقیانوس آرام به پرواز در آید.
گزارش ها حاكیست كه هواپیماهای یاد شده، دیروز از پایگاه هوایی «وایت من» آمریكا به سمت گوام به پرواز درآمده و در پایگاه نظامی «آندرسون» در این جزیره مستقر شده اند.
آمریكا در گذشته نیز تمرینات نظامی پیشگیرانه برای سنجش توانایی بمب افكن های اتمی خود در مقابله با حملات احتمالی كره شمالی انجام داده و این بار نیز اعلام كرده كه در رزمایش پیش رو با كره جنوبی، این موارد را در نظر خواهد داشت.
ارتش آمریكا برای اولین بار در سال 2013 دو فروند از همین نوع هواپیما را در رزمایش مشترك با كره جنوبی مورد استفاده قرار داد كه در آن زمان با اعتراض شدید كره شمالی همراه شد.
آمریكا پنجشنبه هفته گذشته و در راستای آخرین توافق نظامی صورت گرفته با كره جنوبی 12 فروند از جنگنده های مدل F-16 خود را هم وارد خاك این كشور كرد تا به زعم خود آماده رویارویی با تحركات نظامی كره شمالی باشد.
ارتش كره شمالی نیز امروز با انتشار بیانیه ای به استقرار هواپیماهای بمب افكن «B-2» آمریكا در جزیره گوام واكنش نشان داد و تصریح كرد كه حمله پیشگیرانه اتمی فقط در انحصار آمریكا نیست و این كشور نیز در صورت لزوم، اقدامات تلافی جویانه بی رحمانه ای را در نظر خواهد گرفت.
كره شمالی پیشتر اعلام كرده بود كه از توانایی لازم برای هدف قرار دادن گوام و پایگاه نظامی آمریكا در این جزیره برخوردار است.
پیونگ یانگ می گوید، آمریكا با اعزام تجهیزات نظامی، بمب افكن ها و زیردریایی های هسته ای خود به منطقه تهدیدی جدی برای این كشور و كل آسیای شمال شرقی به حساب می آید و با تداوم این روند صلح و ثبات منطقه را به خطر انداخته است.
آساق**1597

سرخط اخبار جهان