۲۰ مرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۶:۴۰
کد خبر: 82183380
T T
۰ نفر
بانك جهانی: یك سوم جوانان جهان بیكار هستند

تهران – ایرنا – بانك جهانی اعلام كرد یك سوم از جمعیت جوانان جهان نه شغل دارند و نه در حال تحصیل هستند و این بحرانی است كه كشورها باید به سرعت برای این موضوع چاره اندیشی كنند.

بر اساس گزارش تازه بانك جهانی، اگر شرایط كنونی ادامه یابد، از یك میلیارد جوانی كه انتظار می رود در دهه آینده وارد بازار كار شوند، تنها 40 درصد می توانند به اشتغال امیدوار باشند.
طبق برآورد این نهاد اقتصادی، جهان باید در 10 سال آینده 600 میلیون شغل ایجاد كند تا از بحران های اجتماعی ناشی از بیكاری جوانان جلوگیری شود.
'مَت هابسون' مدیر كارگروهی كه این گزارش را آماده كرده است، می گوید: جوانان 40 درصد از جمعیت كنونی جهان را تشكیل می دهند كه این درصد، بالاترین میزان در تاریخ است. بیكاری، اكنون مشكلی پایدار شمرده می شود و تقریبا 30 درصد از جوانان نه شاغلند و نه در حال تحصیل.
بانك جهانی در این گزارش، توجه برنامه ریزان جهان را به موارد زیر جلب كرده است:
1 – تاثیر عصر دیجیتال: پیشرفت فناوری، شرایط كار را به صورت بنیادی تغییر داده، اما این دگرگونی به صورت یكنواخت در جهان رخ نداده است.
2 – شكاف در مهارت ها: برای كاهش شكاف در مهارت ها، فرصت ها برای مردان، زنان و كسانی كه در پایین ترین بخش از هرم مهارتی هستند باید افزایش یابد.
3 – كارآفرینی و كار آزاد: تمایل به كارآفرینی در میان جوانان 1.6 برابر بیش از بزرگسالان است. این گرایشِ عمومی، باید مورد توجه قرار گیرد.
4 – شغل های كیفی: آمارهای كمی از اشتغال، بازتاب كیفیت شغل نیستند و برنامه ریزان باید درك عمیق تری از شرایط كار معاصر داشته باشند.
محورهای دیگری كه در این گزارش بلند به آنها پرداخته شده را در زیر مشاهده می كنید:
- تقریبا 85 درصد از جوانان جهان در كشورهایی با میانگین درآمد پایین زندگی می كنند.
- احتمال بیكاری جوانان، چهار برابر بزرگسالان است.
- شكاف تحصیلی میان دختران و پسران در كشورهای توسعه نیافته به نفع پسران و در كشورهای توسعه یافته به نفت دختران سنگینی می كند. بیشترین شكاف به نفع پسران در خاورمیانه و شمال آفریقا دیده می شود.
- جوانان 25 تا 34 ساله بیشترین فعالیت كارآفرینی را در جهان دارند، اما معمولا دسترسی جوانان به منابع مالی و اعتباری بسیار دشوار است.
- میانگین بیكاری برای زنان جوان 10 درصد بیشتر از مردان جوان است.
- در كشورهای توسعه نیافته، 89 درصد از شغل ها به صورت غیررسمی است.
- آموزش باكیفیت بر چشم انداز اشتغال جوانان، اثر مثبت می گذارد.
- جوانان شهری معمولا در بخش های خدمات، تولید یا بازرگانی مشغول می شوند؛ در حالی كه جوانان روستایی در بخش های كشاورزی و ماهیگیری، صنایع دستی، نساجی یا خرده فروشی فرصت های شغلی به دست می آورند.
- 70 درصد از جوانانِ منطقه پایین صحرای آفریقا و آسیای جنوبی در مناطق روستایی زندگی می كنند.
- احتمال مهاجرت جوانان به شهرها 40 درصد بیش از بزرگسالان است.
اروپام**9163**1599

سرخط اخبار جهان