آمادگی بانك مسكن برای كاهش سود وام به 9درصد/ پرداخت تسهیلات خریدمسكن 61درصدافزایش یافت

تهران- ایرنا- مدیرعامل بانك مسكن از آمادگی این بانك برای كاهش سود تسهیلات از 11 درصد به 9 درصد خبرداد و گفت: این بانك آمادگی دارد به تبع كاهش سود سپرده های بانكی، سود تسهیلات خود را از 11درصد به 9 درصد كاهش دهد.

به گزارش ایرنا، محمد هاشم بت شكن شامگاه سه شنبه در نشست اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران با معاونان و مدیران وزارت راه و شهرسازی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در این وزارتخانه افزود: در چهار ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تسهیلات مشاركت مدنی این بانك 91 درصد و تسهیلات خرید مسكن 61 درصد افزایش داشته است.
وی گفت ، سرجمع پرداخت تسهیلات مسكن در این بانك در این مدت 75 درصد رشد داشته است.
وی با بیان این كه در این مدت 400 هزار تسهیلات فروش اقساطی و 100 هزار تسهیلات ساخت مسكن پرداخت شده ، گفت: مجموع پرداخت تسهیلات برای واحدهای مشاركت مدنی از نظر تعداد كه شعب این بانك در سراسر كشور برای ساخت مسكن پرداخت كرده اند ، 44 درصد رشد داشته است.
بت شكن گفت: بانك مسكن پرداخت 100 هزار تسهیلات برای بافت فرسوده شهری را در دستور كار خود قرار داده است. سال گذشته موفق شدیم برای 55 هزار واحد تسهیلات پرداخت كنیم، اما تاكنون یارانه 2 هزار میلیارد ریالی آن (200 میلیارد تومان) به بانك پرداخت نشده است.
به گفته مدیرعامل بانك مسكن، اگر قرار است این یارانه به بانك مسكن پرداخت نشود اجازه دهند تمام حساب های وزارت راه و شهرسازی و سازمان های تابعه آن در این بانك متمركز شود تا بتوانیم قیمت تمام شده منابع مالی خود را كاهش دهیم.
بت شكن افزود: برای تامین منابع مالی مورد نیاز تاكنون سه هزار میلیارد ریال اوراق رهنی توسط این بانك در بازار سرمایه به فروش رفته و قرار است در فاز دوم با مجور بانك مركزی و بورس 10 هزار میلیارد ریال(یك هزار میلیارد تومان) اوراق رهنی دیگر در بازار سرمایه عرضه شود.
وی درباره میزان تسهیلاتی كه بانك مسكن به واحدهای مسكن مهر پرداخته است، گفت: این بانك تاكنون از 500 هزار میلیارد ریال تكلیف خود 470 هزار میلیارد ریال تسهیلات به پروژه های مسكن مهر پرداخت كرده است.
وی با بیان اینكه تاكنون 360 هزار میلیارد ریال (36 هزار میلیارد تومان) از تسهیلات پرداختی به واحدهای مسكن مهر به مرحله فروش اقساطی رسیده است، گفت: برای نخستین بار سال گذشته عاملیت انتشار اوراق مشاركت دولتی به این بانك واگذار شد و بانك مسكن توانست به تبع این اوراق 30 هزار میلیارد ریال به پیمانكاران پروژه های مختلف راه و شهرسازی پرداخت كند.
به گزارش ایرنا، احمد اصغری مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسكن مهر می گوید، از 2 میلیون و 215 هزار و 872 واحد مسكن مهر در كشور، یك میلیون و 909 هزار و 866 واحد تكمیل شده است. ازاین تعداد 710 هزار واحد آن در سه سال فعالیت دولت یازدهم پایان یافت و 100 هزار واحد دیگر در هفته دولت بهره برداری می شود.
اقتصام**1108 **1561