رویكرد مركز صبا تولید صنعتی انیمیشن است/نمایش «تاریخ از این ور» و «شكرستان» در جشنواره فیلم فجر

تهران - ایرنا - رئیس مركز صبا (تولیدات انیمیشنی صداوسیما) از نمایش فیلم های سینمایی «تاریخ از این ور» و «شكرستان» در جشنواره آتی فیلم فجر خبر داد و گفت: این مركز به سمت تولید صنعتی انیمیشن حركت كرده است.

به گزارش خبرنگار حوزه صدا وسیمای ایرنا، مرتضی شمسی روز سه شنبه در نشست خبری درباره آخرین تولیدات مركز صبا افزود: هدف از حركت به سمت تولیدات صنعتی انیمیشن، امكان فروش آثار صبا در خارج و حضور در بازار بین المللی است.
وی ادامه داد: در همین راستا مجموعه «روباه و خروس» در حوزه خردسال در حال تولید است. این مجموعه انیمیشنی بی كلام از نظر كیفیت و محتوا نقطه عطفی در كارهای انیمیشینی داخل كشور به شمار می آید.
رئیس مركز صبا یادآور شد: تولید این مجموعه به ماهانه 21 دقیقه رسیده و انتظار داریم در دهه فجر به پخش برسد. «روباه و خروس» در هشت فصل ابتدایی نوشته شده و كاری از استودیوی گنبد كبود و برادران نكویی است. ضمن اینكه چون این مجموعه بدون گفت وگوست، در بازارهای خارجی از آن استقبال شده است.
شمسی یادآور شد: افزون بر این در حوزه انیمیشن كودك كار ماهی بادكنكی را داریم كه سری اول آن به پخش رسیده و سری دوم در حال تولید است.
شمسی یادآور شد: در حوزه نوجوان نیز مجموعه «كیخان» را در دست تولید داریم كه با نگاه به آموزش و هشدار نسبت به مشكلات اجتماعی برای نوجوانان، همچنین مجموعه «یوز ایرانی» در مورد محیط زیست و آشنایی با اقلیم ایرانی در دست تولید است.
وی ادامه داد: ضمن اینكه تصویربرداری مجموعه عروسكی «شكرستان» را هم بزودی آغاز می كنیم؛ مركز صبا قبل از این در حوزه كار عروسكی فعال بوده است اما دوره ای متوقف و اكنون قصد احیای آن را داریم. این مجموعه 50 قسمت 60 دقیقه ای است و یك مجموعه كوتاه «شكرستان» دو دقیقه ای با موضوع اقتصاد مقاومتی و تكنیك «كات اوت» هم در حال تولید است كه در یكصد قسمت ساخته شده و میان برنامه های شبكه های مختلف پخش خواهد شد.

** مركز صبا با دو فیلم سینمایی در جشنواره فجر 95
شمسی با اشاره به آغاز تولید فیلم سینمایی «شكرستان» نیز گفت: مركز صبا با دو فیلم سینمایی «تاریخ از این ور» و «شكرستان» در جشنواره فجر حضور خواهد داشت.
وی در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا مبنی بر وضعیت تولید فیلم «شكرستان» كه نشست خبری آن دی سال گذشته در مركز برگزار شد، گفت: گروه تولیدكننده فیلم سینمایی «شكرستان» شامل نویسنده سجاد افشاریان، كارگردان محمدرضا فخرایی زاده و جواد فرحانی تهیه كننده آن قول داده اند این فیلم تا دی ماه پایان یابد.
مشاور مركز صبا و ناظر كیفی پروژه «شكرستان» نیز در مورد این فیلم سینمایی اضافه كرد: فیلمنامه این اثر تصویب شده است.
عبدالرضا عالی زاده در مورد مجموعه عروسكی «شكرستان» افزود: فیلمنامه های این مجموعه در حال نهایی شدن است. 10 قسمت بازخوانی شده هفته ای دو یا سه قسمت آن قابل پخش است. در این مجموعه از آنجایی كه داستان هایی بر اساس تحولات روزانه نیز اضافه می شود. حدود 80 درصد عروسك ها كاراكترهای قبلی و 20 درصد جدید هستند.

** 95 درصد تولیدات انیمیشن كشور متعلق به صباست
شمسی همچنین در مورد حمایت از استودیوهای خصوصی تولید انیمیشن كه اخیرا قوت گرفته اند نیز گفت: مركز صبا بدون بخش خصوصی نمی تواند كار كند؛ مركز فرآیند تولید آثارخود را به این بخش واگذار می كند و همین به معنای حمایت از آنهاست. اكنون 95 درصد تولید انیمیشن كشور محصول مركز صبا و پنج درصد متعلق به بخش خصوصی است.
وی در این مورد كه آیا مركز صبا در بخش تولید مجموعه های عروسكی از شخصیت های برجسته این حوزه نیز دعوت خواهد كرد یا نه افزود: موضوع این است كه وقتی برخی شخصیت ها به برند تبدیل می شوند، مركز نمی تواند هزینه كار كردن به آنها را بپردازد.
رئیس مركز صبا ادامه داد: ضمن اینكه باید به جوان ترها میدان داد تا ایده های جدید را وارد كنند و به نظرم صنعت انیمیشن به طور كلی صنعت جدیدی است.
وی همچنین گفت: فرآیند واگذاری تولیدات این مركز به شركت های خصوصی به این شكل است كه ابتدا از همه شركت ها می خواهند در مقوله های تكنیك، نرخ و زمان بندی تولید پیشنهاد خود را ارائه دهند و بعد در صورتی كه به توافق رسیدند كار را تولید كنند و مركز در مورد تولید «یوز ایرانی» با اولین گروه تولید كننده به توافق نرسیده و به همین تولید دلیل این اثر به تعویق افتاده است.

** مركز صبا «گیم» می سازد
وی در مورد تولیدات جانبی این مركز نیز گفت: برخی برندهای تولیدی در مركز صبا مانند «روباه و خروس»، «جوانمردان» و «شكرستان» قابلیت ورود به سینما را دارند و از این فرصت استفاده می كنیم.
شمسی اضافه كرد: بعضی از تولیدات نیز می توانند به گیم تبدیل شوند و مثلا مجموعه «تاریخ از این ور» را به گیم تبدیل كرده ایم كه هنوز پایان نیافته اما امیدواریم تا مهر ماه تمام شود. این بازی برای استفاده با سیستم اندروید است.
وی در این مورد كه در ساختمان جدید مركز صبا دیگر استودیو وجود ندارد نیز گفت: این مركز اصلا نمی خواهد استودیو داشته باشد و در سیاست هایش نیست زیرا این كار باعث بی رونقی صنعت انیمیشن می شود و بخش خصوصی آشكارا توان رقابت با بخش دولتی را ندارد.
در این نشست همچنین بخش هایی از انیمیشن «روباه و خروس» برای خبرنگاران پخش شد كه به نسبت كیفیت تصاویر نهایی نشده، قابل توجه به نظر می رسید.
قسمت هایی از بازی «تاریخ از این ور» نیز پخش شد و در مورد آن توضیح دادند كه این بازی برای سیستم اندروید طراحی شده اما ممكن است نسخه ای برای رایانه نیز تولید شود.ضمن اینكه امكان خرید پولی آن نیز در حال بررسی است.
مركز پویانمایی صبا از زیرمجموعه های سازمان صدا وسیماست كه در سال 1374با نام شركت فرهنگی هنری صبا تاسیس و به مركز صبا تغییر نام یافت.
این مركز متولی سیاستگذاری، برنامه ریزی، تولید و تامین پویانمایی برای شبكه های سیما است.
توجه به داستان های بومی ایرانی و دینی از جمله اولویت های این مركز در تولیداتش اعلام شده است.
فراهنگ ** 9157 ** 1071