بخش آی سی تی به كمك ایجاد اشتغال پایدار در كشور می آید

تهران-ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می گوید،راهی جز ایجاد اشتغال از طریق بخش خدمات نداریم و بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات (آی سی تی) در خدمت اشتغال پایدار در كشور قرار می گیرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی. ایرنا، «محمود واعظی» روز سه شنبه در مراسم امضای تفاهمنامه با وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی در محل مجموعه فرهنگی تلاش افزود: بخش های صنعت و كشاورزی توانایی ایجاد اشتغال در سطح گسترده ندارند و باید ایجاد اشتغال. از طریق بخش خدمات و با بهره گیری از آی سی تی مورد توجه جدی قرار گیرد.
وی اندازه بازار فعلی آی سی تی ایران را 390 میلیارد ریال اعلام كرد و گفت: این بازار توانایی افزایش سه برابری دارد و از این طریق می توان اشتغال بسیاری ایجاد كرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از سرمایه گذاری 160 هزار میلیارد ریالی در بخش آی سی تی كشور در یك سال گذشته خبر داد و گفت: سه هزار و 500 میلیارد ریال نیز در روستاها برای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات هزینه شده است.
وی افزود: ایجاد هر شغل مستقیم در بخش آی سی تی بین 3 تا 4 برابر شغل غیرمستقیم ایجاد خواهد كرد و در این زمینه با توجه به شرایط اقتصادی كشور، فناوری اطلاعات و ارتباطات می تواند زمینه توسعه را فراهم كند.
واعظی عنوان كرد: ارزش جهانی بازار فناوری اطلاعات 3 هزار و 500 میلیارد یورو برآورد می شود كه با توجه به سهم یك درصدی ایران از جمع جهان، باید سهم بازار ایران از این برآورد 35 میلیارد یورو (140 هزار میلیارد تومان) باشد، اما هم اكنون ارزش بازار فناوری اطلاعات ایران حدود 39 هزار میلیارد تومان است كه باید تا 3.5 برابر رشد كند.
به گزارش ایرنا، امروز پروژه توسعه كسب و كار و اشتغال پایدار در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات با امضای توافقنامه میان وزیران ارتباطات و فناوری اطلاعات و تعاون، كار و رفاه اجتماعی كلید خورد.
وزیران وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات و تعاون، كار و رفاه اجتماعی تفاهم‌نامه همكاری برای توسعه كسب و كار و اشتغال پایدار را با عنوان « تكاپو » امضا كردند تا اشتغال و كسب و كار در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در همه استان های كشور اجرایی شود.
بر اساس این توافقنامه كه در چندین بند به امضای علی ربیعی و محمود واعظی رسید، مقرر شد معاونت اشتغال وزارت تعاون، كار ورفاه اجتماعی و معاونت امور استان های وزارت ارتباطات در این زمینه همكاری كنند. در همین حال با حضور نماینده سازمان یونیدو (توسعه صنعتی ملل متحد) و رییس بنیاد بازی‌های رایانه ای و معاونت اشتغال وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی تفاهم نامه توسعه صنعت بازی (گیم و انیمیشن) به امضا رسید.
تفاهم نامه گفته شده در فاز آزمایشی قرار است در استان كردستان اجرایی شود.
یكی از بندهای این توافق نامه به راه اندازی مركز توانمندسازی كسب و كارهای نوپا در این استان اختصاص یافت كه رییس سازمان فناوری اطلاعات، رییس پارك علم و فناوری استان كردستان و استاندار این استان امضا كردند.
همچنین برای حمایت و ارایه تسهیلات از محل كمیته وام وجوه اداره شده در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ، تفاهم همكاری میان معاونت امور استان های وزارت ارتباطات و مدیركل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان كردستان امضا شد.
همچنین برای توسعه خدمات مخابراتی اجباری، مدیركل خدمات مخابرات اجباری (USO) و مدیركل مخابرات استان كردستان توافقنامه امضا كردند. راه‌اندازی مركز آپا در دانشگاه كردستان از دیگر مفاد این تفاهم نامه بود.
اقتصام**2078**1561