معاون وزیر ارشاد: معرفی صحیح هنر دینی هدف جشنواره نقاشیخط وحروف نگاری رضوی است

بیرجند- ایرنا- معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: یافتن راه حل برای معرفی صحیح هنر دینی، هدف جشنواره ملی نقاشیخط و حروف نگاری رضوی است.

علی مرادخانی دوشنبه شب در آیین اختتامیه پنجمین جشنواره ملی نقاشیخط و حروف نگاری رضوی در بیرجند افزود: در گذشته اثرهای فاخر هنری در حوزه دینی كمتر ارائه می شد؛ این جشنواره مدت سه سال است در كشور برگزار می شود؛ در این مدت موفقیت خوبی در این حوزه به دست آمده است.
وی اظهار كرد: حوزه نقاشیخط و حروف نگاری رضوی به نوعی ذوقی، عاطفی و اعتقادی است؛ امیدواریم از تلفیق این عنصرها نتیجه خوب حاصل شود.
مرادخانی ادامه داد: اگر كار در این حوزه بخوبی انجام شود، می تواند دستاورد اقتصادی مناسب برای هنرمند داشته باشد.
وی گفت: توفیق جشنواره رضوی در این است كه توانسته در حوزه هنر دینی كاری قابل قبول در ابعاد مختلف ارائه كند.
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح كرد: باید ایران را به عنوان كشور متمدن با اعتقادات و باورهای درخشان در جهان معرفی كنیم؛ این جشنواره راهی برای نیل به این هدف عالی باز می كند.
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی نیز در این آیین گفت: این جشنواره با هدف ترویج فرهنگ رضوی، گسترش فعالیت هنری مربوط با سیره ائمه معصومین بویژه امام رضا(ع) و گرامیداشت تولید كنندگان اثرهای فرهنگی و هنری مرتبط با سیره ائمه معصوم پایه گذاری شده است.
احمد محبی افزود: سال 95 توسط مقام معظم رهبری، سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نام گرفت؛ به همین منظور بخش جنبی جشنواره به موضوع سبك زندگی با رویكرد اقتصاد مقاومتی اختصاص دارد.
وی اظهار كرد: هنرمندانی كه در این بخش گفتار امام رضا(ع) را به شكل هنری ارائه كنند، مورد تجلیل قرار می گیرند.
در این آیین پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع)، توسط مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی قرائت شد.
در پایان هادی هنردوست از همدان و فرناز فرشی از تهران در بخش نقاشیخط به ترتیب مقام اول و دوم را كسب كردند.
همچنین در بخش حروف نگاری علیرضا معظمی گودرزی از لرستان و نصیر بشیری از تهران به ترتیب مقام اول و دوم را از آن خود كردند.
احمد آریامنش، صداقت جباری و مسعود نجابتی استادان دانشگاه در رشته گرافیك و هنرهای تجسمی از تهران كار داوری اثرها را بر عهده داشتند.
فراخوان دریافت آثار جشنواره یاد شده دی ماه سال 94 آغاز شد؛ 15 تیر ماه سال 95 آخرین زمان دریافت آثار بود.
271 اثر از سراسر كشور به دبیرخانه مركزی جشنواره در اداره كل فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان جنوبی ارسال، كه پس از داوری 41 اثر به عنوان اثر برتر انتخاب شد.
21 اثر در بخش حروف نگاری و 20 اثر در بخش نقاشیخط انتخاب شد.
شبد**2047/7559/1504

سرخط اخبار فرهنگ