۱۸ مرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۸:۳۶
کد خبر: 82180627
۰ نفر
برگزیدگان جایزه ادبی پروین معرفی شدند

تهران-ایرنا- آیین اختتامیه هفتمین دوره جایزه ادبی پروین اعتصامی لحظاتی پیش برگزار شد و برندگان این جایزه معرفی شدند.

به گزارش عصر دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا در این مراسم برندگان 6 رشته ادبیات بزرگسال، شعر، ادبیات كودكان، ترجمه، پژوهش و نقد ادبی و ادبیات نمایشی معرفی شدند.
در رشته پژوهش و نقد ادبی از میان پنج نامزد انتخاب شده توسط هیات داوران كتاب تاریخ شعر زنان از آغاز تا سده هشتم هجری نوشته رقیه كراچی برگزیده شناخته و لوح تقدیر، تندیس جایزه پروین و 12 سكه طلا را دریافت كرد.
در حوزه ترجمه دو اثر شایسته تقدیر شناخته شدند؛ كتاب فرهنگ فشرده لغات چینی به انگلیسی از ریحانه وادی دار و ذهن من از آتینا محمدی كه هر كدام علاوه بر لوح تقدیر، نشان جایزه پروین و 4 سكه بهار آزادی را به خانه بردند.
در رشته ادبیات نمایشی نیز دو اثر برنده جایزه شدند؛ تاجماه از فریده فرجام و مرده ریگ از تهمینه محمدی كه هر كدام 4 سكه طلا به همراه لوح تقدیر و نشان جایزه را از آن خود كردند.
همچنین در حوزه شعر بزرگسال كتاب دایره اثر مریم جعفری آذرمانی برنده شده و علاوه بر لوح تقدیر، نشان جایزه پروین 12 سكه طلا را به خانه برد.
در حوزه داستان بزرگسال نیز كتاب خون مرده گی از الهام فلاح برنده شد و لوح تقدیر، نشان جایزه پروین و 12 سكه طلا را از آن خود كرد.
افزون بر این در زمینه شعر كودك كتاب پرنده باران از مهدیه نظری برنده شد و جوایز مشابهی را از آن خود كرد.
به گزارش خبرنگار ایرنا در آیین اختتامیه جایزه ادبی پروین علاوه بر اعطای جایزه به برگزیدگان از خانم بئاترین سالاس ونزوئلایی و فرحناز جباری پروین پژوه و استاد دانشگاه تقدیر شد.
سالاس در حال ترجمه شاهنامه از زبان فارسی به زبان اسپانیایی است؛ البته وی این برگردان را به نثر انجام می دهد و در سخنانی در این مراسم گفت كه تاكنون 5 جلد از شاهنامه آماده است و تا دو سال دیگر ترجمه این اثر سترگ به پایان می رسد.
جباری نیز برای نگارش كتاب آتش دل كه بررسی درون مایه های شعر پروین اعتصامی است تقدیر شد. وی در این كتاب نگاهی دقیق و علمی به اصول و محتوای شعر پروین داشته است.
*** همه آیات قرآن و روایات و احادیث مبتنی بر ارزش گذاری بر شان زن است
در این مراسم كه عباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای هیات علمی جایزه ادبی پروین نیز حضور داشتند حجه الاسلام و المسلمین مهدوی راد دبیر علمی این جشنواره گفت: با تحقیق به این مهم رسیده ایم كه حتی یك مورد در دین اسلام روایت نداریم كه از شان زن بكاهد و اگر روایاتی هست با علم به روایت ثابت كردیم كه تحریف شده است.
مهدوی راد تصریح كرد: آموزه های دین همان اندازه كه به مرد اهمیت می دهد؛ به شان زنان هم پرداخته است و باید به یاد داشته باشیم كه این نگاه زیباست و آن را رواج دهیم.
آیین اختتامیه جایزه دوسالانه ادبی پروین با اجرای گیتی خامنه مجری سالهای دور برنامه كودك و نوجوان ، با گرفتن عكس یادگاری همه نامزدها، اعضای هیات علمی و داوران همراه بود.
ضمن اینكه شعرا و نویسندگانی كه در دو كارگاه آموزشی شعر و داستان كلك خیال و آل جلال بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان شركت كرده بودند در این مراسم حضور داشتند.
جایزه ادبی دوسالانه پروین برای اولین بار سال 1383 آغاز شد و در هفتمین دوره خود در شش رشته هر رشته پنج نفر را نامزد و در نهایت هشت نفر برگزیده در این رشته ها را منتخب شناخت.
مهدی قزلی دبیر اجرایی این مراسم نیز در سخنانی گفت: امروز از نسبت یك به سی نویسنده های زن قبل از انقلاب به نسبت یك به یك در این زمینه رسیده ایم.
وی عقیده خود را چنین بیان كرد:‌ سیاست و اقتصاد، كاری مردانه و پیگیری و پایه ریزی ادبیات و هنر كاری، زنانه است.
قزلی افزود: مادران در حفظ زبان مادری حافظ تر اند.
دبیر اجرایی هفتمین دوره جایزه ادبی دوسالانه پروین تاكید كرد: همزمان با این دوره میزبان 150 بانوی نویسنده و شاعر بودیم كه در كارگاه های كلك خیال و آل جلال از اساتید شعر و داستان نویسی معاصر استفاده كردند.
فراهنگ**9157**1823