۱۸ مرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۵:۳۲
کد خبر: 82180335
۰ نفر
حمله شورشيان مسلح در شرق كنگو 7 كشته بر جاي گذاشت

تهران – ايرنا – حمله مسلحانه شورشيان روآندايي به منطقه «كيبرزي» در 85كيلومتري شمال غرب «گوما» در استان «كيووي شمالي» در شرق كنگو، هفت تن كشته شدند.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاري فرانسه از گوما، « دئوگراتس كيتابينگوا» مقام ارشد كنگو در منطقه « كيبرزي» با تاييد اين خبر گفت: شورشيان كشور همسايه روآندا نيمه شب گذشته با حمله به مناطق مختلف منطقه شمال غرب «گوما» در استان «كيوو شمالي» در شرق كنگو، 60 خانه مسكوني را به كلي در آتش سوزاندند و هفت تن را كشتند.
«كيتابينگوا» افزود: تلاش براي برقراري امنيت و ثبات در اين منطقه از سوي ارتش ادامه دارد.
بر اساس اين گزارش، حمله مسلحانه شورشيان روآندايي به منطقه « كيبرزي» ساعاتي پس از حضور «ژوزف كابيلا» رئيس جمهوري اين كشور در اين منطقه رخ داد.
در همين خصوص و به گزارش خبرگزاري فرانسه از كينشازا، پيشتر 'بوكه له جوي' استاندار كيووي شمالي در اين كشور اعلام كرده بود كه شورشيان كشور همسايه روآندا با حمله به شهر 'ميركي' در 110 كيلومتري 'گوما' مركز اين استان، 14 تن از شهروندان آن را را قتل عام كردند.
وي در گفت وگو با فرانس پرس، ضمن محكوم كردن نيروهاي جبهه دمكراتيك آزاديخش رواندا كه وابسته به شورشيان هوتوي اين كشور هستند، افزود: شبه نظاميان 'ماي ماي' از اين شورشيان روآندايي نيز در درگيري با ارتش يك شهروند غيرنظامي شهر 'بوناكري' در منطقه جنوب كيفو در شرق را كشته كه البته هفت تن از خود شورشيان نيز در آن درگيري جان باختند.
گروه شورشي ماي ماي وابسته به شورشيان هوتو هستند و تمايل خاصي دارند تا از اراضي خود عليه گروه هاي مسلح هم پيمان رواندا دفاع كنند.
منابع رسمي در دولت جمهوري دمكراتيك كنگو در 29 آذرماه 1394 نيز از كشته شدن دستكم 8 نفر در درگيري ها و خشونت هاي شرق اين كشور خبر داده بودند.
خشونت ها در جمهوري دمكراتيك كنگو از ماه اكتبر سال گذشته تاكنون بيش از 300 كشته برجاي گذاشته است.
خاورم**9377**1144

سرخط اخبار جهان