برنامه دو شركت آلمانی برای سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری در ایران

برلین - ایرنا - روزنامه اقتصادی'هندلز بلات' چاپ دوسلدورف به نقل از محافل صنعت شیمیایی آلمان اعلام كرد كه دو شركت بزرگ آلمانی در حال بررسی برای سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری در ایران هستند.

به گزارش این روزنامه آلمانی، 'ب آ اس اف (BASF)' كه یك شركت شیمیایی در آلمان می باشد، در حال بررسی سرمایه گذاری 4 میلیارد دلاری در ایران است. این شركت به همراه یك شركت ایرانی قرار است یك كارخانه مرتبط با تاسیسات پتروشیمی در نزدیكی عسلویه بنا كند.
پیشتر در ماه آوریل 'ب آ اس اف' یك تفاهم نامه همكاری با شركت ملی نفت ایران امضاء كرده بود، اما در آن مقطع زمانی نمی خواست جزئیات زیادی از این همكاری را اعلام كند.
'ب آ اس اف (BASF)' از سال 1959 بصورت مستمر در ایران حضور دارد و یك دفتر در تهران و یك كارخانه در نزدیكی این شهر بنا كرده است. این شركت در بخش 'پلی اورتان' فعالیت می كند.
بنا به گزارش منابع نزدیك به 'صنعت شیمیایی' آلمان یكی دیگر از مذاكره كنندگان با ایران، شركت 'لینده' تولید كننده گازهای صنعتی است.
این شركت نیز به سرمایه گذاری چند میلیاردی در صنعت پتروشیمی علاقه مند است. لینده به همراه شركت 'میتسویی' به دنبال همكاری در این زمینه است.
به نوشته 'هندلز بلات'، 'ولفگانگ بوشله' رییس شركت لینده مدتی است كه در مذاكرات مقدماتی با ایران فعال است.
این روزنامه تاكید كرد: نه 'لینده' و نه 'ب آ اس اف' درخصوص این گزارش تمایلی به اظهار نظر نداشتند.
اروپام**456**441**1517

سرخط اخبار اقتصاد