تفاهمنامه همكاري بين بنياد سعدي و دانشگاه الزهرا(س) منعقد شد

تهران - ايرنا - غلامعلي حداد عادل رئيس بنياد سعدي و انسيه خزعلي رئيس دانشگاه الزهرا(س)، بمنظور هم افزايي در امر آموزش و گسترش زبان فارسي در جهان، تفاهمنامه همكاري منعقد كردند.

به گزارش گروه فرهنگي ايرنا از بنياد سعدي، حداد عادل در مراسم امضاي اين تفاهمنامه گفت: تلاش براي گسترش زبان فارسي در جهان را وظيفه اسلامي و انقلابي و ملي مي دانيم و معتقديم هرچه زبان فارسي در جهان رواج بيشتري داشته باشد، قدرت نفوذ ما بيشتر مي شود.
وي با بيان اينكه كشورهايي كه اكنون زبان فارسي صحبت مي كنند، نقاط فرصت خوبي براي ما محسوب مي شوند، افزود: يكي از عوامل قدرت كشورهايي مانند آمريكا و انگليس، زبانشان است كه بيش از دو تا سه ميليارد نفر از مردم جهان به زبان انگليسي صحبت مي كنند و راحت مي توانند حرف خود را به گوش مردم برسانند اما بايد براي هر قدمي كه مي‌خواهيم برداريم تلاش هاي زيادي انجام دهيم.
رئيس بنياد سعدي با بيان اينكه گسترش زبان فارسي از طريق يك اداره كل در يك سازمان و وزارت خانه امكانپذير نبود، گفت: بر همين اساس نيز در سالهاي قبل پيشنهاد تشكيل نهادي مستقل براي امر گسترش زبان فارسي در جهان به شوراي انقلاب فرهنگي مطرح كرديم و آنها نيز پس از چندسال بررسي، به اين نظر رسيدند و خوشبختانه بنياد سعدي شكل گرفت.
وي تاكيد كرد: در عرض سه سال و چندماهي كه از شروع فعاليت رسمي بنياد سعدي مي گذرد، سعي كرديم يك نهاد چابك و فعال را با كمترين نيروها داشته باشيم و از هم افزايي و فعاليت هاي ديگر نهادها كمك بگيريم و برهمين اساس هم در دو سال اخير همايش هم افزايي نهادها و موسسه هاي فعال در امر آموزش و گسترش زبان فارسي را برگزار كرده ايم و امسال نيز بنياد ايرانشناسي ميزباني اين همايش را برعهده گرفته است.
رئيس دانشگاه الزهرا(س) نيز با بيان امكانات و فعاليت هايي كه دانشگاه متبوعش در حوزه آموزش زبان فارسي به غير فارسي زبانان دارد، گفت: در دانشگاه ضمن آنكه دانشجويان غير ايراني داريم كه زبان فارسي مي آموزند، فعاليت هايي نيز براي آموزش غير حضوري از طريق فضاي مجازي انجام شده كه مي توانيم با همكاري بنياد سعدي آن را توسعه بخشيم.
انسيه خزعلي همچنين به فضاهاي آموزشي، خوابگاهي و تفريحي موجود در دانشگاه الزهرا (س) اشاره كرد و افزود: با وجود اين شرايط مي توانيم ميزبان خوبي براي دوره هاي دانش افزايي بنياد سعدي باشيم كه مي تواند به صورت دوره هاي تخصصي براي دختران و دوره هاي عمومي در فصل تابستان براي دختران و پسران برگزار شود.
در پايان اين ديدار روساي بنياد سعدي و دانشگاه الزهرا(س)، تفاهمنامه را به امضا رساندند و حداد عادل ابراز اميدواري كرد اين تفاهمنامه ها فقط بر روي كاغذ نباشد و بتوانيم فعاليت هاي مشترك خوبي براي امر آموزش زبان فارسي انجام دهيم.
مفاد اين تفاهمنامه كه با هدف استفاده از توانايي هاي علمي و امكانات متقابل، توسعه، تحكيم و تعميق همكاري، تبادل اطلاعات و تجربيات در راستاي گسترش زبان و ادبيات فارسي در جهان، منعقد شده، ذيل دو محور «آموزش، پژوهش و فناوري» و «فرهنگي و اجتماعي»، مشخص شده است.
در اين تفاهمنامه دو طرف متعهد شدند در مواردي چون «تبادل تجربيات، اسناد، اطلاعات و مدارك علمي، پژوهشي و آموزشي»، «تبادل تجربيات در زمينه روش هاي آموزش زبان فارسي براساس فناوري هاي نوين»، «راه اندازي كارگاه هاي پژوهشي و بهره وري از امكانات و تجهيزات مشترك»، «همكاري در ترجمه و نشر آثار ادبيات فارسي به زبان هاي رايج دنيا»، «طراحي و تأمين محتوا و برگزاري كنفرانس ها و سمينارهاي علمي - پژوهشي و ادبي مشترك»، «مشاركت در تهيه و چاپ كتب، مجلات و مقالات علمي با موضوع آموزش زبان و ادبيات فارسي به غير فارسي زبانان»، «تأمين محتواي سايت ها و مجلات علمي طرفين»، «برگزاري نشست هاي فكري و كارشناسي براي مديران و اعضاي هيأت علمي»، «همكاري در توليد نرم افزارهاي علمي آموزش زبان فارسي به خارجيان»، «مشاركت در برگزاري المپيادهاي زبان فارسي در جهان»، «برگزاري اردوهاي فرهنگي – سياحتي مشترك براي زبان آموختگان خارجي» و «برگزاري دوره هاي دانش افزايي زبان فارسي»، همكاري مشترك داشته باشند.
معاون پژوهشي دانشگاه الزهرا(س) و معاون امور بين الملل بنياد سعدي، پيگير اجراي مفاد اين تفاهمنامه كه در 8 ماده و 5 تبصره منعقد شده، خواهند بود.
فراهنگ ** 1085 ** 1071