استفاده از نسخه‌های الكترونیكی برای افراد زیرپوشش خدمات سلامت بنیاد بركت

استانها- ایرنا - استفاده از نسخه‌های پزشكی الكترونیكی برای بیماران زیرپوشش خدمات سلامت الكترونیك بنیاد بركت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، احتمال بروز خطای پزشكی در معالجه این افراد را به شدت كاهش داده است.

مدیرعامل شركت بركت ‌تل وابسته به بنیاد بركت یكی از اقدامات این بنیاد در حوزه‌ سلامت را استفاده از نسخه‌های پزشكی الكترونیكی دانست و گفت: استفاده از این نسخه‌هامزایای بسیاری برای پزشك و بیمار در برداشته است.
سیدمحمد پورحسینی گفت: هنگام صدور نسخه‌های الكترونیكی،اگر داروی تجویز شده با وضعیت بیمار هم‌خوانی نداشته یا با تداخل دارویی همراه باشد، پزشك با هشدار نرم‌افزار متوجه این مشكل می‌شود.
مدیرعامل شركت بركت‌تل ادامه داد: برای بیمارانی كه پرونده‌ سلامت الكترونیك داشته باشند، تمام سوابق پزشكی فرد در دسترس پزشك قرار می‌گیرد و به این ترتیب تجویز راحت‌تر و با دقت بیش‌تری انجام می شود.
پورحسینی با اشاره به این‌كه نرم‌افزار نسخه‌ الكترونیك به‌طور مستقیم به داروخانه‌های طرف قرارداد متصل است، گفت: اگر داروی تجویز شده در داروخانه موجود نباشد، سیستم اطلاع می‌دهد و پزشك این امكان را دارد كه در لحظه، دارو را تغییر دهد.
وی نسخه‌های الكترونیك را برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ پزشك و بیمار بسیار مؤثر دانست و اظهار كرد: نسخه‌های الكترونیك در حال حاضر فقط در برخی مناطق محروم استان‌های كهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی و كرمانشاه قابل استفاده است، اما در صورت توافق با سازمان غذا و دارو، بنیاد بركت می‌تواند نسخه‌های الكترونیك را به تمام داروخانه‌های سطح كشور مرتبط كند.
بنیادبركت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در راستای خدمات‌رسانی به مناطق محروم و كم‌تر توسعه‌یافته‌ كشور تاكنون 340 هزار نفر را تحت پوشش طرح سلامت الكترونیك قرار داده است.این اقدام بنیاد بركت كه برای اولین بار در 5 نقطه‌ كم‌تر توسعه‌یافته‌ كشور انجام شده است؛ علاوه بر كاهش مرگ و میر ناشی از كمبودهای درمانی در مناطق محروم، در كاهش آمار مهاجرت روستاییان به شهرها نیزمؤثر بوده است.
1211 / 1539