680 حلقه چاه غیرمجاز در خراسان رضوی مسدود شد

مشهد- ایرنا- معاون طرح و توسعه شركت آب منطقه ای خراسان رضوی از انسداد 680 حلقه چاه غیرمجاز در سطح این استان طی امسال خبر داد.

علیرضا طاهری روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: عملیات انسداد دو هزار و 370 حلقه چاه غیرمجاز در مناطق مختلف خراسان رضوی طی سال جاری با همكاری قوه قضاییه در حال اجراست.
وی تعداد چاههای غیرمجاز مسدود شده طی پارسال را نیز هزار و 200 حلقه چاه اعلام و بیان كرد: 57 گروه گشت و بازرسی موضوع تخلفات در حوزه آب و شناسایی چاههای غیرمجاز را در خراسان رضوی پیگیری می كنند.
معاون طرح و توسعه شركت آب منطقه ای خراسان رضوی ادامه داد: تاكنون هشت هزار و 500 حلقه چاه غیرمجاز در سطح این استان شناسایی شده است.
وی گفت: 300 حلقه از این تعداد چاه عمیق بوده و بقیه چاههای حاشیه رودخانه ها هستند كه كم عمق اند و برای باغ ویلاها و مصارف تفریحی حفر شده اند.
طاهری افزود: تاكنون 500 حلقه چاه غیرمجاز در باغ ویلاها نیز شناسایی و مسدود شده است.
وی در ادامه به عملیات نصب كنتورهای هوشمند در چاههای كشاورزی خراسان رضوی اشاره و بیان كرد: هم اكنون 97 درصد چاههای كشاورزی این استان مجهز به كنتورهای هوشمند هستند.
معاون شركت آب منطقه ای خراسان رضوی همچنین از آغاز عملیات هوشمندسازی چاههای آب شرب و چاههای غیركشاورزی در این استان خبر و ادامه داد: 700 چاه غیركشاورزی در خراسان رضوی مجهز به كنتور هوشمند شده كه تا پایان امسال به هزار و 800 حلقه چاه گسترش می یابد.
مدیر دفتر حفاظت و بهره برداری منابع آب شركت آب منطقه ای خراسان رضوی نیز در این نشست 'چاههای غیرمجاز، اضافه برداشت آب از چاههای مجاز و نیز صدور مجوز حفر چاه آب بیش از ظرفیت دشتها' را سه علت مهم افت آبهای زیرزمینی در استان اعلام كرد.
محمد احسان محمدزاده لاری افزود: فعالیت چاههای غیرمجاز در كسری مخازن زیرزمینی آب سهم پنج درصدی دارند بطوری كه 200 میلیون مترمكعب از كسری مخازن زیرزمینی آب در خراسان رضوی مربوط به همین چاههاست.
وی حجم اضافه برداشت آب از چاههای مجاز را در خراسان رضوی حدود 800 میلیون مترمكعب در سال برآورد و بیان كرد: همین امر مهمترین علت كسری مخازن آبهای زیرزمینی استان به شمار می رود.
مدیر دفتر حفاظت و بهره برداری منابع آب شركت آب منطقه ای خراسان رضوی ادامه داد: 300 میلیون مترمكعب از كسری مخازن زیرزمینی در دشتهای استان به علت صدور پروانه های حفر چاه افزون بر ظرفیت موجود بوده است.
وی گفت: هم اكنون منابع آبهای زیرزمینی در خراسان رضوی وضعیت بحرانی دارند و با كسری یك میلیارد و 200 میلیون مترمكعبی روبروست، این موضوع باعث افت یك متری آبهای زیرزمینی در این استان شده است.
24 هزار و 500 حلقه چاه آب در خراسان رضوی در مدار بهره برداری قرار دارد. 16 هزار حلقه از این تعداد دارای پروانه است و هشت هزار و 500 حلقه به صورت غیرمجاز ایجاد شده اند.
سفره های آب زیرزمینی استان شش میلیون نفری خراسان رضوی با كسری یك میلیارد و 120 میلیون مترمكعب آب مواجه است.
3027/1858

سرخط اخبار استان‌ها