سفیر ایران: عراق آخرین نفرات منافقین را تا 45 روز دیگر اخراج می كند

بغداد-ایرنا- سفیر كشورمان در عراق گفت كه آخرین عناصر باقی مانده از گروهك تروریستی منافقین تا 45 روز دیگر از خاك عراق اخراج خواهند شد و پرونده این گروهك تروریستی، در عراق ، بطور كامل بسته می شود.

'حسن دانایی فر' روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا اطلاع داد كه دولت عراق با همكاری سازمان ملل تاكنون 65درصد عناصر گروهك تروریستی منافقین را از خاك خود اخراج كرده است و مابقی آنان تا 45 روز دیگر از این كشور انتقال می یابند.
وی افزود: دولت عراق از گذشته دنبال این بود كه اعضای گروهك تروریستی منافقین را از خاك خود اخراج كند، اما به دلیل فشارهای آمریكا و برخی متحدان آن این روند تاكنون به تاخیر افتاده بود.
دانایی فر با اشاره به سیاست های آمریكا در حمایت از گروه های تروریستی منطقه، گفت حسب اطلاعاتی كه در اختیار داریم اگر فشارهای آمریكا نبود، دولت عراق در سال های گذشته همه عناصر منافقین را از خاك این كشور اخراج می كرد.
سفیر ایران در عراق، خواست دولت و ملت عراق برای اخراج اعضای این گروهك تروریستی را حاصل عملكرد خونبار این گروه طی سال های حاكمیت رژیم صدام در دهه های 1980 . 1990 میلادی دانست و گفت: دست های این گروهك نه تنها به خون مردم ایران كه به خون ملت عراق نیز آغشته است و شریك اصلی جنایات صدام بویژه در سركوب انتفاضه شعبانیه در 1991 میلادی و همچنین قیام كردهاست.
به گزارش ایرنا، گروهك تروریستی منافقین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، دست به عملیات تروریستی متعدد و كشتار مردم در ایران زد و بعد از آن در اوایل دهه 1980 میلادی با فرار از ایران در خاك عراق مستقر شد و به عنوان بخشی از نیروهای رژیم بعثی صدام در جنگ تحمیلی هشت ساله علیه ایران شركت كرد.
این گروهك تروریستی همزمان از طریق عوامل و عناصر نفوذی خود، به عملیات و انفجارهای تروریستی در داخل ایران ادامه داد.
گروهك تروریستی منافقین تنها در حق مردم ایران مرتكب جنایات تروریستی نشده، بلكه در قضیه قیام مردم عراق علیه رژیم صدام در اوایل دهه 1990 میلادی در كنار یگان های جنایتكار این رژیم در كشتار مردم جنوب و كردهای شمال عراق شركت كرد.
همین امر باعث شد تا دادگاه محاكمه سران رژیم بعث در 11 ژوئیه 2010 میلادی 39 تن از اعضای این گروهك تروریستی از جمله مریم و مسعود رجوی را به جنایت علیه بشریت و مشاركت در كشتار مردم عراق در قیام 1991 محكوم كند.
بعد از سقوط رژیم صدام در آوریل 2003، این گروهك تروریستی در اردوگاه ویژه خود واقع در 70 كیلومتری شمال بغداد موسوم به 'اشرف' تا سال 2009 تحت حمایت ویژه نیروهای اشغالگر آمریكایی قرار داشت اما بعد از آن به درخواست بغداد، اداره این اردوگاه به دولت عراق واگذار شد.
دولت عراق در یكم فوریه 2007، اعضای گروهك نفاق را كه حدود سه هزار و 400 نفر برآورد شدند، بین بازگشت به جمهوری اسلامی ایران یا رفتن به كشور ثالث مخیر كرد كه چون تحت الحمایه نیروهای آمریكایی بودند، این قضیه به اول ژانویه 2009 ، هنگامی كه اداره اردوگاه به دست دولت عراق افتاد، موكول شد.
كشتار و جنایت این گروهك تروریستی علیه مردم عراق تنها محدود به دوره حاكمیت بعث نمی شود بلكه بعد از سقوط این رژیم، این گروهك تروریستی همواره به دست داشتن در ناآرامی های شمال بغداد بویژه در استان دیاله و ارتباط های مشكوك با برخی از شخصیت ها در عراق متهم بوده است.
دولت عراق با هماهنگی سازمان ملل طرح اخراج این گروهك دردسرساز تروریستی از عراق را در دو مرحله نخست انتقال اعضای این گروهك از اردوگاه اشرف به یك پادگان نظامی در نزدیكی فرودگاه بین المللی بغداد در غرب پایتخت و سپس اخراج كامل آنها از عراق آغاز كرد.
آخرین مجموعه این عناصر تروریستی شامل 48 نفر، در 12 سپتامبر 2013 به پادگان نظامی موسوم به لیبرتی در غرب بغداد انتقال داده شدند و اداره اردوگاه اشرف بطور كامل به دولت عراق بازگردانده شد و دولت عراق بر این اردوگاه نام 'عراق نوین' گذاشت.
طی هفت سال اخیر تعدادی از عناصر این گروهك تروریستی توانستند با پشت سرگذاشتن موانع زیاد از این گروهك بریده و برخی از آنها به ایران بازگردند و عده ای نیز ترجیح دادند به كشور ثالث بروند.
با اینحال ، گروهك تروریستی منافقین طی این سال ها ،همچنان با مشت آهنین، حلقه امنیتی را بر عناصر خود در داخل پادگان لیبرتی تنگ كرده و از هرگونه تماس دولت عراق و خانواده های اعضای خود كه خواهان ملاقات با فرزندان فریب خورده شان هستند، جلوگیری می كند، بطوری كه طی یك سال گذشته تلاش چندین باره خانواده ها را كه تنها خواستار یك ملاقات یك ساعته با فرزندانشان بودند، ناكام گذارد.
در همین حال، گزارش ها حاكی است كه خیلی از اعضای فریب خورده از ماندن در این گروهك مرده به تنگ آمده اند، اما به دلیل تدابیر شدید امنیتی درون سازمانی این گروهك تروریستی،دریچه و معبری برای فرار از اسارتگاه خود ندارند.
عناصر این گروهك تروریستی امیدوارند كه با انتقال آنها به كشور ثالث، زمینه زندگی آرام در آخرین روزهای عمر خود را حداقل پیدا كنند.
براساس گزارشی، تعداد كل عناصر گروهك منافقین بعد از انتقال به لیبرتی حدود سه هزار نفر بوده است كه میانگین سن آنها 53 سال است، این امر نشان می دهد كه اعضای این گروهك عموما از سن میانسالی عبور كرده و نشاط جوانی خود را از دست داده اند و دنبال زندگی آرام در آخر عمر خود هستند.
اعضای گروهك منافقین مستقر در عراق، در چارچوب توافقات میان دولت عراق با سازمان ملل، باید در چند مرحله به كشور آلبانی انتقال یابند و گفته می شود كه طی روزهای گذشته یك گروه دیگر آنان از طریق فرودگاه بین المللی بغداد خاك عراق را به مقصد تیرانا مركز آلبانی ترك كرده اند.
خاورم *4*353*1770*1517

سرخط اخبار جهان