۱۴ مرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۶:۵۵
کد خبر: 82175635
۰ نفر
پاسخ دانشمندان به چرایی تشنگی

تهران - ایرنا - محققان با بررسی دقیق مدار تشنگی در مغز به این سوال كه چرا پس از خوردن خوراكی های مختلف تشنه می شویم و چرا آب خنك بیشتر تشنگی را رفع می كند، پاسخ دادند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از بی بی سی، محققان دانشگاه كالیفرنیا با بررسی دقیق فعالیت مدار تشنگی در مغز موش، ابهامات اصلی در مورد احساس تشنگی را پاسخ دادند. مغز دارای مداری به نام مدار تشنگی است كه به محض خوردن خوراكی های مختلف تحریك می شود و با كاهش دمای دهان فروكش می كند. زمانی كه بدن آب خود را از دست می دهد، این سلول ها در مغز تحریك شده و سبب تشنگی می شوند، یا زمانی كه غلظت خون افزایش یا حجم خون كاهش می یابد، نورون ها تحریك می شوند و تشنه می شویم؛ ولی این مدل نمی تواند احساس تشنگی و رفع سریع آن را توجیه كند. برای پاسخ به این سوال محققان فعالیت های عصبی موش های اصلاح ژنتیكی شده را به دقت بررسی كردند. در این آزمایش، سلول های درگیر در مدار تشنگی در ناحیه ای به نام SFO در مغز به محض فعالیت روشن شدند و محققان توانستند تمام فعالیت این سلول ها را به محض عذا خوردن و تشنه شدن بررسی كنند. زمانی كه موش ها تشنه می شوند، سلول های واقع در مدار تشنگی فعال و به محض نوشیدن آب، غیر فعال می شوند. این تغییر بسیار سریعتر از تغییر حاصل در جریان خون است. تحقیقات نشان می دهد فعالیت سلول های مدار تشنگی ارتباط مستقیمی با دمای دهان دارد؛ زمانی كه دمای دهان افزایش یابد، سلول ها فعال و به محض كاهش دمای دهان، سلول ها غیر فعال می شوند. به همین دلیل است كه آب خنك تشنگی را فروكش می كند. تحقیقات بیشتر نشان می دهد كه تحریك سلول های عصبی باعث می شود موش ها آب بنوشند؛ حتی اگر تشنه نباشند.
این مطالعه اطلاعات ارزشمندی را در زمینه سلول های عصبی كنترل كننده اشتها و تشنگی در اختیار محققان قرار می دهد.نتایج این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259**1440