«آبه» براي المپيك سال 2020 قول همكاري داد

پكن - ايرنا - «شينزو آبه» نخست وزير ژاپن اعلام كرد كه دولت و اعضاي كابينه وي به منظور برگزاري هر چه بهتر بازيهاي المپيك در اين كشور آماده همكاري با مسئولان شهر توكيو هستند كه به تازگي فرماندار آن انتخاب شده است.

به گزارش ايرنا، «يوريكو كويكه» يكشنبه گذشته موفق شد با پيروزي برابر رقبا در انتخابات شهر توكيو به عنوان اولين فرماندار زن، سكان هدايت اين شهر را به دست بگيرد، شهري كه در سال 2020 ميزبان بازيهاي المپيك به عنوان مهمترين رويداد بين المللي در عرصه ورزش است.
وي روز پنجشنبه با نخست وزير ژاپن كه او نيز روز گذشته دست به ترميم كابينه خود زد، ديدار كرد و «شينزو آبه» به او قول داد كه براي هر چه بهتر برگزار شدن اين رقابت ها و آماده سازي مقدمات بازي هاي المپيك و پارالمپيك 2020 در پايتخت ژاپن با فرمانداري همكاري كند.
خانم «كويكه» 64 ساله پيش از اين براي مدت كوتاهي در دولت قبلي شينزو آبه، وزير دفاع بود اما در انتخابات اخير فرمانداري توكيو حزب حاكم ژاپن از وي پشتيباني نكرد و فرد ديگري را به عنوان نامزد رسمي حزب معرفي كرده بود.
فرماندار توكيو در اين ديدار همچنين از برنامه هاي خود و اهدافي كه بايد در اين سمت به دست آورد، صحبت كرد و گفت كه نخست وزير از او خواسته است جايگاه شهر توكيو را ارتقا دهد.
اين توافق همكاري ميان دولت ژاپن و فرمانداري توكيو براي همكاري در آماده سازي مقدمات بازيهاي المپيك در حالي صورت گرفت كه فرماندار جديد اين شهر قرار است از اين پس در اين حوزه با «تامايو ماروكاوا» وزير مسئول بازي هاي المپيك توكيو همكاري كند؛ وزيري كه روز گذشته در تغييرات اخير دولت وارد كابينه شد.
اين موضوع از آن جهت حائز اهميت است كه «ماروكاوا» پيش از اين و در طول كمپين انتخاباتي «كويكه»، داراي اختلافاتي با وي بود و كمپين انتخاباتي او را وقت تلف كردن دانسته بود.
فرماندار جديد توكيو اعلام كرد كه نخست وزير «آبه» پيروزي وي در انتخابات را تبريك گفته و اعلام كرده كه مردم ژاپن از ما (دولت و فرمانداري توكيو) انتظار دارند كه المپيك موفقي را برگزار كنيم و اين موضوع بايد انگيزه اي براي همكاري مشترك ميان دو طرف باشد.
فرماندار جديد توكيو همچنين اعلام كرد كه «شينزو آبه» از وي خواسته كه شرايط توكيو را به عنوان يك مركز اقتصادي و تجاري در جهان بهبود بخشد و پيشنهاد داد كه براي اين كار نياز به لغو قوانين بيشتر است.
«كويكه» جانشين «يوايچي ماسوزو» 67 ساله شده است كه اواخر خرداد ماه سالجاري پس از چند هفته اعتراض و انتقادهاي گسترده مردمي به دليل سوء استفاده از اموال عمومي و هزينه براي كالاهاي تجملي، از مقامش استعفا كرد.
توكيو با داشتن 13 ميليون و 500 هزار نفر جمعيت در سراسر ژاپن دارنده عنوان پرجمعيت ترين ماهيت دولتي محسوب مي شود.
آساق**1597