۱۴ مرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۰:۰۸
کد خبر: 82175103
۰ نفر
تويسركان شهريورماه ميزبان جشنواره گردو است

تويسركان - ايرنا - فرماندار تويسركان گفت: تويسركان نيمه دوم شهريورماه سال جاري ميزبان جشنواره گردو است.

حبيب موميوند روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: هدف از برپايي جشنواره گردو يك جشن نمادين و بي اثر نيست بلكه به دنبال برگزاري يك آيين بومي با دستاوردهاي كاربردي و با مشاركت دستگاه هاي اجرايي و دولتي و بخش خصوصي هستيم.
وي اظهار داشت: شهرستان تويسركان با داشتن پنج هزار و 500 هكتار باغ هاي گردو و توليد مرغوب اين محصول در مقياس جهاني، داراي ظرفيت هاي بالايي در اين بخش است.
وي بيان كرد: ارتقا سطح بهره وري همه جانبه از محصول مرغوب گردوي تويسركان در ابعاد اقتصادي، گردشگري، اجتماعي و فرهنگي به پيگيري مداوم و برنامه ريزي شده امور اين بخش توسط مسئولان دستگاه هاي مختلف اجرايي و همگرايي مردم نياز دارد.
به گفته موميوند در بسياري از مقاطع زماني به دليل كمرنگ بودن صنايع تبديلي و جنبي گردو و نبود برنامه ريزي هاي منسجم و هدفمند در اين بخش شاهد نبود بهره وري حداكثري از اين مزيت بي بديل براي شهرستان تويسركان بوده ايم.
وي اظهار كرد: اگر تحقيق پژوهش محور و علمي و يافته هاي نوين به كمك فرآيند توليد و فرآوري گردو در تويسركان بيايند بي شك شاهد افزايش سطح بهره وري از اين محصول خواهيم بود.
فرماندار تويسركان تاكيد كرد: زيبنده نيست كه شهرستان تويسركان به عنوان پايتخت گردوي ايران از برنامه هاي سازماندهي شده و هدفمند در اين حوزه برخوردار نباشد و شاهد پراكنده كاري هاي بي اثر در اين زمينه باشيم.
موميوند ورود وزارت دفاع به سرمايه گذاري در حوزه طرح هاي تحقيقاتي و توليدي مرتبط با گردوي تويسركان را اميد بخش دانست و خاطر نشان كرد: يكي از مهمترين رويكردها براي ارتقا سطح توسعه پايدار در شهرستان تويسركان، توجه ويژه و برنامه ريزي شده به ظرفيت هاي بومي شهرستان مانند گردو، توليد فرش دستباف، توليد صنايع مبل و منبت و توليد فرش دستباف است.
تويسركان يكي از شهرستان هاي استان همدان واقع در 90 كيلومتري شهر همدان است كه بيش از پنج هزار و 500 هكتار باغ هاي گردو دارد و پايتخت گردوي ايران ناميده شده است.
7524/2087