۱۳ مرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۴:۵۴
کد خبر: 82174247
۰ نفر
چین دیدار با هیات طالبان را رد نكرد

پكن - ایرنا - وزارت امور خارجه چین روز چهارشنبه به شكلی غیرمستقیم، ملاقات مقام های این كشور را با هیات طالبان در پكن تایید كرد.

به گزارش ایرنا، سفر هیات طالبان كه از سوی رسانه های چینی تاكنون منتشر نشده بود در نهایت توسط دستگاه دیپلماسی این كشور اعلام شد.
وزارت امور خارجه چین امروز با انتشار بیانیه ای اعلام كرد كه با تمامی طرفین مذاكرات صلح در افغانستان در تماس است كه این موضوع هرچند غیرمستقیم، نشان می دهد چین مذاكرات با هیات طالبان را در ماه گذشته رد نكرده است.
در بخشی از بیانیه این وزارتخانه كه توسط تارنمای «گلوبال تایمز» منتشر شده، آمده است: چین همواره حامی فرآیند مذاكرات صلح در افغانستان بوده و از گفت وگوهای صلح آمیز میان دولت این كشور و طالبان حمایت می كند و معتقد است با چنین روشی این كشور به صلح و ثبات خواهد رسید.
در بیانیه وزارت امور خارجه چین آمده است: «بنابراین، چین با تمامی طرفین مذاكرات صلح افغانستان در ارتباط است و از این طریق درصدد ایفای نقش سازنده خود در این حوزه است.»
گفتنی است، پیشتر منابع طالبان سفر نماینده شاخه این گروه تحت رهبری «عباس استانكزی» كه عضو ارشد دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر است، به چین را تایید كرده و در خصوص محور مذاكرات هم گفتند كه در مورد تهاجم و تجاوزها به خاك افغانستان و سایر كشورهای منطقه بوده تا طرفین به موضعی مشترك دست یابند.
پیش از این نیز «قاری حمزه»، سخنگوی یكی از شاخه های طالبان هم اعلام كرده بود كه رهبران این گروه در تاریخ 18 تا 22 جولای (28 تیر الی اول مرداد) به چین سفر كرده اند.
تحلیلگران بر این باورند كه این سفر در زمانی حساس و پس از مرگ رهبر سابق طالبان در حملات پهپادهای آمریكایی صورت گرفت؛ چرا كه چین به دنبال پی بردن به موضع سیاسی رهبر جدید طالبان است تا از این موضوع در مذاكرات صلح استفاده كند.
چین در كنار پاكستان، آمریكا و افغانستان یكی از طرفین مذاكرات صلح افغانستان و طالبان به شمار می رود.
آساق**1597