صدور سند  تك برگی برای املاك ضریب امنیت آنها را بالا می برد

اردبیل- ایرنا- مدیر كل ثبت اسناد و املاك استان اردبیل گفت: صدور سند مالكیت كاداستری (تك برگی)برای املاك ضریب امنیت آنها را بالا برده و باعث ارتقاء امنیت و آرامش روحی و روانی در جامعه می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شهرام دهقانی روز سه شنبه در مصاحبه مطبوعاتی در اردبیل افزود: با توجه به اهداف توسعه پایدار و لزوم تامین امنیت اجتماعی در راستای تحقق این توسعه، صدور سند مالكیت تك برگی اقدامی مهم و موثر در تامین امنیت فردی و اجتماعی جامعه است و سند مالكیت تك برگی به جای سند منگوله دار و دفترچه ای قدیمی صادر می شود.
وی اظهار كرد: كاداستر، سیستم مدیریت الكترونیكی املاك است كه با مكانیزه كردن خدمات ثبتی، ثبت سنتی را به سمت ثبت نوین هدایت می كند و صدور سند مالكیت كاداستری به دلیل بالابودن ضریب امنیت این سیستم و سرعت در پاسخگویی به مراجعان ثبتی اجرا شده است.
وی با اشاره به این كه تاكنون گزارشی مبنی بر جعل سند كاداستری وصول نشده است، بیان كرد: از مشخصات این سند غیر قابل جعل بودن آن به دلیل درج برچسب و همچنین تعویض سند پس از هر انتقال می باشد كه باعث می شود اختلافی پیش نیاید.
وی ارتقاء امنیت و آرامش روانی، كاهش اشتباهات، حذف نوشتارهای دستی، صرفه جویی، شفاف سازی امور، ذخیره سازی اطلاعات در بانك املاك، حفظ و حمایت بهینه از مالكیت مالكین رسمی، پیشگیری از ارتكاب جرم و پیشگیری از جعل اسناد را از جمله مزایای سند مالكیت كاداستری(تك برگی) عنوان كرد.
وی اضافه كرد: قانون اداره ثبت اسناد و املاك را مكلف كرده با اجرای طرح سند مالكیت كاداستری حدود اراضی در محدوه جغرافیایی را تثبیت و اقدام به صدور سند مالكیت كند.
دهقانی گفت: بر اساس ماده 9 این قانون كلیه دستگاههای اجرایی هم مكلفند تمامی مستندات خود را از تاریخ تصویب برای صدور سند مالكیت در اختیار اداره ثبت اسناد و املاك قرار دهند.
وی با اشاره به این كه سند كاداستری صادره شده برای دستگاه های اجرایی استان فقط هفت درصد است، افزود: متاسفانه به علت عدم همكاری دستگا ههای اجرایی در زمینه تثبیت و صدور سند مالكیت كاداستری(تك برگی) به اراضی ملی و دولتی استان اردبیل جزو استان های پائین در كشور از این لحاظ شود.
مدیر كل ثبت اسناد و املاك استان اظهار كرد: در حالی كه كل محدوه منابع طبیعی استان 956 هزارو 898 هكتار است اما فقط 367 هزار و 264 هكتار یعنی حدود 36 درصد آن در سیستم كاداستر جانمایی شده است.
وی از آمادگی اداره كل ثبت اسناد و املاك استان برای ارائه هر گونه خدمات در این زمینه خبر داد و بیان كرد: سازمان ثبت اسناد و املاك كشور برای تثبیت حدود املاك در نقشه كاداستر در 13 استان آنتن نصب كرده و استان اردبیل یكی از آنهاست و برای این منظور هشت آنتن در سطح استان با هزینه 10 میلیارد ریال نصب شده است.
6130/ 1257