دستور 'نواز شریف' برای رسیدگی به رنج كارگران پاكستانی در عربستان

اسلام آباد - ایرنا - به دنبال افزایش بازتاب سرگردانی هزاران كارگر بی پول پاكستان در عربستان در رسانه ها، نخست وزیر پاكستان به وزارت امور خارجه این كشور و سفارت كشورش در ریاض دستور داد به مشكلات كارگران پاكستانی در عربستان كه ماه ها است حقوقی دریافت نكرده اند، رسیدگی كنند.

به گزارش رادیو دولتی پاكستان، محمد نواز شریف روز سه شنبه به سفارت این كشور در ریاض دستور داده تا غذا و نیازهای ضروری روزمره از جمله امكانات درمانی را برای كارگران بی پول و بلاتكلیف این كشور در عربستان، تامین كند.
همچنین از وزارت امور خارجه و سفارت پاكستان در عربستان خواسته شده تا امكان بازگشت به كشور را برای آن دسته از كارگرن پاكستانی كه قصد بازگشت دارند، فراهم كنند.
سفارت پاكستان در ریاض نیز اعلام كرده است كه دولت عربستان با صدور حكمی، از شركت های سعودی خواسته است تا نسبت به پرداخت حقوق های معوقه كارگران پاكستانی اقدام كنند.

**گرفتاری هزاران كارگر پاكستانی در 'مخمصه حریری' در عربستان
هزاران نفر از كارگران پاكستانی كه در عربستان برای شركت ساختمانی 'سعودی اوجیه' متعلق به 'سعد حریری' نخست وزیر پیشین لبنان و رهبر 'جریان المستقبل' كار می كنند، هشت ماه است كه هیچ حقوقی در یافت نكرده اند و در شرایط بسیار نامساعد بی پولی و سرگردانی به سرمی برند.
'طیب باتی' یكی از اتباع پاكستانی كه به امید كار و كسب درآمد به عربستان سفر كرده ولی مدت ها است كه در ریاض سرگردان شده است، در گفت و گوی تلفنی با خبرنگار ایرنا در اسلام آباد گفت: شركت ساختمانی 'سعودی اوجیه' حدود 30 هزار كارگر و پرسنل از كشورهای آسیایی و آفریقایی از جمله حدود هفت هزار كارگر پاكستانی در نقاط مختلف عربستان دارد كه نه تنها حقوق این كارگران را از هفت ماه پیش پرداخت نكرده است، بلكه گذرنامه كارگران پاكستانی را نیز نزد خود نگه داشته و این افراد حتی نمی توانند به كشور خود باز گردند.
با وجود خوش خدمتی های سعد حریری به رژیم آل سعود، این رژیم حمایت های خود را از شركت های بزرگ تحت مالكیت رهبر جریان المستقبل لبنان قطع كرده و به سعد حریری به عنوان یك مهره سوخته نگاه می كند.
این شهروند پاكستانی گفت: از سوی دیگر، اعتبار زمانی مجوز كار این اتباع پاكستانی منقضی شده و بدلیل اینكه گذرنامه هایشان را در اختیار ندارند، نمی توانند در دیگر شركت های در عربستان تقاضای كار كنند.
به گفته این شهروند پاكستانی مقیم ریاض، كارگران پاكستانی كه در اردوگاه های مختلف با امكانات بسیار ناچیز به سر می برند، حتی پولی برای تهیه غذای روزانه ندارند و مقدار كمی غذا به صورت جیره بندی در اختیار آنها قرار می گیرد.
طیب باتی گفت كه كارگران پاكستانی پولی برای شارژ تلفن همراه خود ندارند تا بتوانند با خانواده هایشان در پاكستان تماس بگیرند و آنها را از حال خود با خبر كنند به همین دلیل خانواده ها در پاكستان سخت نگران سونوشت فرزندان، پدران یا همسران خود در عربستان هستند.

** جایی برای شكایت بردن نیست
وی گفت كه اتباع پاكستانی قبل از ماه مبارك رمضان برای شكایت از وضعیت موجود و مطالبه حقوق حود مقابل دفتر مركزی شركت سعودی اوجیه در ریاض حضور یافتند اما وقتی اعتراض خود را مطرح كردند، با نیروهای پلیس مواجه شدند و تلاش آنها برای اعتراض و شكایت هیچ فایده ای نداشت و هیچ مرجعی برای رسیدگی به وضعیت شهروندان پاكستانی و دیگر كارگران خارجی و شنیدن حرف های آنان وجود ندارد.
طیب باتی گفت: سفارت پاكستان در عربستان اگرچه در تلاش برای كمك به شهروندان خود است اما با توجه به تعداد بالای این افراد و همكاری نكردن شركت های كارفرما، سفارت در تلاش های خود چندان موفق نبوده است.
این كارگر پاكستانی گفت كه هیچ یك از دستگاه های ذیربط و مسئولان دولت عربستان هم توجهی به این مشكلات ندارند.
كارگرانی از كشورهای هند، پاكستان، بنگلادش و برخی دیگر از كشورهای آسیایی و آفریقایی كه برای انجام كارهای سخت در ازای حقوق نه چندان قابل توجه، در عربستان هستند، اكنون بسیاری از آنها با مشكل پرداخت نشدن حقوق مواجه هستند و جایی برای این كه از این وضعیت شكایت ببرند، ندارند.
برخی شركت های سعودی هم در ماه های اخیر اقدام به اخراج كارگران خارجی از جمله كارگران پاكستانی خود كرده اند.
باتوجه به تداوم روند كسری بودجه عربستان كه بیشتر به دلیل سیاست های دردسر ساز این كشور در پایین آوردن بهای نفت در بازارهای جهانی ایجاد شده است، به نظر می رسد ركود فعالیت های عمرانی و ساخت و ساز و ركود اقتصاد، از جمله دلایل اخراج كارگران خارجی از این كشور باشد.
بیش از یك و نیم میلیون تبعه پاكستانی در عربستان با شرایط دشوار مشغول كار هستند.
آساق**1723