۱۲ مرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۰:۵۷
کد خبر: 82172275
۰ نفر
پدیده مونسون زیبا اما بی رحم

زاهدان- ایرنا- پدیده مونسون یا بادهای اقیانوسی و استوایی با وجود بركات و ثمرات زیادی كه برای سیستان و بلوچستان به همراه دارد و بسیاری از مردم جنوب استان از آن استقبال می كنند اما در برخی مواقع زیان آور و مشكل آفرین شده و خساراتی به بخش های زیربنایی، كشاورزی و مسكن وارد می كند.

به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان به ویژه مناطق جنوبی آن همواره 2 پدیده مونسون در تابستان و آب و هوای مدیترانه ای و سامانه كم فشار سودان را در زمستان تجربه می كند.
پدیده مونسون در تابستان بر روی اقیانوس هند تشكیل شده كه به دنبال آن بارش های شدید بر روی دریا در هندوستان و پاكستان می بارد و اثرات آن استان سیستان و بلوچستان به ویژه مناطق جنوبی و مركزی این استان را فرا می گیرد.
بادهای مونسون یا موسمی همه ساله در فصل تابستان طراوت خاصی به آب و هوای گرم جنوب استان به ویژه شهرستان های چابهار، كنارك، نیكشهر و سرباز می بخشد به طوری كه نسیم روح بخش و شمیم دل انگیزش جان را تازه می كند، به همین سبب معمولا منطقه آزاد چابهار با برگزاری جشنواره مونسون زمینه ساز حضور بسیاری از هموطنان برای بهره گیری از این آب و هوا و برنامه های متنوع آن می شود.
این پدیده با ویژگی بارز ریزش های رگباری و سنگین در مدت زمان كوتاه همراه با تند باد در تابستان معمولا شهرستان های جنوبی سیستان و بلوچستان به ویژه چابهار، كنارك، سرباز، نیكشهر و ایرانشهر را تحت تاثیر قرار می دهد.
به گفته برخی كارشناسان بارش های این چنینی در جنوب سیستان و بلوچستان گرچه سبب جاری شدن سیلاب های مخرب و وارد آمدن خسارت های سنگین مالی و بعضا جانی می شود، اما در صورت مهار آنها می توان آب مورد نیاز آشامیدنی و كشاورزی منطقه را كه همواره در طول سال از تشنگی رنج می برند، ذخیره كرد.
یكی از شهروندان مهرستانی در جنوب شرق سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بارندگی فصل مونسون همواره نگرانی كشاورزان جنوب استان را به همراه دارد به طوری كه در زمان برداشت برخی محصولات كشاورزی نظیر خرما این بارش ها به همراه طوفان های شدید سبب بروز خسارت به این بخش می شود.
یارمحمد شهنوازی افزود: براثر بارندگی چند روز گذشته در مهرستان متاسفانه خساراتی به باغات كشاورزی منطقه وارد شد كه ناراحتی كشاورزان زحمت كش منطقه را به همراه داشت.
یكی از شهروندان ایرانشهری نیز گفت: بارندگی اگرچه سبب خوشحالی مردم می شود اما بارشهای مونسونی به دلیل ویژگی خاص با بارش های شدید و زیاد در زمان كوتاه همراه با وزش تند باد و طوفان همواره سبب نگرانی كشاورزی می شود.
دادخدا ریگی افزود: براثر بروز سیلاب در این شهرستان برخی منازل مردم منطقه خراب شد كه به كمك نیروهای امدادی در چادر اسكان داده شدند.
وی گفت: براثر بروز این پدیده همواره در برخی نقاط استان ضمن شكستگی تیرهای برق و در نتیجه قطعی آن تخریب راه های روستایی و اصلی نیز اتفاق می افتد كه مشكلات فراوانی به دنبال دارد.
محمد امین بلوچ یكی از صیادان چابهاری نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: همزمان با بروز مونسون در این شهرستان ارتفاع موج در دریا به ویژه نواحی شرقی و جنوب شرقی آن به حدود چهار متر می رسد كه این پدیده سبب بروز مشكلات فراوان برای صیادان منطقه می شود.
به گفته كارشناسان برای جلوگیری از كاهش اثرات تخریبی مونسون در جنوب سیستان و بلوچستان برخی راهكارها نظیر ساختن سدهای بیشتر بر روی روخانه های منطقه برای جلوگیری از هدر رفت منابع، احداث سیل بند در شهرستان های در معرض خطر، راه اندازی پل های ضروری بر روی رودخانه های فصلی و محلی و افزایش آگاهی مردم می تواند بسیار موثر باشد.
كارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: استمرار فعالیت سامانه بارشی مونسون معمولا سبب وقوع طوفان، رگبار باران و رعد و برق از سواحل تا ارتفاعات مركزی استان می شود.
رضا آزادمنش افزود: فعالیت سامانه بارش زا چند روز گذشته در شهرستان های سراوان، سیب سوران، ایرانشهر، بزمان، راسك، سرباز، قصرقند، مهرستان، نیكشهر، كارواندر، ایرندگان خاش و توابع آنها از وسعت و شدت بیشتری برخوردار بود.
وی تصریح كرد: رگبارهای كوتاه مدت ولی با شدت زیاد كه به صورت موضعی بر سطح حوضه های آبریز كوچك می بارد، در بسیاری از مواقع سبب طغیانهای خیلی تند و سریع رودخانه های فصلی و آبگرفتگی معابر، سیلاب و در پی آن تخریب جاده ها و راه های عشایری و روستایی می شود.
وی تاكید كرد: رعد و برق، صاعقه و تندبادهای شدید موقتی كه منجر به بروز خسارت در حوزه زیر ساخت ها و تاسیسات برقی و تلفات جانی می شود از دیگر اثرات این سامانه است.
مدیركل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: همزمان با فعالیت سامانه بارشی مونسون در جنوب سیستان و بلوچستان شاهد وقوع طوفان، رگبار باران و رعد و برق از سواحل تا ارتفاعات مركزی استان بودیم كه بروز بارندگی های شدید خساراتی را در شهرستان های ایرانشهر، مهرستان و سیب سوران به همراه داشت.
غلامرضا اربابی تصریح كرد: بیشترین خسارات وارد شده در این مدت به شهرستان های ذكر شده در بخش های زیربنایی از جمله راه، بخش كشاورزی، واحدهای مسكونی و شبكه برق بوده است.
اربابی با بیان این كه گزارش برآورد خسارات بارندگی سیستان و بلوچستان در حال تهیه است اظهار داشت: از مردم عزیز انتظار است ضمن توجه به هشدارهای دستگاههای امدادی و هواشناسی در مواقع بروز بحران از نزدیك شدن به رودخانه ها و سفرهای غیر ضروری خودداری و با احتیاط در جاده های ارتباطی تردد كنند.
وی احداث سیل بند و دیوار حفاظتی در اطراف شهرهای در معرض خطر سیلاب و راه اندازی پل بر روی رودخانه های محلی و فصلی را از جمله راهكارهای مناسب برای كاهش خطرات بارندگی شدید ناشی از پدیده مونسون در سیستان و بلوچستان ذكر كرد.
فرماندار شهرستان سیب سوران در جنوب شرق سیستان و بلوچستان هم گفت: بارندگی و وزش تندباد در چند روزگذشته به بخش های زیربنایی روستای سیب از توابع این شهرستان خسارت وارد كرد.
عبدالصمد عیسی زاده اظهار داشت: وزش باد شدید همراه با بارندگی در این مدت سبب شكستگی تیرهای برق، پارگی حدود 2 كیلومتر خطوط برق، تخریب دیوارچند واحد مسكونی، تخریب چندین شانه جاده و بندهای آبخیزداری بالا دست روستای سیب شده است.
وی تصریح كرد: برآورد خسارات در بخش های دیگر زیربنایی این روستا از سوی كارشناسان در حال انجام است.
فرماندار مهرستان در جنوب شرق سیستان و بلوچستان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: بارندگی های شدید و در نتیجه جاری شدن سیلاب در چند روز گذشته سبب بروز خسارت به بخش های زیربنایی و كشاورزی این شهرستان شد.
رشید پارسایی اظهار داشت: شدت بارندگی در مهرستان به بخش كشاورزی و تعدادی از راه های اصلی و روستایی این شهرستان آسیب وارد كرد.
وی ادامه داد: بر اثر این بارندگی ها بخشی از دیوار محوطه بیمارستان بستر درمانی در دست ساخت، دیوار برخی كارگاه های صنعتی مستقر در شهرك صنعتی و دیوار برخی منازل در مهرستان فرو ریخته و آسیب وارد شده است.
فرماندار مهرستان افزود: تخریب بخشی از شبكه برق و مخزن نفت یكی از فروشندگی های فرآورده های سوختی نیز بخشی از خسارات وارده ناشی از سیلاب به این شهرستان است.
پارسایی با بیان اینكه گروه های برآورد خسارت در حال جمع بندی خسارتهای وارده هستند بیان كرد: راه اندازی فاز نخست سیل بند حفاظتی مهرستان در دهه فجر سال گذشته از بروز خسارات زیاد بارندگی های چند روز گذشته در این شهرستان جلوگیری كرد.
وی ادامه داد: سیل بند حفاظتی احداث شده در مهرستان روان آب ها را به رودخانه ماشكید هدایت می كند.
معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه ایرانشهر گفت: با تلاش نیروهای هلال احمر و ستاد حوادث غیرمترقبه، 29 نفر از شهروندان این شهرستان كه چهارشنبه شب در مسیر رودخانه های دامن، ابتر و خیرآباد گرفتار سیل شده بودند، نجات یافتند.
نبی بخش داوودی اظهار داشت: حضور به موقع امدادگران درصحنه سبب شده تا در زمان طغیان رودخانه از بروز خسارت های جانی جلوگیری شود.
وی با تاكید بر اطلاع رسانی به مردم در خصوص سیلاب در ایرانشهر گفت: انتظار می رود مردم در زمان وقوع سیلاب و طغیان رودخانه ها از تردد در حاشیه و مسیرهای رودخانه جدا خودداری كنند.
فرماندار ایرانشهر بیان كرد: پراكندگی منطقه و محدود بودن امكانات می طلبد مردم همكاری با نیروهای امدادی را بیشتر مورد توجه قرار دهند.
داوودی گفت: بر اثر طوفان و باران های سیل آسا خسارتهایی به بخش كشاورزی، راه و برق ایرانشهر وارد شده است كه كارشناسان در حال برآورد خسارتها هستند.
وی از عشایر و دامداران نیز خواست تا از نگه داشتن دام های خود در مسیل های رودخانه ها خودداری كنند.
وی اظهار داشت: تمام امكانات شهرستان برای مقابله با هرگونه حادثه ای بسیج شده و در آمادگی كامل قرار دارند.
7316 / 6081