«نهايه الظهور»ترجمه انحصاري فارسي «هياكل النور» سهروردي است

تهران- ايرنا- مدير كل نسخ خطي سازمان اسناد و كتابخانه ملي گفت: «نهايه الظهور» تنها كتاب ترجمه فارسي از «هياكل النور» سهروردي است.

به گزارش دوشنبه گروه فرهنگي ايرنا از سازمان اسناد و كتابخانه ملي، احسان شكراللهي درباره رونمايي و نمايش دو نسخه نفيس از آثار شهاب الدين يحيي ابن حبش سهروردي معروف به شيخ اشراق (۵۴۹-۵۸۷ ق.) در موزه كتاب و ميراث مستند كه براي نخستين بار به نمايش در آمده توضيحاتي دارد.
وي افزود: از آنجا كه بايد دانشمندان خود را با هر ابزاري تكريم و معرفي و ياد و نام آنها و دستاوردهاي علمي آنها را معرفي كنيم، تصميم گرفته شد، به مناسبت روز بزرگداشت شيخ اشراق آثار نفيسي از سهروردي را به نمايش گذاريم.
شكراللهي ادامه داد: اثر به نمايش گذاشته شده، شرح ويژه‌اي داشت كه تك نسخه آن در كتابخانه ملي موجود بود و نسخه اصلي و ترجمه آن را براي علاقه‌مندان فلسفه و حكمت به نمايش درآمد.
مديركل نسخ خطي سازمان اسناد و كتابخانه ملي خاطر نشان كرد: اين نسخه، نسخه خطي «نهايه الظهور» شرح فارسي رساله «هياكل النور» سهروردي است كه با مقدمه و شرح هيكل‌هاي اول تا سوم، توسط ميرزا قاسم علي اخگر حيدرآبادي، در سال 1365 قمري فراهم آمده است.
شكراللهي اضافه كرد: شيوه كار اخگر اين گونه است كه اول عين عبارات عربي را نوشته و بعد ترجمه آن را نقل كرده و اگر نياز به توضيحاتي بود، در كتاب آورده است.
مدير كل نسخ خطي سازمان اسناد و كتابخانه ملي گفت: از نكات برجسته اين نسخه، شرح اين هياكل با اشاره به فلسفه اشراق است.
شكراللهي با تاكيد بر اينكه اين كتاب شامل هفت هيكل (جسم) است، افزود: دانشمندان ايراني اين ذوق و قريحه را داشتند كه فصل بندي‌شان، با عباراتي مانند اخگر، جرقه و ... ذوق و قريحه اي بود. اين كتاب هم با هيكل فصل بندي شده و درباره وجود، ماهيت و نفس است.
وي افزود: اين شرح يك بار در ايران و در سال 85 توسط محمد كريمي زنجاني زير نظر مهدي محقق توسط انتشارات انجمن آثار و مفاخر فرهنگي چاپ شده است.
به گفته شكراللهي، بارها اين اثر به زبان عربي شرح داده شده اما تنها شرح فارسي همين نسخه است كه اميدواريم با معرفي آن علاقه‌مندان به مكتب اشراق، فرصتي براي بازديد داشته باشند.
بر اساس اين گزارش، نسخه خطي شرح فارسي رساله «هياكل النور» با عنوان «نهايه الظهور» براي اولين بار در موزه كتاب و ميراث مستند، به مدت يك هفته در معرض ديد عموم قرار گرفته است. علاقه‌مندان مي‌توانند براي بازديد از اين اثر و ساير آثار موجود در موزه، به كتابخانه ملي، واقع در بزرگراه حقاني (غرب به شرق) بعد از ايستگاه مترو، بلوار كتابخانه ملي، مراجعه كنند.
فراهنگ**1880**1823

سرخط اخبار فرهنگ