حجم اقتصاد فناوری نانو ایران در 4 سال اخیر 20 برابر شده است

تهران- ایرنا- معاون علمی وفناوری ریاست جمهوری گفت: آمارهای سالانه ستاد فناوری نانو از ارزیابی توسعه اقتصاد این فناوری از 20برابر شدن حجم اقتصاد این فناوری در ایران در چهار سال اخیر نشان دارد.

به گزارش روز یكشنبه گروه علمی از روابط عمومی معاونت علمی وفناوری رییس جمهوری، سورنا ستاری با اشاره به برگزاری چهارمین مجمع اقتصاد نانو در ایران افزود: ایران در فناوری نانو از مرحله جهش علمی به مرحله جهش اقتصادی وارد شده است، درچهار سال اخیر، علی‌رغم شرایط سخت اقتصادی كشور، حوزه فناوری نانو با رشد میانگین سالانه بیش از 120 درصد مواجه بوده به طوری كه حجم فروش محصولات نانوی تولید شده توسط شركت‌های ایرانی از 166 میلیارد ریال در سال 1390 به بیش از 3100 میلیارد ریال در سال 1394 رسیده است.
وی بیان كرد: از 10 سال گذشته برنامه مدون توسعه فناوری نانو در سطح ملی تدوین و اجرایی شده است و اجرای دومین سند 10 ساله توسعه فناوری نانو از ابتدای سال 1395 شروع شده و تا سال آخر چشم‌انداز 20 ساله كشور در سال 1404 ادامه خواهد یافت، این سند تاكید مضاعفی بر توسعه صنعتی فناوری نانو و افزایش سهم این حوزه در اقتصاد ملی دارد.
ستاری افزود: حجم اقتصاد فناوری نانو را می توان به صورت مجموع ارزش محصولات نانو تولید ایران تعریف كرد كه در این آمارگیری، ارزش تولیدات محصولاتی محاسبه می‌شود كه قابلیت اصلی آنها ناشی از یك ماده یا فرآیند نانویی است.
وی ادامه داد: ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، هرساله وضعیت اقتصاد فناوری نانو را به دقت و بر اساس آمارهای فروش شركت‌های فعال در حوزه فناوری نانو ارزیابی و آمار آن را منتشر می‌كند.
به گفته معاون علمی و فناوری رییس جمهور، 35 درصد از كل بازار تولیدات نانوی ایران در سال 1394 به صادرات و 65 درصد به فروش در بازار داخلی اختصاص داشته است كه نشان از برونگرا بودن و داشتن نگاه صادراتی این حوزه دارد.
وی اظهاركرد: حجم صادرات محصولات نانوی ایرانی در سال 1394 بالغ بر 31.4 میلیون دلار شده است كه برای حوزه جدیدی مثل نانو رقم قابل توجهی است.
ستاری از مهم‌ترین عرصه‌های صنعتی نانو را كه بیش از 330 محصول فناورانه از 157 شركت را شامل می‌شوند، صنایع نساجی، پلیمر و كامپوزیت، سلامت و دارو، عمران و ساختمان، صنایع نیروگاهی برشمرد.
معاون علمی وفناوری رییس جمهوری بیان كرد: 15شركت دانش‌بنیان داخلی محصولات خود را به بازارهای بیش از 20 كشور از جمله، عراق، ازبكستان، تركمنستان، افغانستان، روسیه، كره‌جنوبی صادر كرده‌اند.
چهارمین مجمع اقتصادی نانو 5 و 6 مردادماه سال جاری درسالن همایش های بین المللی پژوهشگاه نفت با حضور 300 نفر از فعالان وعلاقه مندان حوزه نانو برگزارو مهم ترین چالش‌های صنعتی و اقتصادی فناوری نانو را بررسی كرد.
علمی (1)** 9340**1440