رشد حجم و ارزش معاملات اوراق بدهي در فرابورس ايران

تهران- ايرنا- نخستين هفته معاملاتي مردادماه در بازار فرابورس ايران با رشد متغيرهاي حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات به پايان رسيد ضمن آنكه اوراق بدهي با اقبال سرمايه گذاران رو به رو بود.

به گزارش روز جمعه گروه اقتصادي ايرنا از روابط عمومي فرابورس ايران، در هفته منتهي به هشتم مردادماه، به موازات رشد 12 واحدي شاخص آيفكس (معادل 2 درصد)، ارزش بازار نيز افزايش 7 هزار و 507 ميليارد ريالي معادل 0.8 درصد را تجربه كرد تا در كنار رشد 98 و 64 درصدي حجم و ارزش معاملات در مقايسه با هفته ماقبل، روزهاي سبزي براي بازار فرابورس رقم بخورد.
در همين حال بررسي عملكرد هفتگي بازارها نيز حاكي از آن است كه بازار ابزارهاي نوين مالي با ارزش معاملاتي بالغ بر 6474 ميليارد ريال، رشد 133 درصدي را تجربه كرده و پس از آن بازار دوم با ارزش داد و ستدي به ميزان 1596 ميليارد ريال با افزايش 54 درصدي ارزش معاملات نسبت به هفته ماقبل روبه‌رو شده است.
همچنين در هفته ياد شده بازار پايه با معامله 4548 ميليون ورقه سهام به ارزش 393 ميليارد ريال، رشد 557 درصدي حجم معاملات را در كنار افت 29 درصدي ارزش معاملات به ثبت رسانده است.

** كارنامه هفتگي بازار ابزارهاي نوين مالي
هفته گذشته اوراق بدهي، صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري قابل معامله و اوراق گواهي تسهيلات مسكن به‌ عنوان سه ابزار معاملاتي بازار ابزارهاي نوين مالي، همسو با روند رو به رشد متغيرهاي بازار فرابورس با رشد حجم، ارزش و تعداد دفعات معامله نسبت به هفته قبل از آن روبه‌رو شدند.
در هفته معاملاتي منتهي به هشتم مردادماه بالغ بر پنج ميليون ورقه بدهي به ارزش 5034 ميليارد ريال در بازار ابزارهاي نوين مالي معامله شد كه به ‌ترتيب از افزايش 97 و 105 درصدي حجم و ارزش معاملات آن حكايت داشت و استقبال بيش از پيش سرمايه‌گذاران از معاملات اوراق بدهي را نشان مي‌داد.
در همين حال صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري قابل معامله نيز با حجم دادوستد 17 ميليون ورقه به ارزش 169 ميليارد ريال روبه‌رو شد كه افزايش 11 و 27 درصدي حجم و ارزش ETFها را نشان مي‌داد.

** صنايع پيشرو معاملات بازار سهام
معاملات صنايع فرابورسي نيز در هفته نخست مرداد در حالي به پايان رسيد كه بيشترين ارزش معاملات خرد بازار سهام (اول، دوم و پايه) به ‌ترتيب در اختيار سه گروه صنايع كاغذي، فلزات اساسي و پالايشي‌ها قرار گرفت.
گروه صنايع كاغذي با ارزش معاملاتي بالغ بر 406 ميليارد ريال سهم 21 درصدي از ارزش كل معاملات را به خود اختصاص داد و در صدر صنايع فرابورسي ايستاد.
پس از آن گروه‌ فلزات اساسي با ارزش دادوستدي به ميزان 299 ميليارد ريال سهم 15 درصدي را كسب كرد و در مرتبه دوم قرار گرفت و پالايشي‌ها نيز با سهم 13 درصدي جايگاه سوم را آن خود كردند.
در آخرين روز معاملاتي هفته قبل نيز به ترتيب بازار دوم، پايه و صكوك بيشترين ارزش بازار را با سهم 44، 30 و 12 درصدي از ارزش كل بازار فرابورس در اختيار گرفتند.
اقتصام**2025**1834

سرخط اخبار اقتصاد