آلمانی ها در صدر گردشگران ورودی به ایران

تهران- ایرنا- رییس جامعه تورگردانان كشور می گوید، با 2 برابر شدن تعداد تورهای گردشگران خارجی به ایران بعد از برنامه جامع اقدام مشترك(برجام)، به ترتیب آلمان ها، ایتالیایی ها و فرانسوی ها در صدر فهرست گردشگران ورودی قرار دارند.

ابراهیم پورفرج عصر پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار گردشگری ایرنا افزود: پس از برجام كشور ما شاهد رشد 50 درصدی تورهای ورودی گردشگری بوده است و پیش بینی می كنیم در آمار سال جاری به بیش از 5 میلیون نفر گردشگر خارجی برسیم.
وی تاكید كرد: اگر بخواهیم گردشگران زیارتی را در نظر نگیریم، بیشتر گردشگران تفریحی و تاریخی ما از كشورهای اروپایی هستند و به ترتیب آلمان، ایتالیا و فرانسه در رده های یكم تا سوم قرار دارند.
پورفرج ادامه داد: برای جبران كمبودها و مشكلات اقامتی (هتلینگ) گردشگران خارجی در ایران، طرح هایی ابتكاری را در كوتاه مدت پیاده كردیم كه تا حدودی موفق بوده است كه از آن جمله راه اندازی قطارهای اختصاصی (vip) اروپا بود كه گردشگرانی را از دانشگاه های هاروارد، متروپلیتن و استنفورد به ایران آورد.
وی افزود: این تورها در قالب 8 قطار سلطنتی خارجی كه امكاناتی در حد هتل های پنج ستاره جهان دارند به برخی شهرهای توریستی ایران رفتند. برای سال جاری نیز، دو قطار دیگر رزرو شده كه هریك، امكانات هتل های پنج ستاره را به صورت سیار دارند و در شرایطی كه زیر ساخت های هتلینگ كشور خیلی ضعیف و ناكافی است اسكان چند صدنفر در قطاری با امكانات هتل های لوكس جهان، یك نقطه عطف كوچك و راه چاره شگفت انگیز است.
رییس جامعه تورگردانان كشور اقدام هایی نظیر برگزاری رقابت های ورزشی و تفریحی را نیز در جذب گردشگر موثر دانست و خاطرنشان كرد: برگزاری مسابقات رالی در دشت لوت با حدود 78 خودرو مسابقه خارجی در دو دوره از اقداماتی بود كه با استقبال گردشگران خارجی مواجه شد. گردشگران حرف مشترك شان این بود كه ایران كشوری فوق العاده امن و مناسب برای گردشگران است اما دریغ كه امكانات اقامت و پذیرایی مناسب ندارد.
به گزارش ایرنا و به نقل از آمار رسمی، در سال 2015 حدود 5 میلیون و 200 هزار نفر گردشگر وارد ایران شدند.
جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد در فضای پساتحریم و با تامین امكانات لازم تا افق سال 2025 میلادی تعداد گردشگران خارجی را به حدود 20 میلیون نفر برساند.
فراهنگ**3079**1561